Elon Musk zo spoločnosti Tesla, čelí negatívam.

Elon Musk zo spoločnosti Tesla, čelí negatívam.

Sme ešte len v prvej polovici spetembra a je možné povedať, že pre spoločnosť Tesla to už bol divoký mesiac.

Začal masívnym výpredajom akcií, čiže jej hodnota klesala (a mierne rástla) a zároveň prišiel pozoruhodný útlm z nezaradenia do známeho akciového indexu S&P 500.

Poďme si prejsť (zatiaľ) dobrodružný mesiac spoločnosti Tesla a generálneho riaditeľa Elona Muska:

1. Prepad akcií

Tesla, ktorá je jednou z najvýkonnejších amerických akcií v tomto roku, v utorok prežila najhorší obchodný deň, odkedy sa pred 10 rokmi stala verejnou akciovou spoločnosťou.

Akcie spoločnosti Tesla stratili 21% svojej hodnoty po tom, čo firma S&P Dow Jones Indices ju odmietla pridať do svojho indexu 500 hlavných amerických akciových spoločností, známeho ako Standard & Poor 500. Pridanie do indexu by prinútilo portfólio manažérov, ktorí zrkadlia index, nákup ďalších akcií. Časť nárastu akcií spoločnosti Tesla v posledných mesiacoch spočívala v očakávaní pridania, práve do tohto prestížneho indexu.

Súvisiace: Tesla môže byť najnebezpečnejšou akciou na Wall Street

Trhová hodnota spoločnosti Tesla v utorok poklesla o zhruba 80 miliárd dolárov. To je viac ako kombinovaná trhová kapitalizácia automobiliek Ford a General Motors.

Utorkový prepad o 21% prekonal pokles spoločnosti o 19% – dosiahnutý v januári roka 2012, čo bolo len necelé dva roky po počiatočnej verejnej ponuke. Tretí a štvrtý najväčší jednodňový pokles spoločnosti nastal, keď 16. marca stratila takmer 19% a 5. februára tohto roku kedy prišla o 17%. Jej akcie sa však dokázali pekne odraziť od každého z týchto výpredajov.

A zdá sa, že sa to tak dialo aj v stredu: Akcie uzavreli v 11% zisku a za rok investorom zarobili takmer o 340%.

2. Viac konkurencie

Mohlo by sa zdať, že Tesla je jedinou spoločnosťou na výrobu elektrických vozidiel s kompletnými službami, existujú však aj ďalšie. Napríklad General Motors spolupracuje s firmou Nikola pri práci na elektrickom pickupe, známom ako Badger, ktorý by mal byť ponúkaný s hybridným pohonom typu batéria/palivový článok na vodík.

Spoločnosti v utorok uviedli, že toto partnerstvo poskytuje spoločnosti General Motors 11% podiel v startupe a ten tak získal kapitál v hodnote 2 miliárd dolárov. GM tiež získa právo nominovať jedného riaditeľa do rady firmy Nikola. Akcie spoločnosti Nikola po správach uzavreli v zisku až 40%.

3. Predaj akcií

1. septembra spoločnosť Tesla oznámila plány na predaj nových akcií v hodnote okolo 5 miliárd dolárov. Deň po rozdelení akcií tak pristúpili k zníženiu ceny každej akcie o pätinu. O niekoľko dní neskôr, 8. septembra, firma oznámila, že tento predaj ukončila. Presný počet predaných akcií, a teda priemerná cena neboli zverejnené.

Spoločnosť Tesla neuviedla konkrétne podrobnosti o tom, čo plánuje urobiť s peniazmi z predaja akcií, len v správach u regulátora uviedla, že chce finančné prostriedky použiť „na ďalšie posilnenie našej súvahy, ako aj na všeobecné účely firmy.“

4. Nezaradenie do indexu S&P 500

S&P Dow Jones Indices 4. septembra oznámila, že do indexu pridá tri nové spoločnosti – ani jednou z nich nebola spoločnosť Tesla, ktorá je najcennejšou automobilkou na planéte.

Index S&P 500 je jedným z najdôležitejších indexov akciových trhov, ktorý sa považuje za kľúčový indikátor sledujúci úspech najväčších amerických verejne-obchodovaných spoločností.

Súvisiace: Etsy sa pripája k indexu S&P 500, avšak Tesla nie

Napriek tomu, že odvtedy spoločnosť Tesla na trhu prišla zhruba o 100 miliárd dolárov, má stále vyššiu hodnotu ako firmy Toyota, Disney a Coca-Cola. Analytici spoločnosti Wedbush v poznámke ku klientom napísali: „Stručne povedané, Tesla, ktorá sa do indexu S&P 500 nedostala, bude negatívom u všetkých optimistov (býkov), ktorí to vzhľadom na všetky splnené parametre považovali za jednoznačné.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár