Pouzije-Putin-ropu-a-zemny-plyn-ako-odpoved-na-sankcie-Zapadu

Rusko čelí obavám z úplného finančného kolapsu. Trestajúce sankcie uvalené Západom spôsobili pád ruského rubľa na rekordné minimá, zablokovali moskovský akciový trh a ruské aktíva sa na svetovej scéne stali toxickými.

Biely dom si dokonca vzal na mušku finančnú pevnosť Vladimíra Putina a znemožnil prístup k aspoň časti ruského fondu pre náročné dni v objeme 630 miliárd dolárov, ktorý bol navrhnutý na zmiernenie ekonomických úderov práve v časoch krízy, ako je táto.

V súčasnosti však je potrebné si položiť dôležitú otázku: Ako Putin (ktorý tiež čelí sankciám za svoje osobné bohatstvo zo Západu) opäť priloží do ohňa tým, čo sa rýchlo mení na ekonomickú vojnu?

Rastú obavy, že Putin by mohol prísť s odplatou nielen v rámci zemného plynu, ale aj ropy a použiť ich ako zbraň proti Západu.

Louise Dickson, vedúca analytička trhu s ropou zo spoločnosti Rystad Energy, v pondelkovej správe poznamenala: “Ruské dodávky energetických surovín sú vo veľkej miere ohrozené, buď kvôli tomu, že ich Rusko môže použiť ako zbraň, alebo kvôli zavedeným sankciám vymiznú z trhu.”

Celosvetová ponuka ropy, už pred útokom Ruska na Ukrajinu nestačila držať krok s dopytom. Ak by Rusko, ktoré je druhým najväčším producentom ropy na svete, zámerne zadržiavalo dodávky, pravdepodobne by to spôsobilo prudký rast cien ropy, čo by spotrebiteľom po celom svete zasadilo bolestivý úder.

Súvisiace: Ako je Európa závislá od Ruska, pokiaľ ide o energetické potreby?

Analytici banky JPMorgan varovali, že cena ropa by v prípade zníženia ruského exportu na polovicu stúpla až na 150 dolárov za barel. To by znamenalo nárast o približne 41 % z nedávneho maxima na hodnote takmer 106 dolárov za barel.

Graf: Najväčší producenti ropy na svete pre rok 2021
Pouzije-Putin-ropu-a-zemny-plyn-ako-odpoved-na-sankcie-Zapadu-graf

Ceny benzínu na pumpách by išli oveľa vyššie

Tento nárast by viedol k prudkému zvýšeniu cien aj v rámci čerpacích staníc. Národný priemer pre bežný benzín už podľa AAA predstavuje v USA cenu 3,61 dolára za galón. To je nárast o 8 centov za týždeň a 25 centov za mesiac.

Aj keď Spojené štáty spotrebúvajú veľmi málo ruskej ropy – dovoz ropy z Ruska v decembri predstavoval len 90 000 barelov denne, stále ide o prepojený a globálny trh. Šoky na strane ponuky v jednej časti sveta môžu ovplyvniť ceny vo všetkých regiónoch.

Ryan Fitzmaurice, analytik zo spoločnosti Rabobank, zodpovedný za oblasť energií, uviedol: “Je to divoká karta, ak Rusko skutočne spomalí tieto toky, aby sa pokúsilo spôsobiť problémy prostredníctvom komodít,” … “Ak skutočne dôjde k prerušeniu dodávok, bude sa jednať o spúšťač zmysluplného zvýšenia cien.”

Iste, v tejto chvíli neexistujú žiadne dôkazy o tom, že Rusko odrezáva svet od dodávok ropy. A Západ sa zo všetkých síl snažil vyčleniť ruský energetický priemysel zo sankcií v nádeji, že minimalizuje vplyv na trh. Putin si môže veľmi dobre uvedomovať, že toto je jedna zo zbraní, ktorú je najlepšie nechať nevystrelenú.

Graf: Objemy ropy, ktoré smerujú do najväčšej ekonomiky sveta – USA
Pouzije-Putin-ropu-a-zemny-plyn-ako-odpoved-na-sankcie-Zapadu-graf-2

Rusko potrebuje príjmy z ropy viac ako kedykoľvek predtým

Ešte nedávno sa považovalo za veľmi nepravdepodobné, že by sa Putin uchýlil ropu využiť ako zbraň.

Takáto stratégia bude riskovať ďalšie rozhorčenie zvyšku sveta proti Rusku. Čo je horšie, je obmedzenie dodávok ropy, čo by zasa ohrozilo ruskú centrálnu petrochemickú ekonomiku. Ropa a zemný plyn v rokoch 2011 až 2020 v priemere tvorili zhruba 43 % ročných príjmov ruskej vlády.

Rusko-ukrajinská kríza však rýchlo eskalovala a znamená najhoršiu roztržku so Západom od studenej vojny. A Putinov agresívny postoj a komentáre prekvapili pozorovateľov, zároveň podnietili niektorých spochybňovať jeho duševnú stabilitu a vyvolali obavy, ako zareaguje na najnovšie sankcie.

Putin cez víkend prišiel s prekvapivým vyjadrením tým, že uviedol svoje jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti. V pondelok kritizoval uvalené sankcie na to, čo označil za „ríšu klamstiev“.

Putin tiež čelí tlaku zo strany oligarchov, na ktorých podporu sa spolieha. Názory ruských miliardárov Michaila Fridmana a Olega Deripaska sa v posledných dňoch s Kremľom rozchádzali a žiadali ukončenie vojny.

Nervozita rastie

Natasha Kaneva, povzbudená skutočnosťou, že Rusko má dlhú históriu spoľahlivých dodávok ropy (dokonca aj počas vrcholiacej studenej vojny) vidí len malé riziko, že krajina by svoj vývoz ropy použila ako zbraň. Avšak prebiehajúcim časom sa Kaneva, ktorá je vedúcou komoditného tímu v banke JPMorgan, však už tak sebavedome necíti.

Kaneva v priebehu minulého týždňa, s odvolaním sa na hodinové vyjadrenia ruského prezidenta z 21. februára, ktoré zverejnilo zoznam sťažností so Západom, uviedla: “Bola som veľmi znervóznená, keď som si vypočula Putinov prejav,” … “Pre mňa to bol zlomový moment. Cítila som, že sa všetko zmenilo.”

Vedúca členka tímu v banke JPMorgan sa domnieva, že investori podceňujú riziko, kedy Putin vie dodávky ropy použiť ako zbraň.

Kaneva ďalej poznamenala: “Trh nepotrebuje žiadne narušenia,” … “Nemáme žiadne tlmiče.”

Nič z toho nie je pre Putina stratené. Ani skutočnosť, že vysoké ceny benzínu sú v Spojených štátoch veľmi nepopulárne, čo prispieva k najhoršej inflácii za takmer 40 rokov.

Helima Croft, vedúca globálnej komoditnej stratégie v RBC Capital Markets v nedeľňajšom liste klientom napísala: “Putin by sa mohol snažiť spôsobiť značnú bolesť západným národom,” … “a cez rastúce ceny komodít môžu pocítiť vplyv jeho protiopatrení.”

Súvisiace: Ekonomika Ruska je prekvapivo malá

Mike Sommers, ktorý je generálnym riaditeľom obchodnej skupiny s ropou a plynom v American Petroleum Institute, neodmietol riziko, že by Rusko pristúpilo k obmedzeniu dodávok ropy.

Sommers v priebehu minulého týždňa v telefonickom rozhovore pre CNN, uviedol: “Myslím si, že ide o pretrvávajúce obavy, najmä keď Západ reaguje na agresívne kroky Ruska,” … “Boli by sme znepokojení, ak by sa rozhodli prerušiť dodávky. Bez ohľadu na to, čo urobia, Spojené štáty budú pokračovať vo výrobe aj v tomto nestabilnom politickom prostredí.”

Biely dom varoval Putina, aby z ropy nerobil zbrane

Putin nemusí pristúpiť k úplnému zatvoreniu kohútikov, aby potrestal Západ. Trhy s ropou sú tak napäté, že už len mierny pokles dodávok z Ruska by mohol mať veľký vplyv na ceny.

Fitzmaurice z Rabobank uviedol: „Aj keby Rusko znížilo dodávky o 10 % až 20 %, cenová reakcia by Rusku kompenzovala stratu dodávok.“

Ešte pred začiatkom invázie Biely dom varoval Putina pred akýmikoľvek drastickými krokmi okolo exportu energií z jeho krajiny.

Daleep Singh, námestník amerického poradcu pre národnú bezpečnosť pre agentúru CNBC poznamenal: „Ak sa Putin rozhodne použiť svoje energetické zásoby ako zbrane, bola by to veľká chyba.“

Predstaviteľ Bidenovej administratívy poznamenal, že Rusko je „neuveriteľne závislé“ od Západu ako spotrebiteľa, čo sa týka dodávok energií.

“Toto predstavuje dlhodobú zraniteľnosť prezidenta Putina. Ak dodávky energií použije ako zbraň, len to urýchli diverzifikáciu Európy a Západu od ruských energií,” povedal Singh a dodal, že by to bola “veľká chyba.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár