Warren Buffett.

Warren Buffett.

Divoká jazda na akciových trhoch na konci minulého roka a nové účtovné pravidlá viedli k vplyvom na výsledky investičného konglomerátu Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway: Za štvrtý štvrťrok zaznamenala vzácnu čistú stratu vo výške 25 miliárd dolárov.

Spoločnosť Berkshire v akciách triedy A zaznamenala stratu viac ako 15 000 dolárov a odpísala viac ako 3 miliardy dolárov v súvislosti so svojou investíciou do spoločnosti Kraft. Analytici Wall Street očakávali zisk na hodnote 3 349,04 dolárov pre akcie triedy A (podľa prognózy spoločnosti Refinitiv).

Súvisiace: 7 investičných rád Warrena Buffetta

Problémy v spoločnosti Kraft Heinz tiež hlboko prenikli do spodnej línie tejto skupiny. Vo svojom výročnom liste pre investorov, zverejnenom v sobotu, Buffett poznamenal, že spoločnosť v priebehu minulého roka zaznamenala odpisy v hodnote 3 miliárd dolárov, “vyplývajúcich takmer výhradne z nášho podielu v spoločnosti Kraft Heinz.”

Buffett tiež zopakoval svoju kritiku voči novým účtovným pravidlám o ktorých uviedol, že od Berkshire požadujú, aby spoločnosť zohľadnila krátkodobé výkyvy akcií. Rozsiahle výkyvy v mesiaci december, podľa informácií z listu, Berkshire zaznamenala “niekoľko dní” zisk alebo stratu” o hodnote viac ako 4 miliárd dolárov.

Buffett, ktorý je známy tým, že podporuje dôležitosť dlhodobej výkonnosti, vyzval investorov, aby pre stromy nezabudli na les.

Buffett poznamenal: “Aby som to upresnil, investori, ktorí hodnotia Berkshire, niekedy poukazujú na detaily našich mnohých a rôznorodých podnikov – ako naše ekonomické “stromy.“”

Celkové portfólio na konci roka 2018 dosiahlo úroveň 173 miliárd dolárov.

Buffett ďalej poznamenal, že Berkshire v budúcom roku nevidí príležitosti u žiadnych potenciálnych cieľov na prevzatie – ale firma je naozaj “hladnou” a najradšej by urobila akvizíciu “veľkých rozmerov.”

Buffett uviedol: “Len písanie o možnosti obrovského nákupu spôsobilo, že moja tepová frekvencia sa navýšila.”

Buffett ďalej povedal, že spoločnosť Berkshire Hathaway mala koncom roka 2018 peňažnú hotovosť vo výške 112 miliárd dolárov, a to aj napriek tomu, že vyčerpala svoje investície do rozsiahleho spotrebiteľského gigantu Kraft-Heinz. Investori sa snažili zistiť, aké sú Buffettov plány pre masívnu hotovostnú hromadu spoločnosti Berkshire Hathaway. V uplynulých rokoch Buffett investorom povedal, že nenašiel nič, čo by vedel kúpiť, keďže všetko je predražené.

Medzitým spoločnosť Berkshire Hathaway za posledné tri roky získala obrovský podiel v spoločnosti Apple. Investičný gigant taktiež pridal do portfólia bankový holding a získal nové podiely v leteckých spoločnostiach.

Buffettov výročný list prichádza niekoľko dní po tom, čo Kraft Heinz, jeden z najväčších podnikov, zaúčtoval stratu viac ako 15 miliárd dolárov na dve z najznámejších značiek: Oscar Meyer a Kraft. Kraft Heinz tiež znížil dividendu a zverejnil, že Komisia pre cenné papiere a burzy skúma ich účtovné postupy.

Súvisiace: Prečo by rekordná hotovosť Warrena Buffetta mala znepokojovať investorov

Kraft Heinz, ktorá je známa svojimi kečupmi a makarónmi a syrom medzi mnohými inými balenými potravinami, vo štvrtok uviedla, že zníži dividendu o viac ako tretinu. Spoločnosť zároveň zaznamenala štvrťročnú stratu vo výške 12,6 miliárd dolárov po znížení hodnoty svojich značiek Kraft a Oscar Mayer o viac ako 15 miliárd dolárov.

V piatok popoludní sa akcie spoločnosti Kraft Heinz obchodovali za cenu 34,87 dolárov, čo je viac ako 27% strata zo štvrtkovej ceny na hodnote 48,11 dolárov. Pokles znížil celkovú trhovú hodnotu spoločnosti Kraft Heinz na 42,8 mld. dolárov z 58,8 mld. dolárov. Berkshire vlastní 27% podiel – alebo 325 miliónov akcií – spoločnosti Kraft Heinz, čím je Buffettov šiesty najväčší holding za akciovými spoločnosťami ako Apple a Coca-Cola. Podiel na strate sa rovná zhruba 4,3 miliardy dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár