Spoločnosť Abbott získala povolenie na núdzové použitie od amerického úradu pre potraviny a liečivá (FDA) na najrýchlejší dostupný test molekulárnej starostlivosti o miesto na detekciu nového koronavírusu.

Spoločnosť Abbott získala povolenie na núdzové použitie od amerického úradu pre potraviny a liečivá (FDA) na najrýchlejší dostupný test molekulárnej starostlivosti o miesto na detekciu nového koronavírusu.

Americká vláda pre potraviny a liečivá udelila povolenie na núdzové použitie (EUA) testov voči COVID-19, ktorý prináša pozitívne výsledky už za 5 minút a negatívne výsledky za 13 minút.

Spoločnosť Abbott Laboratories tvrdí, že jej test NOW COVID-19 by mohol dramaticky zmeniť súboj proti novému koronavírusu v USA. Test prebieha na platforme Abbott ID NOW, ktorá je najbežnejším testom v USA. Používa sa tiež na testovanie iných vírusov vrátane testovania na chrípku A&B, Strep A a respiračný syncyciálny vírus (RSV).

Podľa vyjadrení spoločnosti je zdravotnícke zariadenie dostatočne malé a kompaktné, aby sa mohlo použiť v takmer akomkoľvek zdravotníckom prostredí, čím sa rozšíri počet miest, ktoré sa môžu použiť na detekciu nového vírusu. Zdravotnícke zariadenie, ktoré má veľkosť hriankovača, je prenosné a dá sa umiestniť kdekoľvek, od ordinácie lekára po kliniku urgentnej starostlivosti.

Súvisiace: James Dyson navrhol nový pľúcny ventilátor za 10 dní

John John Frels, viceprezident pre výskum a vývoj v spoločnosti Abbott Diagnostics poznamenal: „Test spoločnosti Abbott ID NOW COVID-19 pomôže bojovať s pandémiou v reálnom čase tým, že sa stane hlavnou zbraňou pre tých, ktorí pracujú na zastavení šírenia vírusu, keďže už počas niekoľkých minút vie prinesť dôležité informácie.“

Po tom, čo spoločnosť Abbott Laboratories v piatok získala povolenie od agentúry FDA na test ID NOW COVID-19, spoločnosť zdravotníckych pomôcok oznámila, že už v budúcom týždni bude zvyšovať svoju výrobu tak, aby vedela produkovať 50 000 kusov denne. Podľa hovorcu spoločnosti Abbott testy budú k dispozícii už od 1. apríla.

FDA minulý týždeň tiež schválil systém Abbott m2000 RealTime na detekciu koronavírusu. Spoločne s dvoma systémami táto spoločnosť zdravotníckych pomôcok tvrdí, že v apríli vyrobí okolo 5 miliónov testov na nový vírus.

Spoločnosť Abbott Laboratories spolupracuje s Trumpovou administratívou na nasadení testov na miesta, na ktoré budú mať najväčší vplyv a pravdepodobne sa zamerajú na pohotovostné oddelenia nemocníc, kliniky urgentnej starostlivosti a ordinácie lekárov.

Abbott ID NOW COVID-19 detekuje prítomnosť nukleovej kyseliny zo SARS-CoV-2 „identifikáciou malej časti genómu vírusu a potom amplifikáciou tejto časti.“

Technológia molekulárneho testovania poskytuje výsledky COVID-19 v priebehu pár minút. Iné metódy testovania na koronavírusy vyžadujú, aby zdravotnícki pracovníci odobrali vzorky od možných pacientov s koronavírusmi, aby ich dostali do testovacích laboratórií, pričom na dosiahnutie výsledkov je potrebné hodiny alebo dokonca dni.

Abbott však poznamenal, že ID NOW COVID-19 EUA nie je kompletne schválený alebo povolený FDA, čo znamená, že ho môžu používať iba autorizované laboratóriá a výnimočné zariadenia starostlivosti o pacienta.

Podľa Abbott Laboratories je jeho ID NOW COVID-19 test najrýchlejším dostupným molekulárnym testom. Ostatné spoločnosti vyrábajúce zdravotnícke pomôcky s ešte rýchlejšími testovacími schopnosťami sa však pretekajú o schválenie zo strany agentúry FDA. Agentúra Bloomberg uviedla, že spoločnosť Henry Schein vyvíja test protilátok pre miesta starostlivosti, nevie však definitívne diagnostikovať infekciu.

Súvisiace: Vizualizácia histórií pandémii

Vláda USA bola kritizovaná za svoju zaostávajúcu reakciu na koronavírus, vrátane jej nízkych testovacích schopností po týždňoch a oneskorení vo výrobe vlastného testu na koronavírusy. Testovacie kapacity v USA sa však konečne začínajú razantne reagovať, čo vedie k prudkému nárastu potvrdených prípadov v celej krajine.

Zatiaľ čo americké testovacie kapacity v súčasnosti rastú na vyššie úrovne, systém zdravotnej starostlivosti stále čelí extrémnemu nedostatku kritických zdravotníckych potrieb na liečbu pacientov COVID-19 vrátane ventilátorov a osobných ochranných prostriedkov pre zdravotníckych pracovníkov vrátane masiek.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár