Cina_aktualne_zverejnuje_plany_sadzieb_na_americky_tovar_v_hodnote_60_miliard

Čína sa chystá prísť s odvetnými opatreniami ohľadom vystupňovanej obchodnej vojny, kde plánuje navýšenie taríf na americký tovar v hodnote 60 miliárd dolárov.

Ministerstvo obchodu v Číne vo vyhlásení na svojej internetovej stránke uviedlo: “Dovozné dane by sa mali pohybovať v rozmedzí od 5 percent do 25 percent. Existujú štyri zoznamy tovarov, jeden pre každú navrhovanú sadzbu. Mnohé z výrobkov pochádzajú z poľnohospodárstva, ďalšie z oblasti kovov a chemikálií.”

Čína ďalej uviedla: “Dátum implementácie daňových opatrení bude podliehať realizácií krokov Spojených štátov a Čína si vyhradzuje právo naďalej zavádzať ďalšie protiopatrenia,” … “Akákoľvek jednostranná hrozba alebo vydieranie povedie len k zintenzívneniu konfliktov a poškodeniu záujmov všetkých strán.”

Súvisiace: Európa a USA majú najdôležitejšie obchodné vzťahy na svete

Čína vyhlásila, že tieto nové tarify zavedie, ak USA na čínsky dovoz uvalia väčší objem ciel. Prezident Donald Trump zvažuje zvýšenie navrhovaných sadzieb na čínsky tovar o objeme 200 miliárd dolárov, kde navýši sadzby od 10 percent na 25 percent.

Trumpova administratíva sa okrem iných nástrojov snaží využiť clá, aby donútila Čínu vzdať sa údajných nekalých praktík a dosiahla potenciálnu novú obchodnú dohodu. Cieľom Trumpa je vyvážiť šance a prinútiť Peking aby prišiel k rokovaciemu stolu so snahou vyhnúť sa eskalácii potenciálne zničujúcej obchodnej vojny.

Biely dom už na oznámenie Číny reagoval vo vyhlásení.

Tlačová tajomníčka Sarah Sandersová poznamenala: “Namiesto odvetných opatrení by Čína mala riešiť dlhodobé obavy z nekalých obchodných praktík, z ktorých mnohé sú uvedené v správe USTR 301.”

Ministerstvo financií v Číne vydalo rovnaké vyhlásenie:

Hovorca ministerstva obchodu vydal vyhlásenie o zámere Číny pre realizáciu protiopatrení voči niektorým dovážaným výrobkom zo Spojených štátov:

Nedávno na základe oznámenia 10%-ného zoznamu taríf pre čínske tovary vyvážaných do Spojených štátov v hodnote 200 miliárd dolárov, kde USA navrhli zvýšenie sadzby dane z 10% na 25%, sme prišli s podobným plánom. V tejto súvislosti sa Čína rozhodla uvaliť vyššie sadzby na výrobky dovážané zo Spojených štátov amerických o objeme približne 60 miliárd amerických dolárov, v súlade so štyrmi rôznymi daňovými pásmami.

Čínske protiopatrenia týkajúce sa diferencovanej daňovej sadzby sú racionálne a umiernené. Sú predložené po rozsiahlych diskusiách a dôkladnom posúdení vplyvu, najmä pri zohľadnení faktorov, ako je blaho ľudí, záťaž na podniky a udržanie globálneho priemyselného reťazca. Dátum implementácie daňových opatrení bude podliehať činnostiam USA, a Čína si vyhradzuje právo naďalej zavádzať ďalšie protiopatrenia.

Súvisiace: Najambicióznejší čínsky megaprojekt zmapovaný – nová Hodvábna cesta

Čína vždy verí, že konzultácie na základe vzájomného rešpektu, rovnosti a vzájomného prospechu sú účinným spôsobom riešenia obchodných rozdielov. Každá jednostranná hrozba alebo vydieranie povedie k zintenzívneniu konfliktov a poškodeniu záujmov všetkých strán.

Čínska strana opäť zdôraznila, že vzhľadom na to, že americká strana opakovane eskalovala situáciu, napriek záujmom podnikov aj spotrebiteľov, Čína musí prijať potrebné protiopatrenia na obranu dôstojnosti krajiny a záujmov ľudí, ako aj na obranu voľného obchodu a multilaterálneho systému a obhajoby spoločných záujmov všetkých krajín vo svete.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár