Elon Musk.

Elon Musk.

Spoločnosť Tesla si vybrala novú predstaviteľku pre pozíciu predsedu predstavenstva po tom, ako Elon Musk bol nútený odstúpiť.

Spoločnosť elektromobilov poznamenala, že Musk bude nahradený Robyn Denholmovou, ktorá je finančnou riaditeľkou austrálskej telekomunikačnej spoločnosti Telstra.

Denholmová, ktorá je už členom predstavenstva spoločnosti Tesla, začne pracovať v spoločnosti na plný úväzok po uplynutí šesťmesačnej výpovednej lehoty z firmy Telstra.

Automobilka Tesla vo vyhlásení uviedla: “S cieľom zabezpečiť plynulý prechod počas obdobia kedy Robyn bude pôsobiť v spoločnosti Telstra, Elon Musk bude pre Robyn zdrojom a poskytne akúkoľvek podporu, ktorú bude požadovať vo svojej úlohe predsedu.”

Musk súhlasil, že odstúpi z funkcie predsedu predstavenstva spoločnosti Tesla a zaplatí pokutu vo výške 20 miliónov dolárov v rámci dohody o urovnaní pokuty, ktorú Komisia pre cenné papiere a burzy udelila začiatkom tohto roka. Zostáva však generálnym riaditeľom spoločnosti, ktorú založil.

Robyn Denholmová je od roku 2014 nezávislou riaditeľkou spoločnosti Tesla.

Robyn Denholmová je od roku 2014 nezávislou riaditeľkou spoločnosti Tesla.

Tesla tiež súhlasila s vymenovaním dvoch nových nezávislých riaditeľov do svojej rady a zriadením výboru, ktorý bude dohliadať na komunikáciu s Muskom.

Táto dohoda bola odpoveďou na súdny spor SEC-u voči Muskovi. Regulátor tvrdil, že Musk uviedol investorov do omylu, keď vyhlásil, že získal finančné prostriedky na to, aby spoločnosť Tesla bola ohodnotenou za 420 dolárov za akciu, čo spôsobilo nárast akcií spoločnosti. Finančné prostriedky však podľa SEC neboli zabezpečené.

V rámci vysporiadania sa Musk nemôže snažiť o znovuzvolenie na funkciu predsedu v priebehu troch rokov, aj keď dostal povolenie aby zostal členom správnej rady.

Súvisiace: Pohľad na náročný rozvrh Elona Muska

Vymenovanie Denholmovej za výkonnú riaditeľku s bohatými skúsenosťami okolo podnikových financií, prichádza v čase, kedy automobilka Tesla čelí silnému tlaku na stanovenie svojej súvahy. Analytici chcú, aby Tesla dosahovala ale aj vykazovala stále zisky, namiesto zverejňovania sporadických ziskov každých pár rokov.

Ako vedúca Výboru pre audit spoločnosti Tesla od roku 2014 Denholmová musela čeliť náročným rokovaniam s predstaviteľmi spoločnosti Tesla kedy táto firma už roky čelí náročnému stavu financií, ale ako predsedkyňa predstavenstva bude mať väčšiu váhu.

Vo vyhlásení uviedla, že verí v misiu spoločnosti Tesla a teší sa, že “pomôže Elonovi a tímu Tesla dosiahnuť udržateľnú ziskovosť a zároveň akcionárom prinesie dlhodobú hodnotu.”

Skúsenosti s operáciami a financiami

Denholmová bola len v priebehu minulého mesiaca povýšená na finančnú riaditeľku vo firme Telstra.

Prvýkrát sa dostala do tejto austrálskej telekomunikačnej spoločnosti v januári 2017 ako výkonná riaditeľka. Počas svojej úlohy v tejto funkcii bola súčasťou tímu, ktorý dohliadal na dramatický program zníženia nákladov, ktorý zahŕňal 8 000 pracovných miest.

Súvisiace: Elon Musk: “Tesla zostáva verejne obchodovateľná”

Pred Telstrou pôsobila ako nevýkonná riaditeľka a členka výboru pre financie a audit v švajčiarskom konglomeráte ABB.

Svoju pôsobenie ukázala aj v Silicon Valley ako viceprezidentka a finančná riaditeľka softvérovej bezpečnostnej spoločnosti Juniper Networks, kde pracovala už takmer desať rokov. V minulosti pracovala aj s počítačovou a softvérovou spoločnosťou Sun Microsystems, ktorú aktuálne vlastní gigant Oracle.

Denholmová má skúsenosti aj v automobilovom priemysle, keďže pracovala ako manažér pre finančné služby v Austrálii pre spoločnosť Toyota, v rámci obdobia siedmych rokov.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet, Yahoo

Facebook komentár