Apple_v_smartphonoch_dosiahla_rekordnych_91_percent_celosvetovych_ziskov

Spoločnosť Apple, podľa nového výskumu v treťom štvrťroku dosiahla podiel rekordných ziskov v celosvetovom priemysle smartphonov a to aj napriek tomu, že čelí klesajúcim predajom iPhonov.

Prevádzkový zisk na trhu smatrphonov v treťom štvrťroku po celom svete dosiahol 9 miliárd amerických dolárov, z ktorých Apple podľa správy od Strategy Analytics dosahuje až 91 percentný podiel. Pre tohto technologického obra, tak ide o sumu 8,19 miliardy dolárov.

Apple má najvyššie ziskové marže v priemysle smartphonov vďaka verným zákazníkom a schopnosti prémiových cien u iPhonov. A tieto čísla prichádzajú aj potom, čo Apple ohlásila tri štvrťroky klesajúcich predajov iPhonov.

Súvisiace: Po 9 rokoch je boom smartphonov u konca!

Vo svojich oficiálnych výsledkoch za štvrtý štvrťrok, ktorý sa zhoduje s prieskumom Strategy Analytics za tretí štvrťrok, Apple vykázala celkový prevádzkový príjem na úrovni 11,76 miliárd dolárov – nielen v jej divízií iPhonov. Americký hardwarový gigant nezverejňuje ziskovosť iPhonov samostatne. Hrubá marža firmy Apple predstavovala 38 percent.

Linda Sui, ktorá je riaditeľkou spoločnosti Strategy Analytics v správe uviedla: “Schopnosť maximalizovať ceny a minimalizovať výrobné náklady od spoločnosti Apple je veľmi pôsobivá a zariadenia iPhone aj naďalej generujú obrovské zisky.”

Jedným z dôvodov, prečo Apple zaznamenal rekordný podiel je fakt, kde ostatní hráči na trhu so smartphonmi čelili poklesom.

Odhad Strategy Analytics sa v porovnaní s inými štúdiami zdá konzervatívnym. Začiatkom tohto mesiaca, BMO Capital Markets uviedla, že Apple dosiahla zhruba 103,6 percenta ziskov na trhu so smartphonmi. Čím viac ako 100 percentný výsledok odráža skutočnosť, že ostatní dodávatelia, ako je HTC a LG o svoje peniaze prichádzajú.

Údaje Samsungu nie sú

Dlhá cesta za spoločnosťou Apple čaká čínsky Huawei, ktorému sa podarilo zachytiť 2,4 percenta globálneho podielu z prevádzkového zisku na trhu inteligentných telefónov, čo podľa firmy Strategy Analytics predstavuje 200 miliónov dolárov. Oficiálne októbrové údaje od firmy ukázali, že v treťom štvrťroku dodávky smartphonov značky Huawei medziročne vzrástli o 63 percent. Obria čínska technologická spoločnosť nezverejňuje údaje o ziskovosti, ale aktuálne je tretím najväčším výrobcom smartphone na svete, za firmami Samsung a Apple.

Zameriava sa na predaj luxusnejších zariadení, keďže chce zaútočiť na väčších konkurentov a zvýšiť tak svoje marže a zároveň agresívne rozširujú svoje marketingové úsilie.

Súvisiace: Náklady na iPhone 7 stoja iba 219 dolárov

Čínske značky start-upov ako Vivo a OPPO sú na treťom a štvrtom mieste, keďže každá z nich získala 2,2 percenta z celosvetového zisku smartphonov. Obom firmám sa podarilo rýchlo rásť prostredníctvom stratégie predaja nízko-nákladových smartphonov, ale aj smartphonov vyššej kategórie.

Najbližší konkurent firmy Apple – Samsung v správe Strategy Analytics nefiguruje.

Sui nakoniec dodala: “Tri zo štyroch najlepších svetových najziskovejších predajcov smartphonov, v súčasnej dobe pochádzajú z Číny. Huawei, Vivo a OPPO v tomto roku nielen zlepšili ich produktové línie smartphonov, ale aj zvýšili ich prevádzkové schopnosti a dosahujú pevné stratégie v rozširovaní ich distribučných nákladov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: DigiTimes, AppleInsider

Facebook komentár