Včera ráno sa akciový trh v Dubaji zrútil o 8%.

Katalyzátorom toho všetkého sú problémy v sektore nehnuteľností tejto krajiny – generálny riaditeľ spoločnosti Arabtec, ktorá stavala Burj Khalifa, predvčerom na svoju funkciu rezignoval, z dôvodu prepúšťania stoviek pracovných miest.

Ak ste si v poslednej dobe dávali pozor na trh nehnuteľností v Dubaji, nemusí to byť pre Vás, až takým totálnym prekvapením.

Súvisiace: Spoznaj 15 najbohatších arabských obchodníkov sveta

Podľa Global Property Guide sa ceny v 1. štvrťroku voči 4. štvrťroku zvýšili o 10% a medziročne o 32% – čím dosiahli najväčšie zisky v cenách nehnuteňostí po celom svete. MMF minulý mesiac varoval pred  “neudržateľnou cenovou dynamikou a prípadnou korekciou,” a toho, že by megaprojekty mohli priniesť k riziku, keďže s veľkej časti financovanými subjekty vlády Dubaja, čo by mohlo predstavovať riziko na úrovni zadlženia 141% percent dubajského HDP. 

Agentúra Bloomberg ohlásila, že centrálna banka krajiny nedávno poznamenala, že výnosy z prenájmov v Dubaji, rovnako ako Abu Dhabi prepadli pod historický priemer, zatiaľ čo ceny nehnuteľností vzrástli, čo naznačuje, že situáciu na trhu môže byť nevyvážená.

Súvisiace: Dubaj sa môže stať finančným centrom na Blízkom východe

Nejako nič z tohto by nemalo byť podľa analytikov HSBC prekvapením, keďže v apríli napísali: “Očakávame, že tento trend bude pokračovať minimálne v najbližších dvoch rokoch, keďže sa ekonomika zotaví a Dubaj si aj naďalej udržuje svoju povesť ako bezpečný prístav v tomto regióne.”

Ale nič z toho nevyzerá upokojujúco. Alebo

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár