Akcie_spolocnosti_Aston_Martin_sa_od_oktobra_znizili_o_40_percent

Akcie spoločnosti Aston Martin v Londýne za posledný deň prepadli takmer 20%, keď automobilka vo Veľkej Británii odhalila, že rastúce náklady za rok 2018 jej zisky úplne zničili.

Spoločnosť vo štvrtok vykázala ročnú stratu vo výške 68 miliónov libier (90 miliónov dolárov), potom ako v roku 2017 bola ziskovou. Strata bola spôsobená výhradne nákladmi vo výške 136 miliónov libier (181 miliónov dolárov) súvisiacimi s jej októbrovou počiatočnou verejnou ponukou akcií (IPO).

Obľúbená automobilka fiktívneho britského agenta tajnej služby – Jamesa Bonda – Aston Martin sa snažil prekonať pochybnosti o svojej schopnosti súťažiť s konkurentmi, vrátane automobilky Ferrari.

Akcie spoločnosti v prvý deň obchodovania v minulom roku klesli o 5% a dokonca ani 25% zvýšenie príjmov v roku 2018 nepomohlo zabrániť investorom z prepadu akcií v priebehu tohto týždňa. Od svojho debutu na burze dokonca prepadli o viac ako 40%.

Podľa výkazu ziskov, automobilka Aston v minulom roku predala 6 441 automobilov. Generálny riaditeľ Andy Palmer povedal, že očakáva, že toto číslo porastie, keď spoločnosť dokončí novú továreň vo Walese a začne predávať svoj SUV – DBX. Spoločnosť očakáva, že v druhom štvrťroku tohto roka začne skúšobnú výrobu modelu DBX, pričom plná produkcia začne v prvej polovici roka 2020.

Ale luxusná automobilka tiež uznala, že môže mať problémy, ak Británia opustí Európsku úniu bez dohody o Brexite, ktorá by vedela ochrániť obchod.

Aston v rámci oznámenia varovala, že produkcia môže byť narušenou. Vyčlenila 30 miliónov libier (40 miliónov dolárov) na riešenie možného vplyvu nekontrolovaného odchodu.

Súvisiace:
Aston Martin chce mať rovnakú hodnotu ako Ferrari
Aston Martin sa pripravuje na IPO v Londýne

Povedal, že prijali hlavného manažéra pre oblasť nákupu a dodávateľského reťazca, aby sa pripravili na Brexit a zaviedol plány pre prípad nepredvídaných udalostí, vďaka čomu by využil rôzne cesty a prístavy na dodávanie jednotlivých komponentov.

Spojené Kráľovstvo má opustiť Európsku úniu za 29 dní, ale politická situácia je naďalej veľmi neistá.

Negatívny odchod Európskej únii by viedol k novým nákladom a obchodným prekážkam pre spoločnosti v Británii. Chybné dodávateľské reťazce by priviedli výrobné spoločnosti do obzvlášť ťažkej situácie.

Výrobcovia automobilov už rušia plánované investície a pripravujú sa na nečinné továrne. Jedná sa o celosvetové spoločnosti vrátane BMW, Nissan a Ford ktoré majú v Spojenom kráľovstve vlastné továrne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár