Celovetovy_bankovy_regulacny_organ_varoval_pred_Bitcoinom

Bitcoinoví investori by sa mohli naučiť cennú lekciu z holandskej tulipánovej mánie, zo 17. storočia. S týmto vyjadrením prišiel predstaviteľ celosvetového bankového regulátora.

Na otázku, či kryptomeny, ako napríklad Bitcoin, môžu viesť k vyvolaniu akýchkoľvek problémov s finančnou stabilitou, Stefan Ingves, ktorý je predsedom globálnych regulátorov v Bazilejskom výbore a guvernér Centrálnej banky Švédska (Riksbank) pre spravodajskú televíziu poznamenal: “Myslím si, že je nesprávne nazvať to krypto-menou … jedná sa o charakter krypto-hodnoty, ale určite nie krypto-menou.”

Ingves povedal, že investovanie do bitcoin – rovnako ako iných podobných nástrojov predstavuje “nebezpečné” vyhliadky. Vyzval obchodníkov, aby z dôvodu výrazne vysokej úrovne volatility a jasnému nedostatku podpory zo strany centrálnych bánk alebo medzinárodných regulačných orgánov boli opatrní.

Súvisiace: Tieto 4 grafy dokonale vykresľujú bublinu Bitcoinu

Virtuálne mena Bitcoin sa po nedávnych výkyvoch v hodnote, v piatok ráno obchodovala na cene okolo 16 029 amerických dolárov. Digitálna mena sa dokonca vo štvrtok ráno na burze cenných papierov dostala až na 19 000 dolárov, predtým než dosiahla obrovský pokles.

Cena na Coinbase, ktorá poskytuje jeden z hlavných výmenných kurzov – predstavuje tretinu objemu obchodovania s menou Bitcoin – často predstavuje prémiu nad ostatnými platformami.

Ingves poznamenal: “Ak sa pozriete na to, čo sa stalo v minulosti, keď ide o dosiahnutie týchto razantných výšok, či už sa jedná o cenu tulipánov alebo veľa iných aktív počas storočí, je veľká pravdepodobnosť, že by mohlo dôjsť k rozsisahlemu prepadu.”

Tulipánová mánia

Ingves nie je prvým, kto porovnáva meteorický nárast Bitcoinu s tulipánovým šialenstvom, ktorý sa vo všeobecnosti považuje za jednu z prvých veľkých finančných bublín.

V 17. storočí sa tulipány stali takou hodnotnou komoditou, že sa obchodovali na holandských burzách. A mnohí ľudia obchodovali alebo predávali svoje majetky v snahe dostať sa k nim. Ale všetko sa to skončilo, pretože náhly pokles cien vyvolal paniku. Tulipány sa čoskoro obchodovali za zlomok toho, ktorý kedysi dosahovali a tak veľa investorov bolo finančne zruinovaných.

Celovetovy_bankovy_regulacny_organ_varoval_pred_Bitcoinom_1

Dramatické zvýšenie trhovej hodnoty Bitcoinu znamená, že v súčasnosti by mal byť zaradeným medzi 20 najväčších akciových spoločností v americkom indexe S&P 500 – s odhadovanou hodnotou viac ako 250 miliárd dolárov.

“Staromódne bankovníctvo”

Medzitým vo štvrtok finančné regulačné orgány dosiahli dlho očakávanú dohodu o harmonizácii globálnych bankových pravidiel. Bazilejský výbor – ktorý sa skladá z vedúcich predstaviteľov najvýznamnejších svetových finančných centier – sa dohodli na nových nariadeniach, ktoré v dôsledku finančnej krízy pomôžu posilniť banky. Cieľom pravidiel je zabezpečiť, aby veritelia na celom svete boli v súlade s tým, ako majú spravovať svoje kapitálové úrovne a hodnotiť merania rizík.

Súvisiace: Ako môžete zarobiť na prepade ceny Bitcoinu?

Ingves uviedol: “Medzi celosvetovými regulačnými orgánmi existuje veľmi vysoké povedomie o vývoji v sektore finančných technológií (fintech)”, ale je príliš skoro na to, aby sme povedali, kde sa to posunie, pokiaľ ide o regulačné rámce.”

Nakoniec dodal: “Dovoľte mi taktiež zdôrazniť, že niekedy sú názory trocha prehnané, keď ľudia hovoria o fintechu (finančných technológiách) a myslia si, že staromódne bankovníctvo skončí, ale to si ja nemyslím, pretože bez ohľadu na dostupnú technológiu, v v mnohých krajinách máme banky stovky a stovky rokov a s najväčšou pravdepodobnosťou to bude pokračovať.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár