Bezos_za_rok_zarobil_$81_840_Stale_je_najbohatsim_vo_svete

Jeff Bezos, ktorý je najbohatším jednotlivcom na svete, už dve dekády dostáva rovnaký plat – 81 840 dolárov.

Nikdy nezískala odmenu vo forme akcií. Bezos to nepotrebuje – už vlastní 16% Amazonu, čo predstavuje podiel v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov.

Avšak Amazon každým rokom vypláca rozsiahly balík peňazí, aby bol jej CEO v bezpečí. Bezos každoročne od spoločnosti z roku 2010 dostáva 1,6 milióna dolárov pre oblasti služieb súvisiacich s bezpečnosťou a služobnými cestami a od roku 2003 sa jedná najmenej 1,1 milióna dolárov, keďže vtedy spoločnosť prvýkrát začala vykazovať náklady na bezpečnosť, ako súčasť celkovej kompenzácie spoločnosti pre Bezosa.

Amazon poznamenala, že jej náklady na bezpečnosť sú “obzvlášť rozumné vzhľadom na jeho nízky plat a skutočnosť, že nikdy nedostal žiadnu kompenzáciu vo forme akcií spoločnosti.”

Niekoľko ďalších technologických riaditeľov prijalo ešte nižšie platy, vrátane Steva Jobsa, ktorý každým rokom od spoločnosti získal len 1 dolár (okrem roku 2001, kedy Apple daroval svojmu zakladateľovi súkromné lietadlo). Zakladatelia spoločnosti Google – Larry Page a Sergey Brin si taktiež každým rokom zarobia len 1 dolár. Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Oracle – Larry Ellison, taktiež v minulosti získaval plat o hodnote 1 dolára, avšak zaradil sa medzi najlepšie platených riaditeľov v USA, pretože si odniesol domov rozsiahle objemy akcií spoločnosti.

Hoci Amazon vypláca Bezosovi nízky plat od roku 1998, v minulosti sa jednalo dokonca o omnoho menšiu hodnotu. V roku 1997 zarobil 79 197 dolárov a v roku 1996 dostal plat v hodnote 64 333 dolárov. Spoločnosť Amazon bola založená v roku 1994, ale začala vykazovať svoje výsledky a výplaty až keď sa stala verejne obchodovanou spoločnosťou, v roku 1997.

Napriek relatívne nízkej celkovej odmene pre generálneho riaditeľa spoločnosti, Bezos stále pracuje podstatne viac ako priemerný zamestnanec Amazonu. Väčšina zamestnancov spoločnosti pracuje v skladoch a ich priemerná výplata bola v roku 2018 na úrovni 28 836 dolárov.

Amazon nedávno navýšil svoju minimálnu mzdu pre zamestnancov na plný úväzok v USA k 15 dolárom za hodinu. Účinnosť bola nadobudnutou v novembri 2018 a pomohli zvýšiť priemernú mzdu amerických pracovníkov na plný úväzok spoločnosti Amazon v priebehu minulého roka na 35 096 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár