Trh nezameniteľných tokenov (NFT) v hodnote až 41 miliárd dolárov.

Trh nezameniteľných tokenov (NFT) v hodnote až 41 miliárd dolárov.

  • Trh s nezameniteľnými tokenmi (NFT) podľa najnovšej metriky v roku 2021 vzrástol na 41 miliárd dolárov.
  • Na porovnanie, tržby trhu s konvenčným umením boli v roku 2020 približne na úrovni 50 miliárd dolárov.
  • Tradičné umelecké aukčné domy ako Christie’s začali predávať NFT, aby sa tohto populárneho trendu zúčastnili.

Veľkosť trhu digitálnych zberateľských predmetov známych ako NFT dobieha trh s tradičným umením.

Podľa blockchainovej dátovej spoločnosti Chainalysis, ktorá aktualizovala predchádzajúcu správu, do konca roku 2021 trh s nezameniteľnými tokenmi (NFT), čo sú digitálne umelecké diela spojené s technológiou blockchain, dosiahol hodnotu 41 miliárd dolárov.

A podľa denníka Financial Times, ktorý ako prvý informoval o novej metrike, by celkový predaj NFT bol ešte vyšší, ak by boli zahrnuté aj digitálne zberateľské predmety razené na iných blockchainoch ako ethereum.

NFT sa aktuálne svojou hodnotou čoraz viac približujú k tradičnému trhu s umením, kde ľudia kupujú a predávajú fyzické diela. Najnovší odhad zo správy z roku 2021 ukázal, že tržby za konvenčné umenie a starožitnosti v roku 2020 dosiahli hodnotu 50 miliárd dolárov. Správa zoskupenia Art Basel a UBS Global Art Market zistila, že toto číslo bolo v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížené, čiastočne kvôli pandémii COVID-19.

Iste, iné odhady o trhu NFT sa líšia, pričom samostatné údaje od spoločnosti DappRadar ukazujú, že tento trh v roku 2021 dosiahol hodnotu 22 miliárd dolárov. Explozívny vzostupný trend je však stále jasný, keďže DappRadar tiež vyčíslil predaj digitálnych zberateľských predmetov v roku 2020 len na 100 miliónov dolárov.

A stálice umeleckého priemyslu si to všimli. Známe aukčné domy (aktívne storočia) ako Christie’s a Sotheby’s predali NFT v hodnote miliónov dolárov, pretože sa snažia zarábať aj na tomto rastúcom trhu.

Súvisiace:
Pamätáte si NFT? Vrátili sa vo veľkom
Ako darovať kryptomeny a kúpiť niekomu NFT?

V roku 2022 sa zdá, že trh NFT zostane silný. Podľa najnovších údajov z NonFungible.com, len za posledný týždeň dosiahli predaje NFT hodnotu až pol miliardy dolárov. Ikonické kolekcie Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks NFT viedli predaj, po nich nasledovali Doodles, Sandbox a Art Blocks.

Mnohí diskutovali o výhodách digitálnych zberateľských predmetov. Nadšenci hovoria, že sú kľúčom k odomknutiu ďalšej fázy internetu, často nazývanej metaverzia alebo Web3. Odporcovia tvrdia, že digitálne tokeny majú malú alebo žiadnu hodnotu.

Griffin Cock Foster, ktorý je jedným z dvojčiat stojacich za NFT burzou Nifty Gateway, už skôr v rozhovore poznamenal, že dlhodobý obraz trhu je „veľmi silný“ a je pravdepodobné, že účastníkmi sa nakoniec stanú aj odporcovia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI

Facebook komentár