Najrešpektovanejší finančný regulátor štátu New York podrobne pripravuje svoje plány na reguláciu virtuálnej meny Bitcoin niekedy počas tohto roku.

Benjamin Lawsky, vedúci predstaviteľ New York’s financial services povedal, že bude vydávať “BitLicenses” spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú menou bitcoin. To by znamenalo najvýznamnejší krok k regulácii digitálnej meny v Spojených štátoch.

Lawsky na menovej konferencii vo Washingtone, DC tento týždeň uviedol: “Naším cieľom je poskytnúť vhodné hranice na ochranu spotrebiteľa a odstrániť pranie špinavých peňazí – bez toho, aby to malo vplyv na potlačovanie priaznivých inovácií.”

( Súvisiace: Ako najbohatšie štáty sveta regulujú Bitcoin )

Lawsky uviedol, že operátory meny Bitcoin by mali varovať svojich zákazníkov, ak virtuálne transakcie nebude možné splniť, čo má vplyv na nestálu hodnotu Bitcoin a mali by určite starostlivo strážiť svoje digitálne peňaženky tejto meny.

Lawsky ďalej povedal: “Zistili sme, že v iných oblastiach finančného sveta, že silné, jasné, stručné popisy sú rozhodujúce pre získanie dlhodobej dôvery spotrebiteľov,” … “A táto virtuálna mena nie je výnimkou.”

Štát New Yorku taktiež môže uvaliť pravidlá pre podniky, ktoré podnikajú v sektore meny Bitcoin, podobné tým, ktorými sa riadia banky, aj keď zatiaľ nieje jasné, ako to bude fungovať. Kancelária Lawskyho však okamžite neposkytla ďalšie podrobnosti.

Operátori pre ochodovanie meny Bitcoin môžu byť taktiež nútený prijať požiadavky pre “poznanie svojho klienta”, ktoré nútia finančné inštitúcie k tomu, aby dohliadali na správanie zákazníkov a hlásili podozrivé aktivity. A Lawsky dokonca zvažuje pravidlá pre tých, ktorí používajú svoje počítače na ich produkciu mien bitcoin.

( Súvisiace: Kto potrebuje Bitcoin? Čo tak iné virtuálne meny ako alternatívy )

Najväčšou prekážkou pre regulátory je, že mena Bitcoin bola tak navrhnutá, aby sa nedala regulovať. Na rozdiel od centralizovaného systému amerického dolára, kde je vláda hlavným konrolným monopol na výrobu peňazí a rozdeľuje ich na základe licencovaných bánk. Svet meny Bitcoin je zámerné decentralizovaný. Sú vyrobené náhodnými hráčmi z celého sveta. Sú hladko prevoditelné cez tzv. digitálne peňaženky.

Lawsky pripúšťa, že systém meny Bitcoin je unikátny a vládni úradníci majú viac otázok než odpovedí.

“Myslím, že je vhodnou – najmä ak budeme pokračovať za vytyčeným cieľom pokračovať bez akýchkoľvek predsudkov.”

Návrhy regulátorov prišli po piatich mesiacoch vyšetrovania, ktoré začalo v auguste. Tento regulátor sa stretol s rôznymi odborníkmi na menu Bitcoin, vymáhanie práva a akademikov. Rovnako sa minulý mesiac v New Yorku uskutočnili dve verejné vypočutia, ktorý online sledovalo 14 000 ľudí, zo 117 krajín sveta.

Otázkou teraz je, či mnoho Bitcoin výmeny by mali podliehať predpisom Lawsky. Dve hlavné burzy meny Bitcoin v New Yorku, ktoré by boli regulované sa stali nečinnými. Bitfloor ukončila činnosť po tom, čo bola napadnutá vlani. Web BitInstant skončil činnosť, ako jeho generálny riaditeľ bol minulý mesiac zatknutý za údajne pranie špinavých peňazí pre užívateľov spoločnosti Silk Road.

( Súvisiace: Bitcoin je späť! Hlavný operátor obnoví obchodovanie v juanoch )

Napriek tomu, Lawsky verí, že regulácia by mohla zvýšiť dôveryhodnosť stále rodiacej sa nestabilnej meny.

Nakoniec poznamenal: “Ak sa nám podarí dať dokopy vhodné pravidlá, možno by sa New York a Spojené štáty mohli stať magnetom pre legitímne, dobre fungujúcich operátorv a iných firiem virtuálnych mien.”

Zdroj: Reuters, Insurance Journal

Facebook komentár