Aston Martin - Rapide E.

Aston Martin – Rapide E.

Aston Martin je pripravená dostať sa na scénu elektromobilov s jej novým automobilom na elektrický pohon – Rapide E. Britská automobilka v priebehu tohto týždňa predstavila výrobnú verziu Rapide E na čínskom autosalóne v Šanghaji.

Rapide E, vyvinutý čiastočne so spoločnosťou Williams Advanced Engineering, bude obmedzený na 155 kusov a James Bond zrejme dostane aspoň jeden z nich a kompletne bude vytvorené v novom výrobnom závode nachádzajúcom sa pri anglickej obci Aston St..

Pod kapotou, namiesto výkonného 6,0-litrového motora V-12 od spoločnosti Mercedes-AMG bude v tomto modeli od spoločnosti Aston umiestnená 800V elektrická batéria, ktorá je obalená uhlíkovými vláknami a Kevlarom. Táto batéria dosiahne výkon 65 kWh a napája dvojité elektromotory namontované na zadnej strane. Zostava produkuje viac ako 600 konských síl a točivý moment 700 lb-ft. Najvyššia rýchlosť je 250 kilometrov za hodinu a vyštartuje z nuly na 100 km/h za menej ako 4 sekundy.

Aston Martin Rapide E.

Aston Martin Rapide E.

Pri vývoji Rapide E sa inžinieri snažili nájsť čo najefektívnejšiu montáž batérie a motorov, následne potom sa presunuli k tomu, ako maximalizovať chladenie výkonných článkov. Vzhľadom k tomu, že pohonná jednotka potrebuje menšie množstvo vzduchu na chladenie, inžinieri boli schopní opätovne premyslieť aerodynamiku modelu Rapide E, čím sa zvýšila efektivita aerodynamiky a údajne sa zvýšil aj rozsah. Pneumatiky Pirelli P-Zero s nízkym odporom a väčší zadný difúzor (namiesto výfukového systému) tiež prispievajú k tomu, aby Rapide E účinnejšie prechádzal vzduchom.

Aston Martin Rapide E.

Aston Martin Rapide E.

Testy európskych modelov zaradili model Rapide E do rozsahu „viac ako 320 kilometrov“, aj keď budeme si musieť počkať na výsledky, než spotrebitelia oficiálnu kategóriu spoznajú aj pre USA.

Súvisiace: Aston Martin vytvoril značku elektrického automobilu

Rapide E je podľa automobilky Aston schopný sa pri bežnej nabíjačke (400V 50kWh) za hodinu dostať k úrovni dojazdu na približne 305 kilometrov, ale s vysokorýchlostnou nabíjačkou za hodinu sa tento rozsah vie dostať až na 500 kilometrov, tvrdí Aston.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HypeBeast

Facebook komentár