Elon Musk zo spoločnosti Tesla.

Elon Musk zo spoločnosti Tesla.

Akcie spoločnosti Tesla môžu tento počas roka 2020 dosahovať výnos na hodnote až 400%, ale jeden analytik z z investičného sveta bije na poplach.

Generálny riaditeľ výskumnej spoločnosti New Constructs – David Trainer označuje firmu Tesla za najnebezpečnejšiu akciu na Wall Street a tvrdí, že fundamenty nepodporujú tak vysokú cenu a zhodnotenie.

Trainer v nedávnom rozhovore poznamenal: „Bez ohľadu na najlepší scenár, ktorý by niektorí investori chceli vidieť u spoločnosti Tesla – či už bude vyrábať 30 miliónov automobilov v priebehu nasledujúcich 10 rokov, bude sa venovať poisteniu a bude mať rovnako vysoké marže ako Toyota – aj keď veríte všetkým týmto odhadom, cena akcií stále naznačuje, že jej zisky budú ešte väčšie.“

Poznamenáva, že cena akcií naznačuje trhový podielu na základe priemernej predajnej ceny, kdekoľvek v rozmedzí od 40% do 110%. Podľa Trainera, pri súčasnej priemernej predajnej cene 57 000 dolárov a pri predpoklade predajov na hodnote 10,9 milióna automobilov do roku 2030 to znamená 42% podiel na trhu. Spoločnosť Tesla sa tak dokonca obchoduje za 159-násobný odhad ziskov.

Trainer ďalej poznamenáva: “Myslíme si, že toto je veľká, veľká – dokonca jedna z najväčších v histórii – domovov z kariet, ktorá sa chystá zrútiť.”

Dodáva, že nedávne rozdelenie akcií by pre nových investorov, ktorí sa zamerali na investovanie do akcií, mohlo tiež ukázať ako nebezpečné.

Trainer ďalej poznamenal: „Rozdelenie akcií nie je dôležité pre hodnotu. Objem nemení, iba ho rozdeľuje na viac častí. Úprimne povedané, pozerám sa na rozdelenie akcií ako na spôsob, ako nalákať nič netušiacich a menej sofistikovaných obchodníkov, aby sa pokúsili vsadiť na túto akciu, a tým sa nejedná o skutočný dôvod pre nákup akcií.“

Súvisiace:
Etsy sa pripája k indexu S&P 500, avšak Tesla nie
Akcie Tesla od oznámenia o rozdelení vzrástli až o 50%

Spoločnosť Tesla 31. augusta rozdelila svoje akcie v pomere 5:1, na základe čoho v priebehu obchodného dňa vzrástli o 12%. Akcie však minulý týždeň ukončili obchodovanie v strate viac ako 5%, keďže najväčší nezávislí akcionár v spoločnosti – Ballie Gifford upravil svoj podiel. Akcie sa tiež dostali do širšieho výpredaja, čo znamenalo potrestanie vysokej dynamiky výkonu.

Realistickejšie ocenenie, tvrdí Trainer, by bolo oveľa nižšie ako súčasné úrovne.

Ďalej poznamenal: “Myslím si, že ak sa pozriete na rozumnú úroveň ziskov, vhodnejšia je desatina toho, čo kde sa nachádza v súčasnosti,” … „Spoločnosť Tesla sa v kategórii elektromobilov nezaraďuje do zoznamu top 10, čo sa týka podielu na trhu alebo predaji automobilov v Európe, a to preto, lebo sa v Európe zmenili zákony, ktoré vo veľmi veľkej miere motivovali súčasných výrobcov k vývoju a ponuke hybridov a elektrických vozidiel. To isté prichádza aj v USA. Realisticky si myslím, že hovoríme o niečom bližšie k 50 a nie 500 dolárom, ako skutočnej hodnote. “

Trainer však naozaj oceňuje generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla – Elona Muska a spoločnosť za urýchlenie tohto trendu a zvýšenie počtu elektromobilov. Sústredenie sa na základné princípy, však zo spoločnosti Tesla nerobí nedotknuteľnú.

Tesla na žiadosť o komentár neodpovedala.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár