CEO automobilky Tesla.

CEO automobilky Tesla.

Tesla sa pripravuje na rozdelenie svojich akcií, čím sa stane dostupnejšou pre priemerných investorov. Možno bude musieť čoskoro urobiť ďalší podobný krok, ak sa jej akcie budú neustále zvyšovať.

Akcie spoločnosti Tesla od oznámenia ohľadom rozdelenia, počas dňa 11. augusta prudko vzrástli o 50%. Aktuálne sa obchoduje jedna jej akcia na takmer 2 100 dolárov.

Keď rozdelenie nadobudne účinnosť 31. augusta, súčasní investori spoločnosti Tesla za každú svoju vlastnú akciu získajú päť akcií. To zníži cenu o pätinu na takmer 420 dolárov za akciu. Trhová hodnota spoločnosti Tesla, ktorá sa teraz pohybuje okolo úrovne 390 miliárd dolárov, zostane rovnaká.

Súvisiace: Apple a Tesla oznámili rozdelenie akcií. Čo to znamená pre investorov?

Ale zaslúži si firma Tesla obchodovanie na tak vysokej hodnote? Zatiaľ čo firma vedená Elonom Muskom vytvára konzistentné zisky, jej predaje sú v porovnaní s veľkými automobilovými gigantmi trpasličie.

Očakáva sa, že spoločnosť Tesla tento rok dosiahne ročné príjmy na hodnote takmer 30 miliárd dolárov. To nie je nič čo by veľké automobilky ohrozilo. Odhaduje sa však, že Fiat Chrysler bude v roku 2020 vykazovať tržby vo výške 100 miliárd dolárov. Zároveň sa odhaduje, že automobilky ako GM a Ford zverejnia ročné tržby vo výške viac ako 110 miliárd dolárov.

Trhová hodnota spoločnosti Tesla je stále viac ako štvornásobkom kombinovaných trhových hodnôt veľkých automobiliek z amerického Detroitu.

Zdá sa hlúpe pre investorov, aby pokračovali v záujem o akcie len preto, že sa chystajú rozdeliť.
Väčšina analytikov Wall Street dokonca stávkuje proti spoločnosti Tesla. Z 33 firiem, ktoré sa oficiálne venujú investičným odporúčania na akcie firmy, iba 8 z nich má svoj investičný rating na akcie firmy Tesla na hodnote “kúpiť”, zatiaľ čo 15 z nich má investičné hodnotenie “držať” a 10 odporúča “predaj”.

Iba traja analytici venujúci sa spoločnosti Tesla majú v súčasnosti cenový cieľ nad hodnotou 2 000 dolárov. Cieľ konsenzu je tesne pod 1300 dolárov – čo je takmer 40% pod súčasnou cenou.

Tesla je dokonca aj naďalej veľkým cieľom investorov, ktorí vsádzajú na pokles jej akcií – teda tých ktorí si požičiavajú akcie a predávajú ich s nádejou, že ich nakoniec kúpia za nižšiu cenu.

Samozrejme, fanúšikovia spoločnosti Tesla môžu správne poukázať na to, že analytici sa často mýlili a že Wall Street bude musieť svoje prognózy výnosov a cenové ciele pre akcie Tesla zvýšiť.

Akcie spoločnosti Tesla môžu získať ďalšiu podporu aj vtedy, ak sa nakoniec pridá k všeobecnému akciovému indexu S&P 500 – čo je krok, ktorý by mohol by mohol byť čoskoro skutočnosťou, keď spoločnosť zverejní konzistentný priebeh výnosných štvrťrokov.

Ak sa spoločnosť pridá do indexu, podielové fondy a ETF, ktoré dokupujú akciové spoločnosti indexu S&P 500, budú nútené hromadne navyšovať podiely v spoločnosti Tesla.

Keby sa automobilka Tesla nachádzala v indexe S&P 500, bola by jeho deviatou najväčšou spoločnosťou. Trhová hodnota automobilky Tesly v piatok prekročila hodnotu skupiny Walmart.

Na americkom trhu iba osem spoločností – Apple, Amazon, Microsoft, vlastník spoločnosti Google – Alphabet, Facebook, Berkshire Hathaway od Warrena Buffetta, Visa a Johnson & Johnson – má vyššiu trhovú kapitalizáciu ako Tesla.

Skutočnosť, že sa voči firme Tesla postavilo toľko predajcov “nakrátko“, by mohla tiež pomôcť rastu cien akcií.

Súvisiace: Elon Musk sa chystá získať ďalšiu výplatu $1,8 miliardy od firmy Tesla

Z toho dôvodu že predajcovia “nakrátko“ strácajú viac peňazí, keď cena stúpa, teda investori, ktorí stávkujú proti spoločnosti Tesla, sú často nútení odkúpiť akcie späť, aby pokryli svoju pozíciu a vyhli sa ďalším stratám. To vytvára jav známy ako “short squeeze“, ktorý môže ešte viac podporiť rast akcií.

Avšak aj býk (optimista) voči spoločnosti Tesla – Ross Gerber, ktorý je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti spravujúcej aktíva – Gerber Kawasaki a vlastník akcií automobilky Tesla, vo štvrtkovom statuse na sociálnej sieti Twitter uviedol, že akcie sú „podporované ľuďmi, ktorí si myslia, že rozdelenie akcií im prinesie vysoké zárobky. Je treba byť ale veľmi opatrný. ”

Dodal, že keď akcie dosiahli hodnotu 2 000 dolárov, časť z nich odpredal.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár