Elon Musk má jednoznačný vplyv.

Elon Musk má jednoznačný vplyv.

Keď generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk vo štvrtok vyzval svojich followerov na sociálnej sieti Twitter, aby „používali Signal“, myslel tým aplikáciu pre šifrované správy. Zdá sa, že niektorí ľudia to zobrali úplne inak.

Akcie nejasnej a nepríbuznej spoločnosti s názvom Signal Advance, ktorá obchoduje mimo hlavných trhov, vo štvrtok vzrástli o 527% a v piatok o ďalších 91%, na základe čoho navýšili cenu zo 60 centov na 7,19 dolára.

Signal, o ktorom sa vyjadroval Musk je prevádzkovaný neziskovou organizáciou a slúži ako alternatíva k textovým aplikáciám, akými sú Facebook Messenger, WhatsApp a služba posielania správ od Apple. Nakoniec táto spoločnosť na sociálnej sieti Twitter v piatok zverejnila status, aby objasnila, že nemá nič spoločné s aplikáciou Signal Advance.

Nadácia Signal napísala: “Je pochopiteľné, že ľudia chcú investovať do rekordného rastu spoločnosti Signal, ale to nie sme my,” … “Sme nezávislá organizácia a naša jediná investícia je práve do vášho súkromia.”

Na Wall Street sa jedná o známy problém.

V apríli 2019, v deň kedy spoločnosť Zoom Video Communications usporiadala svoj očakávaný trhový debut pod symbolom ZM, čínska spoločnosť s názvom Zoom Technologies za dve hodiny v obchodovaní vyskočila o viac ako 80%. Akcie sa v ten deň vzdali väčšiny týchto ziskov a uzavreli v zisku len 10%.

O šesť rokov skôr, keď investori čakali na IPO spoločnosti Twitter, sa akcie spoločnosti Tweeter Home Entertainment Group zvýšili o viac ako 1 000%.

Spoločnosť Signal Advance bola založená v Texase pod názvom Biodyne v roku 1992 a poskytovala služby zdravotníckym a právnym zamestnancom. Spoločnosť sa zamerala na využitie technológií v zdravotníctve a zmenila názov na Signal Advance. Riedko obchodované akcie sa dostali na trh v roku 2014.

Signal Advance je taký malou, že dokonca nehlási finančné údaje ani Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC). Od marca 2019 okrem riaditeľa Chrisa Hymela nemala žiadnych zamestnancov na plný úväzok, ktorí okamžite neodpovedali na žiadosť o vyjadrenie.

Z dôvodu neúmyselného záujmu investorov má teraz aktuálnu hodnotu 660 miliónov dolárov, pred dvoma dňami to bolo 55 miliónov dolárov. Pred štvrtkom sa akcie od roku 2015 obchodovali pod 1 dolárom.

Podľa článku v magazíne The New Yorker publikovaného v októbri, aplikácia Signal Messaging podporovaná Nadáciou Signal Technology Foundation „beží výlučne z darov.“

Skupina mala ďalšie obavy z Muskovho tweetu k jeho viac ako 41 miliónom sledovateľov. Signal vo štvrtok uviedla, že pri overovaní došlo k technickým problémom, pretože „sa chcelo pridať toľko nových ľudí“.

Technické komplikácie ako aj divoké obchodovanie s nesúvisiacimi akciami podčiarkujú Muskov rastúci vplyv. Vo štvrtok sa podľa agentúry Bloomberg na okamžik stal najbohatším jednotlivcom sveta, vďaka takmer 800% zvýšeniu trhovej kapitalizácie spoločnosti Tesla za posledný rok. V piatok sa firma Tesla stala piatou najcennejšou verejnou spoločnosťou v USA a prekonala tak Facebook.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár