Bývalý viceprezident Goldman Sachs Matt Levine, ktorý momentálne pracuje ako redaktor populárneho finančného blogu  Dealbreaker napísal stĺpček pre NPR Planet Money s názvom „Spýtaj sa bankára.“

V jeho článku sa ho spýtal čitateľ ako môžu bankári pracovať toľko hodín a súčasne žiť normálne životy.

Úryvok z článku:

Harold sa pýta: Ako môžu bankári pracovať 100 hodín týždenne? Ako to môže niekto vydržat 10-20 rokov? Ako môžu randiť, mať rodiny a byť normálnymi, priateľskými individuami, ktoré sú schopné prehodiť pár slov o športe, filmoch hudbe a iných veciach.  Prečo radšej nezamestnajú viac ľudí s menšími mzdami a normálnejším pracovným časom?

Tu sa vynárajú tri otázky. Prvou je: Ako môžu bankári vydržať  pracovať 100 hodín týždenne? Mnoho mladých investičných bankárov naozaj pracuje celý ten čas. Spôsob, ktorým sa v banke pracuje je, že mladí bankári trávia väčšinu svojho času viacmenej posedávaním a účasťou na konferenčných hovoroch a až keď im ich šéfovia navalia stohy práce na pracovný stôl začínajú búšiť do tabuliek Excel-u. Nie je to teda ako 100 hodín manuálnej alebo 100 hodín náročnej mentálnej práce. Ide o to byť 100 hodín v práci.

Ďaľšou otázkou je: Ako môžu byť normálni? Jedinou rozumnou odpoveďou je, že pravdepodobne nie sú. Mnohí normální ľudia sa cítia nepríjemne v prítomnosti investičných bankárov alebo iba len predstava, že sú v ich okolí im robí zle.

Ďalšia odpoveď používa hrozný pojem „pracuj tvrdo hraj sa tvrdo“: môžeš pracovať 100 hodín týždenne a žiť aktívny spoločenský život, ak si ochotný obetovať spánok. Kokaín samozrejme pomáha a jeho používanie má vo finančnom priemysle dlhú históriu.

Taktiež väčšina obchodných oddelení má veľké televízne obrazovky vysielajúce CNBC bez zvuku a počas veľkých športových udalostí ľudia prepínajú kanály a sledujú prenosy tzv. na pol oka. Tak môžete fungovať istý čas na športe.

A nakoniec: Prečo radšej nezamestnajú viac ľudí s menšími mzdami a normálnejším pracovným časom? To je dobrá otázka, ktorú si kladú aj bankári sami.  Čiastočne sa dá na to odpovedať tým, že investičné bankovníctvo je biznisom a službou pre klientov, ktorí požadujú 24-hodinovú dostupnosť ich služieb a chcú byť radšej v kontakte s ľuďmi, ktorých poznajú a ktorým veria ako s nejakým anonymným pracovníkom call centra.

Prvých 2 až 5 rokov v investičnom bankovníctve je pekne drsných. Potom začínaš viac cestovať, nepracuješ síce 40 hodín týždenne, ale máš viac času, s ktorým môžeš nakladať podľa svojho uváženia. Môžeš si napríklad založiť rodinu, Pochybujem, že existuje veľa 25-ročných investičných bankárov s deťmi a ak hej nezávidim im to.

Preložil: Ivan Schwandtner

Zdroj: NPR Planet Money

Facebook komentár