Len málo krajín zaznamenalo takú celkovú premenu v tak krátkom čase ako časť pobrežia Arabského púšte, kde sa nachádza Dubaj. Južná hranica emirátov dosadá na oblasť, ktorá sa ešte pred niekoľkými desiatkami rokov nazývala na mapách ako “The Empty Quarter”. Terén samotného mesta sa skladá z piesočných pobrežných plání, vysokých dún a o kúsok ďalej do vnútrozemia sa nachádza vyprahnuté pohorie Hajar Mountains.

A napriek tomu, počas posledných 20 rokov bol Dubaj starostlivo navrhnutý tak, aby sa stal jedným z najväčších svetových metropol, s najvyššími panorámamy na planéte. Nižšie sú fotky niektorých pohľadov Dubaja v 21. storočí.
 

1. Rozloženie súčasného Dubaja

Tento snímok Vám dáva dobrý prehľad o tomto modernom meste, pri pohľade na severovýchod pozdĺž pobrežia. V popredí je časť Dubaj Marina, ktorá v mnohých ohľadoch funguje ako jednotlivé mesto/obec. Jumeirah Beach sa rozkladá  oblasti ultra-luxusného hotela Burj Al Arab. A v hmlistej diaľke Dubaja je vidno ďalšiu časť, ktorej dominuje novo dokončený projekt Burj Khalifa. Len na druhej strane v centre mesta je medzinárodné letisko, kde letecké spoločnosti denne vybavujú desiatky letov tohto mesta Emirátov.
 

2. Dubaj v hmle

 

3. Downtown Dubai

Tento snímok bol zachytený na 124. poschodí budovy Burj Khalifa, ktorý ukazuje centrum mesta Dubaja v rôznych fázach výstavby. Jeden z mnohých starostlivo navrhnutých spojených komplexov – Downtown Dubaj stál presne 20 miliárd amerických dolárov.
 

4. Výstavba Dubaja

Rýchlosť s akou moderný Dubaj vyrástol, je ťažko uveritelný, ale je skutočným pojmom. Od roku 2005 boli zverejnené správy, že jeden z každých štyroch stavebných žeriavov na svete boli použité práve v tomto meste. V tom prípade by tu malo byť 30 000 žeriavov. Vzhľadom k tomu tento fotograf poznamenal: “Keď som prvýkrát navštívil Dubaj v roku 2000 mal iba 6 mrakodrapov. Do roku 2012 sa predpokladal  [v tomto malom priestore pozdĺž Sheikh Zayed Road] vývoj zhruba viac ako 90.tich”.
 

5. Dubaj Marina

Mnoho z ikonických panoramatickým výhľadov Dubaj skutočne patrí do okresu Dubaj Marina. Tu je, výhľad na komplex vo výstavbe od spoločnosti Palm Jumeirah Development.
 

6. Burj Khalifa v noci

Burj Khalifa bol dokončený v roku 2009, meria 829,8 metrov je zďaleka najvyššou budovou na svete, keďže nič iné na svete svetovom nemá iac, ako 700 metrov. Jeho dizajn zahŕňa rôzne regionálny a islamský vplyv.
 

7. Prepichnutie oblohy

Obrázok, ktorý ukazuje, do akej miery Burj Khalifa definuje panorámu moderného Dubaja.
 

8. Cayan Tower

Zblízka pohľad na točiacu sa budovu o 90 stupňov – Cayan Tower, ktorá meria 306 metrov, čím je ďalšou obytnou vežou v oblasti Dubai Marina a ďalším skvelým príkladom priekopníckej architektúry Dubaja.
 

9. Pracovníci Dubaja

Dnešný Dubaj bola postavený armádou státisícov pracovníkov, prevažne z južnej a juhovýchodnej ázie, ktorí žijú v podmienkach, čo je v ostrom kontraste s luxusom, ktorí vybudovali. Príbehy podvodu, nevyplatených miezd a nedostatkov dokladov sa to tu len hmýri.
 

10. Burj Al Arab

Najluxusnejší hotel na svete je v tesnej blízkosti pláže Jumeirah, s ktorou je spojený mostom. Rýchlim vyhľadávaním na Google nájdete izby okolo 1800 amerických dolárov za noc.
 

11. Piesok a nebo

Dve desaťročia priniesla do Dubaja monumentálne zmeny, ako bude teda vyzerať za ďalšie dva?

Zdroj: Matador Network

Facebook komentár