Nové správy pre investorov do spoločností Tesla a Apple.

Nové správy pre investorov do spoločností Tesla a Apple.

Apple a Tesla, ktoré sú pravdepodobne dve z najobľúbenejších spoločností na trhu v posledných týždňoch prišli s oznámením okolo rozdelenia akcií. Sú tieto kroky pre investorov pozitívne, alebo skôr negatívne?

Tu je potrebné zistiť, či vaše akcie rozdelené na dve (alebo tri, štyri alebo päť). Rozdelenie akcií je presne tým na čo poukazuje: Jedna akcia sa rozdelí na niekoľko akcií, bez zmeny celkovej hodnoty investície investorov. Sú jednoducho rozdelené do viacerých samostatných jednotiek.

Kto teda ťaží z rozdelenia akcií?

Zníženie ceny akcií spoločnosti môže dať jej akcie na dosah menším individuálnym investorom. Je to dobré pre likviditu spoločnosti a vedie to k väčšiemu dopyt po akciách.

V pondelok spoločnosť Apple, ktorá je jednou z najcennejších spoločností na svete, oznámila rozdelenie akcií typu 4:1, ktoré nadobudne účinnosť 31. augusta. Jedna akcia spoločnosti Apple sa obchodovala pri 450 hodnote dolárov. Od septembra bude táto hodnota bližšie k hodnote 100 dolárov.

Toto bude piate rozdelenie akcií spoločnosti Apple od verejnej emisie akcií.

Zmena ceny bude dramatickejšia u spoločnosti Tesla, ktorej akcie sa stredu obchodovali za viac ako 1 500 dolárov za akciu. Ich rozdelenie je v pomere 5:1 a je tiež stanovené na 31. augusta a prinesie individuálnu akciu do rozsahu 300 dolárov.

To však ešte stále nie je celkom lacná hodnota, ale už aj to predstavuje prínos pre obe spoločnosti, ktorých hodnoty akcií sa od oznámenia svojich výsledkov ešte zvýšili.

Niektoré spoločnosti sa zatiaľ zdržia úplného rozdelenia svojich akcií a len sledujú rast ich hodnoty akcií na ešte vyššie úrovne. Jedným takým príkladom je Berkshire Hathaway od Warrena Buffetta.

Akcie skupiny Berkshire triedy A skončili v strede týždňa na hodnote takmer 320 000 dolárov za akciu. Môžete vypočítať, koľkými spôsobmi by ste mohli chcieť rozdeliť túto akciu. Akcie tej iste spoločnosti, ale v triede B, ktoré boli v minulosti rozdelené, sú oveľa dostupnejšou akciou na hodnote 213 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár