V týchto dňoch na ropu bohatý Perzský záliv je synonymom pre budovanie veľkých vecí a to najmä v oblasti nehnuteľností. Mrakodrapy, letiská a nákupné strediská sú iba toho malého počtu príkladov.

Podľa CEO spoločnosti Dubai International Financial Center (DIFC –  federálna finančná voľná zónav Dubaji) – Jeffreyho Singera sa konkurencia v súčasnosti priostruje k rozvoju medzinárodného finančného centra – čo je niečo, čo oblasť Stredného východu potrebuje.

Nedávno Global Financial Centres Index poukázal na to, že štyri mestá Zálivu sa nachádzajú v top 35. miest celého sveta. Na zozname boli mestá ako Katar, Dubaj, Rijád a Abu Dhabi, v poradí 26, 29, 31 a 32.

( Súvisiace: 11 pôsobivých fotografií a faktov Dubaja )

“Tento región má na medzinárodnej scéne svoje právoplatné miesto a myslím si, že uvidíte väčšiu spoluprácu, ale navyšovanie konkurencie v krátkodobom horizonte na Blízkom východe navyšuje rast a inovácie.”

Významné zvýšenia v tesnej súťaži boli dosiahnuté Rijádom, ktorý vzrástol o 16 miest a Abú Dhabi vyskočil o 10 bodov. Hoci Dubaj klesla o štyri miesta na číslo 29 a bolo ešte jediným mestom v regióne, ktoré bolo charakterizované ako celosvetové finančné centrum.

Singer ďalej vysvetlil: “Myslím, že to záleží na tom, ktorý z nich si s tým poradí,”  … “Sme veľmi šťastní, kde sme, ale taktiež sa snažíme, aby DIFC sa stal ešte viac konkurencieschopnejším.”

Výročná správa, pripravená od “Long Finance” a sponzorovaná úradom – Katare Financial Centre úradu taktiež umiestnila New York pred Londýne, ako vedúcu svetovú finančnú metropolu .

10-rokov starý vzišiel z nedávneho hospodárskeho oživenia Dubaja. Táto ekonomika sa v minulom roku stala najsilnejšia od krízy roku 2008, kedy počet registrovaných firiem vzrástol o 14 percent na 1039.

Súčasťou dopytu je aj navyšovanie rastu od ázijských finančných inštitúcií, ktorí hľadajú expozíciu(podiel) k príbehom rastu Afrike a Perzského zálivu, rovnako ako aj s veľkým záujmom zo strany Číny .

Tento enormný rast Dubaja je však vidno aj v iných mestách tejto oblasti. Ďalším z nich je Abu Dhabi, iba 90 kilometrov odtiaľ nedávno spustil pásmo volného obchodu – Abu Dhabi Global Market, ktorá láka investorov s podobnými výhodami: bez dane a s vlastným právnym systémom. Hlavné mesto Spojených arabských emirátov je taktiež domovom niektorých z najväčších svetových fondov štátneho majetku, vrátane Abu Dhabi Investment Authority.

( Súvisiace: Burzy Dubaja a Abu Dhabi by sa mohli do konca roka zlúčiť )

Singer z DIFC ďalej dodal: “Očakávame, že každá zo susedných jurisdikcií pripraví niečo, čo vyzerá, že bude konkurencieschopné,” … “Okrem toho, koláč je pomerne veľký.”

Niektorí z popredných bankári regiónu v posledných mesiacoch povedali, že väčšia spolupráca medzi finančnými mestami Perzského zálivu je nevyhnutná, ak chcú prospievať aj v budúcnosti.

Zdroj: BBC

Facebook komentár