Warren Buffett.

Warren Buffett.

Keďže aktivita fúzií a akvizícií (“M&A”) je naozaj rozsiahla, Warren Buffett a jeho investiční partneri v Berkshire Hathaway stále zostávajú mimo hry.

Znamená to, že sa nedostali do oblasti fúzií a akvizícií, ktorá v polovici mája zaznamenala rekordnú úroveň dohôd vo výške 2 biliónov dolárov. Znamená to však aj to, že Berkshire Hathaway dosiahla svoj vlastný rekord: aktuálne tak drží najväčší objem hotovosti v histórií firmy.

Aj keď tento fakt môže byť považovaný za dobrú správu pre Buffett & Co. – pretože majú k dispozícií naozaj rozsiahlu palebnú silu v prípade vhodných príležitostí – zároveň sa jedná sa o docela významný indiktátor pre celkový trh, avšak negatívny.

Súvisiace: 7 investičných rád Warrena Buffetta

Je to preto, lebo neochota investičného konglomerátu – Berkshire Hathaway pre kúpu podnikov môže byť považovaná za signál, že takmer všetko je príliš drahé. A vzhľadom na to, že Buffett je jedným z najúspešnejších investorov v histórii, jeho správanie na trhoch je pozorne sledované.

Graf: Vývoj indexu S&P 500 a objem hotovosti Berkshire Hathaway

Peňažná bilancia Berkshire Hathaway dosiahla rekordné úrovne, keďže ceny akcií urobili to isté.

Peňažná bilancia Berkshire Hathaway dosiahla rekordné úrovne, keď ceny akcií dosahovali podobné úrovne.

 

Buffett si myslí, že pre fúzie a akvizície existuje minimum obchodov. Vo svojom každoročnom liste k akcionárom, vydanom vo februári poznamenal, že nedostatok atraktívnych cien “sa ukázal byť prekážkou prakticky u všetkých obchodoch, ktoré sme v roku 2017 zvažovali.”

Čo je najdôležitejšie, Buffett je od tej doby neaktívnym, aj keď akciové trhy pokračujú v rozširovaní. Ocenenia sa počas tohto obdobia ešte viac navýšili, čo naznačuje, že tak slabý objem príležitostí sa ešte zhoršil.

Russ Mold, ktorý je investičným riaditeľom spoločnosti AJ Bell, si toho všimol a dáva si naozaj veľký pozor na špekulativné obchody, ktoré vidí za účasti rekordných cien akcií.

Russ Mold ďalej napísal: “Fúzie a akvizície majú tendenciu dosahovať vrcholy v časoch keď je apetít investorov na vysokej úrovni a často je to v období kedy vedúci predstavitelia cítia, že ich vlastné akcie sú dostatočne drahé na to, aby sa stali hodnotnou akvizíciou,” … “Warren Buffett má stále ťažkosti nájsť hodnotu či už v amerických – alebo možno aj celosvetových – akciách.”

Súvisiace: Buffett: Dlhodobí investori robia jednu “veľkú chybu”

Táto situácia poukazuje na to, že hotovostná bilancia spoločnosti Berkshire Hathaway je efektívnym ukazovateľom trhovej úrovne v priebehu histórie. Ako môžete vidieť, Buffett držal pomerne vysoké úrovne hotovosti v obdobiach predchádzajúcich posledných dvoch prepadov na trhoch v rokoch 1999 a 2007.

Takže je na mieste otázka pre investorov, či sa budú riadiť Buffettom a budú mimo trhu, ale zostanú v trhu a to aj cez vyššie spomenuté fakty ohľadom nadmerného ocenenia. Koniec koncov, čím dlhšie investori budú čakať, tým vyššia je pravdepodobnosť, že neskôr môžu zostať zakliesnení, ak všetko bude smerovať na juh.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Yahoo

Facebook komentár