Burzy v Dubaji a Abu Dhabi by sa do konca roka mohli zlúčiť, ako boli zverejnené správy, ktoré ukázali, že bol najatý finančný radca, ktorý by mohol radiť o prípadnom spojení.

Dohoda by mohla zvýšiť prebiehajúcu hviezdnu rally akciového trhu Spojených arabských emirátov (SAE) v tomto roku, pridávať toľko potrebnú likviditu a zmenšujú rozdiel z trhu Saudskej Arábie, ktorá je v súčasnej dobe najväčším hráčom regiónu.

Jaap Meijer, vedúci akciových trhov v Dubaji založenej spoločnosti Capital Arqaam poznamenal: “Uvítali by sme fúziu s ADX, čo by viedlo k zvýšeniu objemov obchodov, pričom súčasne to bude prinášať výrazné úspory nákladov.“

Povesti o možnej fúzii sa šírili už niekoľko rokov, ale doteraz sa nepodarilo priniesť ovocie, kvôli sporom a konkurencie.

( Súvisiaci článok: Dubaj plánuje impozantný návrat )

Avšak agentúra Reuters tento týždeň uviedla, že JP Morgan Chase a First Gulf Bank boli vybrané Abu Dhabi, aby jej radili ohľadom prípadného zlúčenia, zatiaľ čo Dubaj si vybral Citigroup  Nikto z Emirátov však nevidal oficiálne potvrdenie.

Mohammed Ali Yasin, generálny riaditeľ spoločnosti Securities NBAD povedal: “To upevní skutočnosť, že naše trhy sa pohybujú z módu obnovy k plnohodnotnému cyklu rastu v nasledujúcich rokoch, ktorú začali v minulom roku.”

Dubai Financial Market (DFM), jediná oficiálna burza v oblasti Perzského zálivu, reagovali na tieto správy zatváracím ziskom vo výške 14,7 percenta. Trh ako celok vzrástol, a to najmä v posledných dvoch hodinách obchodovania, a uzavrel na najvyššej úrovni za takmer päť rokov.

Z ďalších zdrojov zapojených do rokovaní o fúzie, nám bolo povedané, že oznámenie o tomto spojení by malo byť pravdepodobné už počas tohto roka, ale samotný proces bude trvať dlhšie. Tento zdroj si však neželal byť menovaný, pretože mu nebolo dané oprávnenie hovoriť.

Meijer ďalej povedal, že zatiaľ zostali nejasné niektoré veci, ako budú vyriešené niektoré z problémov, ktoré budú súčasťou fúzie.

“Podľa nášho názoru, k fúzii: Veľmi vysoké ocenenie DFM je prekážkou.”

Medzitým, Spojené arabské emiráty sú treťou najväčšou burzou v tejto oblasti. NASDAQ v Dubaji sa nezdá byť súčasťou aktuálne prebiehajúcej dohody. V minulosti však prebiehali rokovania o možnom spojení.

Všetkým trom burzám bol nedávno udelený status – z  frontier markets (menej vyspelé kapitálové trhy z rozvojového sveta.) k titulu rozvíjajúcich sa trhov – podľa zostavovateľa indexu MSCI, čím bolo vykonané ich 1. preradenie za pol desaťročia. Fúzia by mohla ďalej podporiť dlhodobú ambíciu Spojených arabských emirátov – byť prvý v regióne, so statusom: “rozvinutý trh”.

( Súviaciaci článok: Tu je pravý dôvod, prečo sú v Spojených arabských emirátoch opustené luxusné autá )

DFM je väčšinovo vlastnená holdingová spoločnosti Dubai Börse a jej hodnota akcií sa v tomto roku na trhu zdvojnásobila, čím zostáva jedným z najlepších výkonov vo svete. Bourse Dubai taktiež drží 33,3 percenta akcií NASDAQ Dubai a 20,6 percentuálny podiel v London Stock Exchange .

Na druhej strane, Borse Dubai je jedným z viacerých subjektov, ktoré sú držaní investičnej spoločnosti Emirátov s názvom Investment Corporation Dubai.

Zdroj: EconomicTimes

Facebook komentár