Elon Musk - CEO Tesla.

Elon Musk – CEO Tesla.

Generálny riaditeľ spoločnosti – Elon Musk v piatok povedal, že automobilka Tesla zostane verejne obchodovanou spoločnosťou. S týmto vyjadrením prišiel len pár týždňov po tom, čo sa rozhodol k zmene do súkromného vlastníctva, aby zabránil špekulantom v ovplyvňovaní ceny akcií ako aj nestálosti akciovej spoločnosti.

Začiatkom augusta Musk rozpútal paniku na sociálnej sieti Twitter, kde poznamenal, že uvažuje o tom, že Tesla sa stane súkromnou za cenu 420 dolárov za akciu a dodal, že financovanie je “zabezpečené”. V nadväznosti na toto oznámenie, miliardár a jeho spoločnosť čelili skepticizmu, ako aj hrozbám z regulačného prešetrenia.

Súvisiace: Elon Musk: Súkromné vlastníctvo je pre Teslu “najlepšou cestou”

Avšak v príspevku na internetovej stránke spoločnosti Tesla uviedla, že Musk sa odvolal aj na možnosti akcionárov ako aj na odpor voči ostatným logistickým prekážkam, čím je táto ponuka naozaj neatraktívnou.

Musk napísal: “Vzhľadom na spätnú väzbu, ktorú dostávam, je zrejmé, že väčšina existujúcich akcionárov spoločnosti Tesla verí, že bude lepšie ak ostatne verejnou spoločnosťou,” … “Pre väčšinu retailových investorov neexistuje ani osvedčená cesta k vlastneniu akcií, keby sme boli súkromnou firmou.”

Musk zistil, že musí zohľadniť rastúci rozruch medzi investormi spoločnosti Tesla, pričom niekoľko z nich vyjadrilo svoj nesúhlas v súvislosti s čoraz častejším verejným správaním generálneho riaditeľa.

Musk napísal: “Hoci väčšina akcionárov, s ktorými som hovoril, povedali, že zostanú s Teslou aj keby sme prešli zmenou do súkromného vlastníctva, avšak sentiment v skratke bol charakteristický vyjadrením “prosím nerobte to.”

Generálny riaditeľ spoločnosti ARK Invest, Cathie Woodová, ktorá predpokladala, že akcie spoločnosti Tesla by mohli dosiahnuť cenu 4 000 dolárov za akciu, v rozhovore poznamenala, že Musk sabotuje svoje vlastné ciele výrobcu automobilov, ak spoločnosť prejde do statusu súkromnej spoločnosti.

Woodová ďalej uviedla: “Tým, že budeme súkromní, pripravíme Teslu o dosiahnutie svojich vlastných priorít – mobilitu, vedúce postavenie v oblasti autonómnych nákladných vozidiel, skladovanie úžitkovej energie, dokonca aj leteckých dronov na prepravu pasažierov,” … “Má veľké plány a tieto plány je treba zmodernizovať. Nemyslíme si, že sa tak stane v súkromnom vlastníctvea čo rovnako bude vedieť byť efektívnou ako vo verejnom vlastníctve.”

Musk, ktorý viedol vojnu slov proti pesimisticky ladeným investorom voči spoločnosti Tesla, povedal, že vlna neistoty sa môže ukázať problematickejšou, ako sa očakávalo.

“Vedel som, že proces privatizácie by bol náročný, ale je jasné, že by to bolo ešte časovo náročnejšie a rušivé, než sa pôvodne očakávalo.” To je problémom, pretože sa musíme naďalej sústrediť na Model 3 a smerovať k dosiahnutiu zisku. Aktuálne ďalej poznamenal: “Nebudeme vedieť dosahovať naše poslanie, pokiaľ ide o rozvoj trvalo udržateľnej energie, ak nebudeme vedieť dosahovať finančnú udržateľnosť.”

V posledných dňoch je vidno dôkazy ktoré spochybňujú tvrdenie Muska, kde uvádzal že Tesla má dostatočný kapitál zabezpečený na súkromné vlastníctvo. Musk dokonca zvážil najatie služieb od banky z Wall Street – Morgan Stanley, pretože banka vyniká tým, že vie získavať rozsiahle financovanie zo širokej škály zdrojov.

Súvisiace:
JPMorgan dramaticky znižuje prognózu ceny akcií spoločnosti Tesla
Investičný fond Saudskej Arábie nemá záujem financovať plán Tesly

Rozhodnutie o tom, či sa stane súkromnou si Tesla dokonca vyslúžila pozornosť regulačných orgánov. Komisia pre cenné papiere a burzu v priebehu minulého týždňa poslala Tesle predvolania, keďže skúmala, či Musk porušil zákony o cenných papieroch tým, že tvrdil, že na tento manéver mal zabezpečené finančné prostriedky.

Samotný Musk bol pod tlakom ohľadom svoje vlastného vystupovania, čo vyvrcholilo rozhovorom v The New York Times, v ktorom sa vyjadril k “neznesiteľnému” roku, keď viedol spoločnosť Tesla k dosiahnutiu cieľov ohľadom Modelu 3.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár