Celosvetove_akcie_ukoncili_seriu_ktoru_este_predtym_nedosiahli

  • Celosvetový akciový index MSCI, ktorý je priemerom globálnych akcií v mesiaci február zaznamenal pokles
  • Jeho 15-mesačná víťazná séria až do januára bola najdlhšou.
  • Americké akcie merané indexom Russell 3000 na mesačnom základe, klesli po prvýkrát od volieb.
  • Rally sa od začiatku tohto mesiaca zhoršila, v dôsledku obáv z USA ohľadom inflácie a vyšších úrokových sadzbách.

Celosvetové akcie ukončili bezprecedentnú sériu.

Index MSCI, zložený z akciových spoločností nachádzajúcich sa na rozvinutých a rozvíjajúcich sa trhoch, vo februári klesol o 3,3%. V priebehu roka 2017 neklesol v žiadnom mesiaci, na základe čoho v kalendárnom roku dosiahol prvú takúto víťaznú sériu v histórií.

Celosvetove_akcie_ukoncili_seriu_ktoru_este_predtym_nedosiahli_graf

15-mesačná víťazná séria indexu vo forme pozitívnych mesačných zárobkov od októbra 2016 do januára bola tak najdlhšou v histórií.

Jedna z najširších referenčných hodnôt amerických akcií bola nastavená tak, aby prerušila svoj povolebný rast. Russell 3000 klesol o 3,7%, čo je prvý mesačný pokles od októbra 2016.

Americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average – najpopulárnejšie priemery pre americké akcie – v pribehu minulého roka zaznamenali jeden mesačný pokles.

Povolebné zisky – ktoré niektorí nazvali “Trumpovým rastom“ – boli už v tomto mesiaci nepríjemné. Žiadna z jej najdôležitejších spúšťačov sa drasticky nezmenila: rast výnosov bol silný, hospodárstvu sa darilo, daňové škrty prešli z volebného sľubu na skutočnosť a úrokové sadzby zostali na historicky nízkych úrovniach.

Ale posledný faktor vytvára znepokojenie nad tým, ako viacerí analytici sa obávajú možnej volatility, ktorá sa podľa nich po nezvyčajnom období pokoja vráti na trhy. Americké akcie v mesiaci február zaznamenali prvú 10-percentnú korekciu za dva roky, keďže bol zaznamenaný neočakávaný rast miezd, čo naznačuje, že inflácia sa navyšuje. Vyhliadka na vyššiu infláciu znamenala, že Federálny rezervný systém by mohol byť motivovaný k tomu, aby zvýšil úrokové sadzby rýchlejšie, než sa očakávalo.

Odpredaj akciového trhu bol sprevádzaný aj impulzom obchodov, ktoré vsádzali na nízku volatilitu: Dva obchodované indexy na burze – VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term ETN (XIV) a ProShares Short VIX Short-Term Futures ETF (SVXY) – stratili 95% podiel svojej kombinovanej hodnoty.

Súvisiace:
Paulsen: “V roku 2018 je na akciovom trhu treba byť pripravený na korekciu”
Wall Street varuje pred dvojitou bublinou na trhu s akciami a dlhopismi

Tom Price, ktorý vedie oblasť komodít v investičnej spoločnosti Macquarie v nedávnej správe poznamenal. “Myslíme si, že počas minulého mesiaca došlo k zásadnej zmene v psychológiu trhu, z dôvodu kombinácie silného globálneho rastu a veľkých amerických fiškálnych stimulov, čo viedlo názory investorov, k ukončeniu dlhoročnej stagnácii, ktorá bola lhoročnou investičnou témou.” Sekundárna stagnácia je v podstate myšlienkou, ktorá zastáva názor že existujú silné vyplyvy na hospodárstvo aj mimo bezprostrednej kontroly od tvorcov politík.

Akciové trhy v utorok poklesli, keď predseda Federálneho rezervného systému – Jerome Powell vo svojom prvom vyhlásení ku Kongresu uviedol, že jeho výhľad na ekonomiku sa od januára posilnil. Rast ekonomiky nebol novou správou pre nikoho. Jednalo sa prvé vyjadrenia Powella od chvíle, kedy nastúpil k vedeniu Fedu, keďže k roku 2018 poukázal na zvýšenie očakávaní pre rast úrokových sadzieb z troch až na štyri.

Popri úrokových sadzbách sú vyhliadky pre vyššie uvedených faktory rastu akciového trhu stále ružové. Spoločnosti dosiahli najvyššiu mieru rastu za posledné desaťročie. A dokonca február bol prvým mesiacom, v ktorom mnohí spotrebitelia videli, že sa v ich výplatách zrážali z daňových škrtov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár