Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk na konci tohto týždňa poznamenal, že jeho firma vybuduje humanoidného robota s názvom Tesla Bot.

“Sme dobrí aj v oblasti snímačov a batérií a pravdepodobne už v priebehu budúceho roka budeme mať prototyp, ktorý bude vyzerať takto…,” poznamenal Musk krátko po tom, čo sa na pódiu s razantnými pohybmi prejavoval umelec, ktorý bol oblečený v obleku navrhnutom tak, aby vyzeral ako robot spoločnosti Tesla. Poznamenal, že postava nebola skutočným robotom, ale „Tesla Bot bude skutočný“.

Toto oznámenie bolo prijaté v rámci “Deň umelej inteligencie“, čo predstavuje sériu technologických podujatí, ktoré spoločnosť Tesla v Kalifornii organizuje s cieľom získať najmä talenty okolo tzv. strojového učenia.

Tesla Bot.

Tesla Bot.

Tesla Bot bol príkladom Muskových návrhov, v rámci ktorých oznámil, že Tesla pracuje na vzrušujúcich produktoch plánovaných na niekoľko rokov do budúcnosti, aby motivoval podporovateľov vrátane zamestnancov, zákazníkov a investorov. Tieto oznámenia sa často nestávajú realitou v rámci predpovedanej časovej osi.

Napríklad na podujatí „Deň autonómie“ v apríli 2019 Musk uviedol, že v roku 2020 bude mať spoločnosť na cestách 1 milión autonómnych „ robotaxíkov“. Tieto robotaxi však nikde nie je vidno. V októbri 2016 Musk na zadnom parkovisku Universal Studios v Los Angeles usporiadal predvádzanie produktu, ktorý označil za solárnu strechu. Ukázalo sa, že vystavené solárne strešné tašky sú iba konceptom.

Podľa Muska, ak humanoidný robot bude fungovať a dokáže vykonávať opakujúce sa úlohy, ktoré v súčasnosti môžu vykonávať iba ľudia, čím má šancu transformovať svetovú ekonomiku znížením nákladov práce.

Musk však varoval, že robot spočiatku „pravdepodobne nebude fungovať“.

Musk ďalej poznamenal: “Mal byť priateľským a samozrejme by mal vedieť prechádzať svetom ľudí a eliminovať nebezpečné, opakujúce sa a nudné úlohy.”

Elon-Musk-Tesla-do-buduceho-roka-postavi-prototyp-humanoidneho-robota-1

Musk uviedol, že robot s krycím názvom „Optimus“ je založený na rovnakých čipoch a senzoroch, aké používajú automobily značky Tesla v rámci samoriadiacich funkcií. Bude vysoký 1,7 metra a na mieste hlavy bude mať obrazovku, kde budú zverejňované užitočné informácie. Tesla ho navrhne tak, aby ľudia mohli pred robotom utiecť alebo ho premôcť.

Snímky, ktoré spoločnosť Tesla v priebehu tohto týždňa zverejnila, ukazujú, že do hlavy robota budú nainštalované kamery Autopilota. Bude schopný uniesť 20 kilogramov, zdvihnúť 68 kilogramov a bude vážiť 60 kilogramov. Podľa Muska dokáže bežať rýchlosťou 8 kilometrov za hodinu.

Musk uviedol, že robot nebol určený na pomoc pri výrobe automobilov firmy Tesla, ale že Tesla vyvíja veľa počítačov potrebných pre robotiku, takže dáva zmysel, aby Tesla vyrábala aj roboty.

Musk nakoniec poznamenal: „Malo by to byť možné, viete, bude stačiť poprosiť a povedať choď do obchodu a prines mi nasledujúce potraviny, alebo ďalšie položky.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár