Elektrický bicykel Jump.

Elektrický bicykel Jump.

Šesť mesiacov po nástupe do hry v oblasti zdieľania elektronických bicyklov, Uber zistil jednu podstatnú vec: Noví zákazníci, ktorí si vyberajú jej službu červených elektrických bicykloch značky Jump v San Franciscu, si aj naďalej vyberajú prepravu na bicykloch namiesto toho, aby skočili do jedného z jej všadeprítomných automobilov.

Inými slovami, Uber narúša svoje podnikanie – a spoločnosť dokonca tvrdí, že nemôže byť šťastnejšia.

Andrew Salzberg, ktorý ma na starosti prepravnú politiku a výskum v spoločnosti Uber poznamenal: “To má pozitívny vplyv na jednu podstatnú vec, o ktoré sa mestá zaujímajú, jedná sa najmä o dopravné zápchy a znižovanie emisií uhlíka,” … “Sme z týchto výsledkov naozaj nadšení.”

Uber nie je v tomto pohľade samotná. Zástancovia mobility uviedli, že zistenia Uberu ukazujú, že ľudia budú pozitívne naladení keď si budú môcť vybrať prepravné zariadenia na dvoch kolesách namiesto štyroch. Spoločnosť dúfala, že v mestách dopomôže k uvoľneniu obmedzení, cez flotilu zdieľaných bicyklov.

Uber začal diskusiu o e-bicykloch už vo februári, kedy užívateľom cez svoju aplikáciu prvýkrát umožnil rezervovať si jazdu na bicykli Jump. Od 1. júla sa celkový objem nových zákazníkov cez bicykle Jump na platforme Uber zvýšili o 15%, aj keď využitie služieb automobilov a SUV pokleslo o 10%.

Najväčší posun v rámci automobilov sa uskutočnil každý pracovný deň od 8.00 do 18.00 hodín, kedy dochádza k preťaženiu dopravy. Uber a Jump očakávali, že budú môcť nájsť alternatívy, ktoré sa zákazníci budú snažiť nájsť, mimo využitia automobilov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Jump Bikes – Ryan Rzepecki poznamenal: “Tieto zistenia potvrdili veľa vecí, o ktorých sme si mysleli, že by mohli byť pravdivé a my sme v to dúfali,” … “Ak chcete vidieť zvýšenie celkovej angažovanosti s platformou Uber, bolo to pozitívne a hmatateľne vidieť.”

Uber, ktorý v apríli získal spoločnosť Jump, očakáva že podobné výsledky budú dosahované v piatich ďalších mestách, kde elektronické bicykle ponúka. Mnohé z týchto miest prísne obmedzujú, koľko bicyklov môžu poskytnúť. Uber dúfa, že tieto mestá môžu zmierniť svoje obmedzenia, keď uvidia, ako nové podniky ako Jump môžu zmierniť dopravné zápchy a prispieť k zníženiu znečistenia.

Salzberg poznamenal: “Ľudia, ktorí sa vážne zaoberajú efektívnejším presunom ľudí a chcú bojovať proti preťaženiu prepravy v mestách, by sa mali oprieť tieto výsledky, čím môžu byť služby zdieľania bicyklov a skútrov rozšírené.”

Súvisiace: Do Paríža prišli tisíce elektrických skútrov

Dopravní experti uviedli, že údaje spoločnosti Uber poukazujú na potenciál elektrických bicyklov k zlepšeniu mestkých dopravných služieb.

Robin Chase, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti zdieľania automobilov – Zipcar a pomáha viesť nové úsilie Svetové Inštitútu Mobility, poznamenal: “Je vidno neuveriteľnú príležitosť pre výber menších vozidiel s nulovými emisiami, ktoré sú oveľa lepšie pre mestá, rozpočty a životné prostredie.”

Uber v ponuke rozširovania služieb o elektrobicykle nie je samotná. Jej najväčší konkurent – Lyft v priebehu tohto mesiaca kúpil startup zdieľania bicyklov, Motivate a plánuje predstaviť ponuku väčšieho množstva bicyklov a kolobežiek. V poslednej dobe sa objavujú rôzne úspešné startupy zdieľania kolobežiek. Bird a Lime získavajú peniaze rýchlejšie ako Uber a Lyft v svojich prvých dňoch podnikania.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár