Apple a Bitcoin?

Apple a Bitcoin?

Ak môžu bitcoiny prilákať najbohatšieho jednotlivca svete, ktorý je zároveň najobľúbenejším výkonným riaditeľom, od automobilky Tesla – Elona Muska, možno to priláka aj najcennejšiu spoločnosť na svete.

Táto možnosť vyvolala omnoho viac, než je u optimistov kryptomeny bitcoin obvyklé. Analytici z kanadskej investičnej banky RBC Capital Markets vidia potenciál spoločnosti Apple pridať virtuálnu menu bitcoin do svojej súvahy ako súčasť širšej stratégie, o ktorej sa domnievajú, že by mohla preplniť už aj tak rýchlo rastúci obchod s platbami od výrobcu iPhonov.

Kľúčom k návrhu analytikov, ktorý bol uvedený v tohto-týždňovej správe spoločnosti RBC, je, aby spoločnosť Apple vybudovala tzv. burzu kryptomien priamo v mobilnej aplikácii spoločnosti s označením Apple Wallet. Tvrdia, že Apple „by mohol okamžite získať podiel na trhu a narušiť odvetvie kryptobúrz“, čím by v štvrťrokoch získaval ďalšie príjmy v hodnote desiatok miliárd dolárov. A ako čerešničku na torte – celú operáciu by mohol Apple financovať a to jednoducho – nákupom bitcoinu.

(Spoločnosť Apple nereagovala na žiadosť o vyjadrenie, či zvážila alebo plánuje vziať do úvahy odporúčania analytikov.)

Súvisiace: Tesla kúpila bitcoiny za $1,5 mld., čím zatlačil cenu na nové maximum

Potenciál Apple Wallet

Apple Wallet, napriek svojej popularite, dokonca v čase kedy zákazníci uprostred pandémie koronavírusov prechádzajú k bezkontaktným platbám, svoj plný potenciál nespĺňa.

Analytici spoločnosti RBC uviedli, že ak by spoločnosť Apple do svojej aplikácie na domácej obrazovke pridala kryptoburzu, táto služba by ľahko prekonala konkurenčné ponuky. Apple Wallet je predinštalovanou na telefónoch modelov iPhone a po celom svete je viac ako 1,5 miliardy aktívnych telefónov iPhone. Tvárou v tvár obrovskému rozsahu spoločnosti Apple by bola konkurencia dlhoročných hráčov, ako je Coinbase (43 miliónov používateľov) a relatívnych nováčikov, ako je PayPal (360 miliónov používateľov) „tlmená“.

Príležitosť k príjmom je potenciálne obrovský. Analytici poznamenávajú, že ďalšia firma finančných technológií – Square, ktorá ponúka nákup bitcoinov, v poslednom vykazovanom štvrťroku dosiahla tržby súvisiace s výmenou kryptomien o objeme 1,6 miliardy dolárov, ktoré sa skončili 30. septembra. Ak má aplikácia Square Cash Cash približne 30 miliónov aktívnych používateľov mesačne, potom si podľa analytikov skúste predstaviť, koľko ďalších peňazí by mohla Apple zarobiť vzhľadom na šírku jej zákazníckej základne?

Aj konzervatívny odhad je nehorázne presvedčivý. Zabudnite na 1,5 miliardy aktívnych telefónov iPhone; zostaňme len pri zhruba 200 miliónoch telefónov iPhone, ktoré Apple predala len za minulý rok. Toto číslo už asi sedemnásobne prevyšuje aktívnu základňu používateľov spoločnosti Square.

Inými slovami, ak Square na svojich krypto službách inkasuje štvrťročné príjmy vo výške 1,6 miliárd dolárov, Apple by mohol získať 11 miliárd dolárov, takže úvahy analytikov RBC sú veľmi zaujímavé.

Eso v rukáve

Najzaujímavejšou časťou úvahy analytikov banky RBC je ich odporúčanie, aby Apple financoval operáciu kryptomien – nákupom bitcoinu.

Ak by Apple z bitcoinu vyradil malý zlomok svojej „rozsiahlej zásoby hotovosti“ a jej ekvivalentov v hodnote 190 miliárd dolárov, bolo by to pre Apple relatívne bezvýznamné a takmer určite by sa to stalo hybnou silou bitcoinu. Povedzme, že spoločnosť Apple kúpi bitcoiny v hodnote 5 miliárd dolárov – čo je suma, ktorá sa rovná približne 20 až 25 dňom hotovostného toku spoločnosti (podľa odhadov analytikov RBC) – cene bitcoinu bude stačiť iba „nárast o 10%, aby mohla spoločnosť plne financovať celý projekt!“

Súvisiace: Tesla nakupuje Bitcoin za $1,5 miliardy – čo ďalej?

Matematika analytikov RBC sa pri odhade nákladov pre Apple v rámci pridania krypto služby do Apple Wallet opiera o účtovníctvo konkurenčnej spoločnosti Square. Celý rozpočet spoločnosti Square na výskum a vývoj pre rok 2019 bol na hodnote 670 miliónov dolárov. Ak by Apple minula porovnateľnú sumu – povedzme pol miliardy – na to, aby ročne priniesla príjmy vo výške 44 miliárd dolárov ročne, analytici napísali, „myslíme si, že by to predstavovalo efektívne využitie kapitálu.“

Je zrejmé, že existuje veľký precedens pre veľké firemné nákupy bitcoinov, ktoré majú posunúť trh na inú úroveň. Zvážte postoj firmy Tesla. Keď spoločnosť Tesla v pondelok uviedla, že previedla 1,5 miliardy dolárov – čo je asi 8% z jej 19,4 miliárd dolárov v hotovosti k 31. decembru – investori okamžite zvýšili cenu bitcoinu o 16%, k historickému maximu nad 44 000 dolárov. Podobne, menej nadšené nárasty cien boli sprevádzané správami o nákupoch bitcoinov od spoločností Square, PayPal a výrobcu IT softvéru Microstrategy.

Za predpokladu, že sa história bude opakovať – čo je, samozrejme veľký predpoklad, vzhľadom na divoké a prudké cenové výkyvy charakteristické pre krypto-aktíva – by položenie sumy od spoločnosti Apple pri pokrovom stole kryptokina bolo skutočne zadarmo a predstavuje krátkodobú stávku analytikov od RBC.

Avšak následne by opäť mohol nastať predpoklad (výsledok, o ktorom analytici RBC nediskutujú) vývoja spoločnosť Apple, ktorá kupuje bitcoiny, by tiež mohla byť, tým kedy by sa proti nej sprisahal osud a považovaný za konečný „vrchol“. Rovnako nákup Time Warner firmou AOL za 165 miliárd dolárov na vrchole technologickej bubliny, môže byť nakoniec spätne zapamätatelný ako iracionálne bujný krok pred zrážkou.

„Aby bolo jasné, neveríme, že firma Apple musí držať bitcoin ako aktíva v súvahe,“ uviedli analytici RBC predtým, ako dodali, „hoci by to pravdepodobne pomohlo.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune

Facebook komentár