Miliardár, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tesla - Elon Musk.

Miliardár, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tesla – Elon Musk.

Miliardár, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tesla – Elon Musk predbehol predsedu skupiny LVMH – Bernarda Arnaulta, čím sa podľa časopisu Forbes stal druhým najbohatším človekom na svete a to z toho dôvodu, že akcie automobilky Tesla aj naďalej rastú pred ich začlenením do indexu S&P 500, ktoré nastane neskôr v tomto mesiaci a blížiacemu sa 5 miliardovému predaju akcií.

Akcie výrobcu elektrických vozidiel v utorok vzrástli o takmer 1,3%, čím sa Muskov čistý majetok zvýšilo o 1,6 miliardy dolárov na 144,7 miliárd dolárov. Tým sa tak stal bohatším ako Arnault, ktorého čistý majetok podľa odhadov časopisu Forbes predstavuje hodnotu 144,3 miliárd dolárov.

Musk sa tak aktuálne nachádza za najbohatšou osobou na svete – Jeffom Bezosom zo spoločnosti Amazon, ktorý má hodnotu majetku vo výške 185,5 miliárd dolárov.

Pre Muska, ktorý mal v marci hodnotu majetku len na úrovni 24,6 miliárd dolárov, to predstavuje enormný rast. Vďaka raketovo rastúcej cene akcií spoločnosti Tesla, ktorá v roku 2020 doteraz stúpla takmer o 650%, si Musk za jediný rok pripísal majetok o objeme zhruba 120 miliárd dolárov.

Súvisiace: Hodnota spoločnosti Tesla už smeruje k $600 miliardám

Pred mesiacom prekonal generálneho riaditeľa skupiny Facebook – Marka Zuckerberga, ktorý bol štvrtým najbohatším človekom na svete a preskočil aj spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft – Billa Gatesa na mieste číslo tri, počas 24. novembra. Zuckerberg mal k utorňajšiemu zatvoreniu trhov hodnotu majetku na úrovni 104,1 miliárd dolárov, respektíve 118,8 miliárd dolárov.

Musk vlastní zhruba 21% akcií spoločnosti Tesla, plus podiel v súkromnej raketovej spoločnosti SpaceX a dva domy v Kalifornii, ktoré údajne opúšťa a smeruje do Texasu.

Akcie elektrickej automobilky raketovo rástli o 57% od chvíle, keď sa objavila správa, že spoločnosť bude pridaná do indexu S&P 500, v priebehu 21. decembra. Jej akcie ešte v utorok rástli, pretože Tesla odhalila navýšenie kapitálu o 5 miliárd dolárov – za posledné tri mesiace sa jedná o druhé podobné získanie kapitálu.

Akcie spoločnosti Tesla sa teraz nachádzajú blízko rekordných maxím. Trhová kapitalizácia na úrovni 611 miliárd dolárov z nej robí zďaleka najhodnotnejšiu automobilovú spoločnosť na svete.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár