Cina-nezvazuje-opustit-strategiu-nulovych-pripadov-Covid-Jefferies

Čína postupuje vpred so svojím prístupom nulových prípadov Covidu a podľa americkej investičnej banky Jefferies existujú náznaky, že tento postoj tak skoro neopustí.

Od USA až po veľké oblasti Európy a Ázie sa mnohé krajiny učia žiť s vírusom a začali rušiť väčšinu obmedzení.

Krajiny spočiatku zaujali agresívny prístup prostredníctvom masových obmedzení pohybu a prísnych sociálnych obmedzení, ale postupne túto stratégiu opustili, pretože vysoko infekčný delta variant sa rýchlo rozšíril a obmedzenia sa stali menej účinnými.

Čína však neuvoľnila svoju ultra-prísnu stratégiu nulového výskytu ochorenia Covid, ktorá zahŕňa hromadné obmedzenie pohybu – aj keď sa zistí len jeden alebo len niekoľko prípadov. Taktiež zahŕňa rozsiahle testovanie, prísne kontrolované alebo uzavreté hranice, ako aj rozsiahle systémy sledovania kontaktov a karanténne obmedzenia.

Súvisiace: USA zmiernia cestovné obmedzenia pre zaočkovaných zahraničných návštevníkov

Najnovšie museli návštevníci Disneylandu v Šanghaji absolvovať testy na Covid, aby mohli vôbec odísť. Táto požiadavka prišla po tom, čo sa úrady dozvedeli, že pred týždňom park navštívili blízke kontakty infikovanej osoby.

‘Zatvorené až do odvolania’

Ázijský gigant v súčasnosti podľa agentúry Reuters bojuje so šírením svojho najväčšieho prepuknutia ochorenia Covid, spôsobeného delta variantom.

Analytici banky Jefferies v poznámke z 18. novembra uviedli: „Zdá sa, že Čína… zvládla obmedzenie prípadov ochorenia COVID veľmi dobre, ale variant Delta predstavuje nové výzvy. Okrem potláčania domácich prípadov je kľúčovou súčasťou stratégie „prevencia importovaných prípadov.“

„Zdá sa, že výsledkom je krajina, ktorá nemá žiadne aktuálne plány otvoriť sa a žiť s vírusom. Správy o náhlych lockdownoch pokračujú a vyzerá to tak, že Čína je až do odvolania zatvorená.

Analytici v banke Jefferies zdôraznili tri veci, ktoré naznačujú nedostatok okamžitých plánov Číny na odklon od prístupu nulovej tolerancie.

1. Obnovenie pasov

Údaje o obnovení pasov naznačujú, že úrady už nejaký čas neplánujú žiadne cestovanie alebo turistiku mimo krajinu. Nové vydávanie a obnovovanie čínskych pasov sa v prvej polovici tohto roka sa v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 prepadlo o viac ako 95 %.

V Jefferies dodali: “To by mohlo naznačovať, že centrálna vláda sa snaží obmedziť schopnosť ľudí opustiť Čínu.”

Poznámka poukázala aj na nedávne vyjadrenia čínskeho Národného úradu pre prisťahovalectvo, že tí, ktorí nemajú naliehavú potrebu cestovať do zahraničia, by mali svoje plány odložiť. Úrady údajne uviedli, že vydávanie alebo obnovovanie pasov bude prioritou len pre čínskych občanov, ktorí študujú alebo pracujú v zahraničí.

Na porovnanie, vydávanie pasov v USA od roku 2019 do roku 2020 sa znížilo o 43 % a v prvej polovici tohto roka sa v porovnaní s minulým rokom dokonca zvýšilo o 32 %.

2. Vyhradené karanténne zariadenia

Jefferies tvrdí, že vlády v čínskych mestách dostali príkaz, aby vybudovali 20 izieb na každých 10 000 obyvateľov vo vyhradených alebo prerobených zariadeniach – s cieľom postarať sa o ľudí prichádzajúcich zo zahraničia.

Provincia Kuang-tung sa už presúva od používania hotelov a podľa banky Jefferies sa má otvoriť nové zariadenie s viac ako 5 000 izbami, zatiaľ čo ostatné provincie ich „rýchlo nasledujú“.

Podľa analytikov banky Jefferies: „Vybudované vyhradených karanténnych zariadení naznačuje, že karanténa pre ľudí vracajúcich sa zo zahraničia môže trvať dlhšie.“

3. Čínsky systém zdravotnej starostlivosti

Zdravotná infraštruktúra v Číne nemusí byť podľa Jefferies pripravená na vyššie počty prípadov, ak sa otvoria hranice, alebo na liečbu Covidu ako endemického ochorenia (iba v určitej oblasti).

Analytici ďalej uviedli: „Čína má výrazne menej nemocničných postelí a lekárov ako mnohé iné krajiny. Jej 3-stupňový systém zdravotnej starostlivosti sotva prežil prvú vlnu prepuknutia pandémie COVID-19, začiatkom roku 2020.“

Súvisiace: Banka Citigroup zamestnancom: “Nechajte sa zaočkovať, inak budete vyhodení“

Jeho 3-úrovňový systém zdravotnej starostlivosti pozostáva z mestských nemocníc, okresných kliník a vidieckych zdravotníckych služieb poskytovaných vidieckymi lekármi. V správe sa ďalej uvádza, že počet nemocničných lôžok a lekárov vo vidieckych oblastiach je menej ako polovičný, v porovnaní s mestskými oblasťami na 1 000 ľudí.

Banka ďalej poznamenala: „Zlá zdravotnícka infraštruktúra vo vidieckych oblastiach sťažuje odhalenie prípadov COVID v počiatočnom štádiu a následne vedie k rozsiahlym prepuknutiam späť do miest.“ Keďže 36 % čínskej populácie žije vo vidieckych oblastiach, „uzavretá hranica je tým najpriamejším riešením, ako zabrániť zrúteniu zdravotného systému.“

Jefferies uzavrela, že okrem toho sú výdavky Číny na zdravotnú starostlivosť „výrazne“ nižšie, ako v mnohých iných krajinách. “To by mohlo znamenať, že čínske úrady sa obávajú, že veľké celoštátne prepuknutie choroby by mohlo prevalcovať ich systém zdravotnej starostlivosti.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár