Ako_Facebook_a_Apple_zasahuju_do_sveta_financii

Veľké banky vedia, že sa musia časom zmeniť. A na dosiahnutie tohto cieľa mnohé realizujú nápadné dohody o partnerstve alebo kupujú začínajúcich konkurentov, ako alternatívu k budovaniu nákladných interných technologických projektov.

Toto bol odkaz od vedúcich pracovníkov bánk na konferencii finančných služieb Sibos, ktorá sa konala len nedávno v Londýne. Pre banky je logika partnerstva jednoduchá: poskytuje im spôsob, ako vedia získať technologické schopnosti spoločností, ako sú Facebook alebo Apple, bez toho, aby nevyhnutne vyžadovali technické know-how.

Vzhľadom na to, že banky sú silne regulované, perspektíva spolupráce s technologickými spoločnosťami im tiež ponúka možnosť experimentovať s novými produktmi bez toho, aby to bol pre nich nákladný krok. Ak to realizujú interne, tým pádom riskujú potencionálne problémy.

Macgregor Duncan, vedúci oddelenia rozvoja spoločnosti Westpac v nedávnom rozhovore uviedol: “Určite spolupracujeme s mnohými fintech spoločnosťami a určitým spôsobom to robíme preto, aby sme sa posúvali vpred,” … “Ale tiež sme partnermi s cieľom budovania nových schopností pre banky.”

Napríklad austrálsky veriteľ sa v minulom roku spojil so spoločnosťou Assembly Payments – konkurentom spoločností, ako sú Square, Stripe a Adyen – s cieľom spustiť platobnú platformu pre svojich obchodných klientov. Rizikový fond banky, s označením Reinventure, dokonca do tejto 6 ročnej spoločnosti aj investoval.

Macgregor uviedol: “Ak by sme to mali vybudovať v banke, trvalo by nám to dlho a bolo by to naozaj nákladné,” … “Dôvod, prečo je to nákladné je že to môže trvať naozaj dlho a vo veľkých organizáciách je vedená politika nulového rizika.”

Technologická výzva

Banky sa musia rýchlo prispôsobovať, pretože technologickí giganti sa taktiež snažia zameriavať na trh finančných služieb. A nie je žiadnym tajomstvom, že veľkí veritelia vedia, že tým čelia problémom.

Len pred nedávnom, generálny riaditeľ spoločnosti Deutsche Bank – Christian Sewing, označil spoločnosti Google, Amazon, Facebook a Alipay (platobná dcérska spoločnosť čínskeho miliardára Jacka Ma – pod Ant Financial) ako príklady spoločností, ktoré už bankám „odoberajú trhový podiel“.

Technologickým spoločnostiam v Číne sa podarilo získať obrovský vplyv na to, ako spotrebitelia míňajú svoje peniaze. Mobilné peňaženky ako Alipay a WeChat Pay (od skupiny Tencent) v krajine získavajú na značnej sile a vplyve.

Medzitým sa na tento sektor začínajú v čoraz väčšej miere obracať aj giganti zo Silicon Valley, pričom Apple nedávno začal spoluprácu s bankou Goldman Sachs a Facebook predstavil kreditnú kartu a oznámil ambicióznu, aj keď veľmi kontroverznú digitálnu menu s názvom Libra, ktorá umožňuje rýchly prevod peňazí do zahraničia.

Ed Maslaveckas, generálny riaditeľ fintech firmy Bud, v rozhovore poznamenal: “Ak by začali vo veľkom prichádzať o svojich zákazníkov, stálo by ich to rozsiahle množstvo finančných prostriedkov.”

Maslaveckasova spoločnosť využíva veľký trend v odvetví známom ako „otvorené bankovníctvo“, kde spoločnosti tretích strán majú prístup k údajom o účtoch klientov bánk a uskutočňujú platby v ich mene, pokiaľ na to majú súhlas. Banka Goldman Sachs je jedným z investorov spoločnosti Bud.

Apple predstavuje ‘veľkú hrozbu’

Riaditeľ spoločnosti Bud dodal, že Apple bol pre banky „veľkou hrozbou“ kvôli jej širokému dosahu a obrovskej hotovosti, čo zdôraznil aj Sulabh Agarwal z poradenskej spoločnosti Accenture.

Aj keď sa finančným technologickým (fintech) firmám podarilo narušiť ich príjmy, pokiaľ ide o platby a devízy, Agarwal poznamenal, že „hlavnou výzvou“ pre banky budú predstavovať napríklad spoločnosti ako Apple a Amazon, „pretože majú hlboké vrecká.“ Spolupráca a partnerstvá podľa neho predstavujú „jasnú cestu vpred.“

Dokonca aj Swift, medzinárodná platobná sieť, ktorú využíva veľa členov Sibosu, čelí výzvam vo forme nových technológií, ako je blockchain, ktoré zaznamenávajú údaje cez distribuovanú sieť počítačov. A rovnako ako banky, aj Swift sa pokúsil spojiť s najlepšími firmami, ako spôsob cez ktorý zvýšiť tempo, pokiaľ ide o inovácie.

Jednou z najväčších výziev skupiny, ktorá je tu už niekoľko desaťročí je v súčasnosti americká blockchainová spoločnosť Ripple, ktorej snahou je stať sa bankou, pokiaľ ide o cezhraničné platby. Spoločnosť Swift začiatkom tohto roka oznámila, že s konkurentom spoločnosti Ripple – R3 bude spolupracovať s cieľom prepojenia svojich technológií s blockchainom.

Marcus Treacher, ktorý je viceprezidentom pre globálne stratégie spoločnosti Ripple uviedol: “Nestojíme o Swift,” … “Svet, pre ktorý navrhujeme a budujeme, sa nebude vzťahovať na model, s ktorý pracujú.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár