Cena meny Bitcoin sa od rekordných výšin koncom novembra prepadla o 50 percent, ako jej odpredaj sa v stredu navýšil po správach, že Ľudová banka Číny (PBoC) nariadila tretím stranám poskytovateľov platobných systémov, aby prestali poskytovať ich služby tejto virtuálnej mene.

Cena Bitcoin za posledných pár týždňov  klesla pod 600 dolárov, za stabilizáciu v blízkosti 800 dolárov po cenovom prepade od 1200 dolárov na konci novembra. V 8 hodín ráno londýnskeho času táto mena sa dnes obchodovala okolo úrovne 555 dolárov u hlavného operátora Mt GOX a na úrovni 550 dolárov u indexu CoinDesk, ktorý meria kôš cien po celom svete.

( Súvisiace: Vývoj meny Bitcoin má rovnaké črty, ako bublina z roku 1711 )

Čínska centrálna banka nariadila tretím stranám platobných spoločností, ktoré poskytujú zúčtovacie služby pre systém meny Bitcoin, aby ukončili poskytovanie transakcií, obchodovania a ďalších služieb” vzťahujúce sa k tejto virtuálnej mene – s týmto vyjadrením v utorok prišla Yicai.com. Čínsky web, ktorý je inak spojený s firmou televíznej stanice China Business Network dodal, že platformám bolo povedané, aby ukončili pracovné vzťahy s virtuálnymi zmenárňami – ešte pred čínskym Novým rokom, ktorý začína na konci januára.

Zhou Jinhuang, zástupca riaditeľa platobných systémov v Ľudovej Banky Číny v pondelok údajne predsedal schôdzi za zatvorenými dverami, kde bolo viac ako vedúcch predstaviteľov 10. platobných platforiem tretích strán. Medzi účastníkmi bol aj zástupca firmy AliPay, ktorý je vedúcou firmou riešení pre on-line platobné systémy tretích strán v Číne.

( Súvisice: Je aktuálna cena virtuálnej meny Bitcoin bublinou? )

BTC China – najväčší svetový operátor pre ochodovanie meny Bitcoin, podľa stránky Bitcoinity.org v stredu prestal prijímať vklady denominované v čínskych juanov kvôli tomuto zásahu. Bobby Lee, generálny riaditeľ spoločnosti BTC China povedal, že obdržal oznámenia od týchto firiem, ktoré boli na spommínanom stretnutí.

Ďalej dodal: “V podstate nás odrezali od zriaďovaní klientskych vkladov meny Bitcoin v čínskej mene pre BTC,” … “Zákazníci sa nemusia obávať, vklady sú stále tu, výbery budú aj naďalej povolené. Takže nie je dôvod k panike.”

Lee verí, že nedávna potláčanie nie je z dôvodu tlaku na vládnych úradníkov v krajine, pretože sa obávajú, že systémy meny Bitcoin pomáhajú zákazníkom preniesť si ich majetok z Číny. “Systém meny Bitcoin je legálny … takže náš obchodný model je stále platný, ale sme pod miernym tlakom, pokiaľ ide o schopnosť pracovať s platobnými spoločnosťami tretej strany. Takže hľadáme iné alternatívy.”

BTC China sa zaoberá iba vedením účtov meny Bitcoin v čínskych juanoch. Lee dodal, že jeho spoločnosť v najbližšej budúcnosti neplánovala starať sa o účty v ďalších menách. Zennon Kapron, zakladateľ finančnej poradenskej skupiny Kapronasia súhlasí s Leom, že toto potláčanie nebolo nutne kvôli obavám z odlivu kapitálu.

( Súvisiace: Bitcoin je prijímaná univerzitou na Cypre a poskytne štúdium tejto meny )

“Bohatí v Číne si vždy našli spôsob, ako legálne alebo nelegálne presunúť svoje peniaze zo zeme.” Ďalej povedal, že kroky od centrálnej banky, k mene Bitcoin stále poukazujú na “zmiešané správy” z vlády tejto krajiny. Čínske obmedzenia môžu ťažko zasiahnuť cenu Bitcoinu, ale Kapron verí, že USA stále hrá významnú úlohu v tomto sektore a to sa ešte len uvidí, ako sa americké úrady postavia k regulácie tejto digitálnej meny.

Bitcoin je “virtuálna” mena, ktorá jej užívateľom umožňuje vymieňať si on-line za tovar a služby. Kedže tam nie je žiadna centrálna banka, ktorá by ich vydávala, bitcoiny môžu byť vytvorené on-line pomocou počítača, po dokončení náročnej úlohy, v procese známom ako “ťaženie”.

Počiatočný pokles cien na začiatku decembra bol po vyhlásení vydanom na internetových stránkach Čínskej centrálnej banky, ktorá varovala pred rizikami “crypto mien”. Varovala, že čínske finančné inštitúcie by nemali vykonávať obchody s digitálnymi menami a že ešte nepredstavovujú hrozbu pre finančný systém v Číne, ale nesú so sebou rurčité iziká.

Jeho nárast na viac ako 1000 dolárov v novembri bol čiastočne pripísaný zvýšenému záujmu zo strany čínskych užívateľov, ako aj priaznivým komentárom od predstaviteľov regulačných orgánov počas vypočutia pred americkým Senátom v novembri.

( Súvisiace: Ron Paul: Bitcoin by mohla prispieť k “zničeniu amerického dolára” )

Operátor BTC China verí, že v súčasnosti má najvyšší počet registrovaných užívateľov a v novembri od inštitucionálnych investorov Lightspeed China Partners a Lightspeed Venture Partners získala 5 miliónov dolárov.

Čínsky vyhľadávač Baidu v októbri oznámil, že začala prijímať menu Bitcoin, za svoje bezpečnostné služby. To prišlo potom, čo čínska štátna televízia CCTV odvysielala dokument s podrobnosťami o digitálnej mene v lete tohto roka. Mnohí analytici to videli, ako kľúčový bod, po ktorom sa zvýšil záujem o Bitcoin.

Záujem o peňaženky meny Bitcoin v Číne po doviesielaní dokumentu narástol a podľa štatistík z SourceForge, úloha Číny sa dostala na druhé miesto vo svetovom rebríčku tejto meny, hneď za Spojenými štátmi. Bitcoincharts.com má dáta, ktoré ukazujú, že čínsky jüan je druhá najobchodovanejšia mena v Bitcoine, hneď po americkom dolári.

Zdroj: MarketWatch, BusinessWeek

Facebook komentár