Pocet_generalnych_riaditeliek_CEO_z_Fortune_500_sa_zmensi

Irene Rosenfeldová, ktorá je generálnou riaditeľkou výrobcu sušienok Oreo a čokolády Cadbury – Mondelez už v novembri odstúpi z vedúcej funkcie tohto giganta. V súčasnosti je jednou z 32 žien, ktorá vedie firmu z rebríčka spoločností s označením Fortune 500.

A keď odstúpi, počet vedúcich predstaviteliek ženského rodu sa tak zníži.

(Fortune 500 je každoročný rebríček zostavený a vydávaný časopisom Fortune, v ktorom je zoradených 500 amerických súkromných a verejných korporácií podľa ich hrubého obratu. Zahrňuje tie súkromné a verejné spoločnosti, pri ktorých je ich obrat verejne známy. Prvý takýto zoznam bol publikovaný v roku 1955.)

Súvisiace: UBS už cez fondy investuje do podnikov, ktoré vedú ženy

Rosenfeldovú nahradí Dirk Van de Put, ktorý je v súčasnosti prezidentom a generálnym riaditeľom kanadskej spoločnosti McCain Foods, známej najmä pre zmrazené hranolky.

Rosenfeldová až do marca zostane ako predsedkyňa predstavenstva skupiny Mondelez. Van de Put takisto prevezme aj túto úlohu.

Rosenfeldová spolu s generálnou riaditeľkou GM – Mary Barrou, generálnou riaditeľkou spoločnosti Pepsi – Indra Nooyi, CEO spoločnosti IBM – Ginny Rometty a CEO spoločnosti HP Enterprise – Meg Whitman patria k najdôležitejším vedúcim predstaviteľkám spoločností za uplynulé desaťročie.

Rosenfeldová, ktorá v roku 2006 zastávala funkciu generálnej riaditeľky spoločnosti Kraft, avšak v tom čase vlastnila spoločnosť Mondelez. Kraft sa v roku 2012 rozdelil na dve spoločnosti a Rosenfeldová zostala so spoločnosťou Mondelez.

Počas svojho pôsobenia vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti Mondelez sa Rosenfeldová musela vyhnúť kritike od aktivistov – Bill Ackmana a Nelsona Peltza, ktorí vnímali, že Rosenfeldová nerobí dosť na to, aby bojovala proti pomalým objemom predaja.

Spoločnosť Kraft sa následne zlúčila s ketchupovým kráľom, firmou Heinz, ktorá je v súčasnosti riadený spoločnosťou Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway a firmou z oblasti privátneho kapitálu – 3G Capital.

Koncom minulého roka sa na Wall Street objavili sa dokonca aj správy, že Kraft Heinz môže chcieť kúpiť Mondelez. To sa stalo po tom, ako sa Mondelez pokúsila (a zlyhala) prevziať ikonu cukrárskych výrobkov – Hershey.

Súvisiace: Dokonca aj mladé ženy už zarábajú menej ako muži

Jednoznačne však bude zaujímavé sledovať, čo sa stane so skupinou Mondelez pod vedením Van de Putoma.

Akcie spoločnosti Mondelez, počas doby pôsobenia Rosenfeldovej vo vedení spoločnosti zaostávali za vývojom širšieho trhu, čím sa zvyšoval tlak na skupinu Mondelez, aby pre zvýšenie ziskov urobila niečo dramatické.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, BBC

Facebook komentár