Tesly Modela S po celom svete dostanú softvérovú aktualizáciu, ktorá im môže priniesť aj čiastočne autonómnu jazdu. Balíček funkcií s názvom Autopilot bude k dispozicii pre automobily, ktoré sú na to hardwarovo vybavené. Jeho kľúčovým prínosom však je schopnosť čiastočne samostatnej jazdy po určitých cestách, najmä tých, ktoré majú jasné vodorovné značenie.

Kľúčovou súčasťou autopilota je funkcia Autosteer (slovensky Autoriadenie), ktorá je schopná takmer celkom samostatné jazdy po ceste s vodorovným značením, teda ak sú “čiary na ceste” dostatočne viditeľné. To znamená, že napr. Na diaľniciach či iných cestách s vhodným značením bude táto nová funkcia dobre použiteľná. Vedúci predstaviteľ automobilky – Elon Musk na tlačovej konferencii neodporučil dávať ruky z volantu, ale reálne by aj to mohlo byť možné.

Súvisiace: Tesla si zabezpečuje kritické zdroje, ktoré potrebuje pre svoju budúcnosť

Systém samozrejme pracuje aj s adaptívnym tempomatom, ktorý vie znížiť či zvýšiť rýchlosť podľa jazdy vozidla pred vami, pozerá sa aj kamerou v čelnom skle a tiež spolupracuje s ultrazvukovými senzormi po stranách, ktoré strážia okolie vozidla a sú schopné detekovať napríklad aj malé dieťa alebo psa. Tiež keď sa rozhodnete v autopilotnom režime zmeniť jazdný pruh, vezmete za páčku smerovky správnym smerom, práve tieto senzory nájdu vhodnú možnosť medzi autami v onom pruhu a prejdú tam. Na volant vôbec nesiahate.

Okrem senzorov tiež Autosteer spolupracuje s vysoko presnými mapami, ktoré okrem ciest, ako pásov asfaltu v krajine poznajú aj ich jednotlivé jazdné pruhy. Takéto mapy boli vytvorené už používanými Tesly, ktoré odosielali dáta na servery firmy, A tak pomáhali s výrobou máp práve pre funkciu Autosteer. Rovnako tak Bude balíček noviniek autopilota odosielať údaje o užívaní, pravdepodobne však len s povolením majiteľa auta, čím prispieva k zlepšovaniu funkcií všetkých takto vybavených vozidiel značky Tesla.

Znie to ako niečo, čo by napísal niekto, kto vás chce skôr špehovať, ale to snáď v tomto prípade motívom nie je. Tesla hovorí, že keď v móde Autosteer prejdete po určitej ceste, ktorá nie je zmapovaná tak detailne, vozidlo poskytne dáta o tejto ceste. Tá budú dostupnou pre ostatné vozidlá Tesla, a tie sa tak budú na danej ceste vedieť lepšie orientovať.

Autosteer je však stále vo vývoji, nie je ani zďaleka dokonalým, ako Musk nezabudol zdôrazniť. Označil toto rozšírenie medzi všetky kompatibilné Modely S – a tiež Modely X, až budú na cestách – za “verejný beta-test”. Musk ďalej uviedol: “Sme veľmi opatrní, najmä v tomto ranom štádiu,” a dodal, že časom nebude potrebné vôbec mať ruky na volante. V súčasnosti je však potrebné stále byť kedykoľvek pripravený prevziať kontrolu.

Súvisiace:
Porsche predstavilo nadupanú konkurenciu pre elektromobil Tesla Model S
Nový startup Faraday Future chce konkurovať firme Tesla už do roku 2017

Okrem funkcie Autosteer má balíček Autopilot pár ďalších súčastí. Patrí sem automatické núdzové zatáčania a upozornenia pred bočnou zrážkou, snáď ak sa v manuálnom móde príliš priblížite k zvodidlám, alebo k inému automobilu. A taktiež sem patrí automatické parkovanie, ktoré robí to, čo človek od automatického parkovania očakáva.

Hovoríme o “kompatibilných” modeloc S; to preto, že Autopilot nebude dostupný pre úplne všetky Modely S na svete. Stroje vyrobené skôr ako v septembri roku 2014 nemajú potrebné hardvérové ​​vybavenie a podľa Elona Muska nie je reálne možné ich dovybaviť, najmä z finančného hľadiska. Musk vysvetlil: “Keby sme si mysleli, že existuje rozumný spôsob, urobili by sme to, ale znamená to nový predný nárazník, nové čelné sklo a rozobratie celého auta pre výmenu káblového zväzku. Technicky to možné je, ale nedáva to finančné zmysel.”

A ani pre tých, ktorých vozidlo by novinky zvládlo, nebudú tieto asistenčné systémy zadarmo, ale za jednorazový poplatok 2 500 dolárov. To nie je málo, ale ak sa pohybujete so svojou Tesla často po diaľniciach, môže “skoro-autopilot” pre diaľnice napriek tomu byť lákavá ponuka. A samozrejme si môžete tento balík jednoducho nekúpiť. Vozy v Severnej Amerike už môžu aktuálne dostávať tento update, no v Európe a v Ázii sa čaká na súhlas úradov, ktorý by ale mali zabrať ešte zhruba týždeň.

Pravdaže, možno namietnuť, že Elon Musk robí veľký rozruch okolo jednoduchého dobiehania konkurencie. Poloautomatickú jazdu po diaľniciach totiž dnes zvládne celkom dosť áut, spomeňme napr. väčšie vozidlá značky Mercedes-Benz alebo Infiniti. Podobne automatické vyhľadanie parkovacieho miesta a zaparkovanie bez potreby, aby vodič točil volantom, nájdeme napríklad aj v Peugeote 308.

Keby Tesla bola skutočne napred, systém by bol kompletne schopným samostatnej jazdy. Tú ale Elon Musk predpovedá na rok 2018. Muska k tomu poznamenal: “Verím, že v období troch rokov bude auto schopné vás zaviezť z bodu A do bodu B, napr. Z domu do práce, bez toho aby ste čokoľvek museli robiť.” Pravdaže, veriť roku 2018 sa nám príliš nechce, to je najmä na zložitosť takejto technológie a na to, ako Tesla plní sľúbené termíny…

Zdroj: CNET, Slate

Facebook komentár