Historia_ukazuje_ze_generalne_riaditelky_prinásaju_vysoku_navratnost_investicii

  • Menej ako 5% generálnych riaditeľov, v indexe S&P 500, sú ženy. Napriek tomu, údaje naznačujú, že väčšina z nich prekonáva index počas ich funkčného obdobia.
  • Z 24 generálnych riaditeliek v indexe S&P 500, až 13 spravuje svoje spoločnosti tak, že dosahujú nadpriemerné výsledky
  • Niektorým z nich sa podarilo zisky spoločnosti strojnásobiť a v niektorých prípadoch až zoštvornásobiť

Generálne riaditeľky sú veľmi zriedkavé, pretože tvoria menej ako 5% podiel u spoločností amerického akciového indexu S&P 500, no história nám ukazuje, že sú schopné pre investorov generovať veľkú návratnosť investícii.

Z 24 riaditeliek v indexe S&P 500, až 13 dosahovalo lepšie výsledky počas ich funkčného obdobia ako priemer. Niektorým z nich sa podarilo strojnásobiť, ba až zoštvornásobiť zisky. Priemerná ročná návratnosť investícii z týchto 24 spoločností bola, podľa S&P Global Market Intelligence, viac ako 12%. Pre porovnanie, priemerná ročná návratnosť spoločností, ktorým šéfujú muži, je približne 11%.

Aj napriek týmto výsledkom, priemerná trhová hodnota akciových spoločností vedených ženami, dosahujú podľa indexu S&P 500 iba niečo viac ako bilión dolárov. Pri mužoch táto trhová hodnota presahuje 24 biliónov dolárov. Navyše, počet vymenovaných žien na post generálneho riaditeľa v poslednom desaťročí klesol, pričom percento z posledných štyroch rokov kleslo na menej ako 6%, tvrdí Katie Darden (zástupkyňa riaditeľa pre výskum finančných inštitúcií S&P Global Market Intelligence).

Súvisiace: Vplyvní investori varujú spoločnosti: Obsadzujte viac žien!

„To, čo ma skutočne prekvapilo počas výskumu bolo, aké malé percento skúmaných údajov sme mali k dispozícii,“ povedala Dardenová počas telefonického rozhovoru, pričom poukazovala na jej doteraz nepublikované výsledky poskytnuté exkluzívne pre agentúru CNBC. „Skúmali sme iba veľmi malé číslo žien, ktoré zastávajú funkciu generálnej riaditeľky. To je pre mňa najzásadnejší poznatok, ktorý mi táto štúdia priniesla.“

Graf: Výnos spoločnosti – Generálne riaditeľky vs. riaditelia
Historia_ukazuje_ze_generalne_riaditelky_prinásaju_vysoku_navratnost_investicii_graf

Čísla nepustia

Najúspešnejšia žena na pozícii generálnej riaditeľky, spomedzi spoločností indexu S&P 500, vedie realitný investičný trust – Ventas, ktorý sa špecializuje na zdravotnú starostlivosť. Odkedy v marci 1999 nastúpila do funkcie Debra Cafaro, spoločnosť Ventas vykázala celkovú kumulatívnu návratnosť až 2 559%. Pričom priemerná kumulatívna návratnosť za rovnaké obdobie je podľa indexu S&P 500 zhruba 215%.

Vyššou celkovou kumulatívnou návratnosťou, ako uvádza S&P, sa v konečnom dôsledku môžu pochváliť aj nasledovné spoločnosti, ktoré majú pod palcom ženy – Michelle Gass (Kohl), Gail Boudreaux (Anthem), Thricia Griffith (Progressive Group), Patricia Kampling (Alliant Energy), Phebe Novakovic (General Dynamics), Susan Story (American Water Works), Jayshree Ullal (Arista Networks), Kathy Warden (Northop Grumman).

Dardenová, výskumníčka zo S&P Global poznamenala: „ Aj toto je dôkaz toho, že výkonné pozície vo firmách čoraz častejšie zastávajú ženy. A dokážu sa ich zhostiť naozaj dobre.“ Ako sama uviedla: „stále dúfa, že od určitého bodu stratí otázka, či vedú firmy lepšie muži alebo ženy, svoj zmysel.“

Dodala: „Budem sa tešiť, keď jedného dňa uvidím väčšie zastúpenie žien, a to nie iba na papieri, ale aj v praxi. Verím, že čoskoro budú na výkonných pozíciách držať opraty ženy. Napríklad v takých priemyselných a výrobných sektoroch je ženské zastúpenie na týchto pozíciách veľmi nízke, ba priam nulové.“

Dardenovej výskum v spolupráci s Kenshom, taktiež prišli s výsledkom, že ak sa na poste generálneho riaditeľa objaví žena, investori majú zväčša tendenciu odísť zo spoločnosti. A to vedie k zníženiu výkonnosti počas prvých 3 mesiacoch až o 1,8%.

Dardenová dodala: „V deň vymenovania novej generálnej riaditeľky sa zdá, že spoločnosti majú nadpriemernú výkonnosť, no vzápätí tiež tak trochu zaostávajú…“

Ďalší zaujímaví lídri

Generálne riaditeľky ako Ginni Rometty (IBM) a Mary Barra (General Motors) síce nevyprodukovali počas svojho funkčného obdobia dostatočné zisky, aby prekonali ukazovatele výskumu spoločnosti S&P, no jedno však poprieť nemôžeme – obe mali skutočne veľký vplyv, čo sa týka prosperity ich firiem.

Pod vedením Ginni Rometty, IBM zapadlo do novej éry technológií. Prostredníctvom zdvojnásobenia výskumu v oblasti umelej inteligencie s IBM Watson a tiež nedávnym nákupom cloudovej spoločnosti Red Had, IBM prehĺbilo priepasť medzi svojimi konkrentmi.

Veľké úsilie generálnej riaditeľky Mary Barra, zase doviedlo General Motors k enormným plusovým číslam v predaji populárnych pick-upov a crossoverov. V neposlednom rade tiež úspešne znížila náklady a predstavila novú víziu korporácie Generals Motors, ktorou sa stali elektrické automobily a autonómne vozidlá.

Súvisiace: UBS už cez fondy investuje do podnikov, ktoré vedú ženy

Záver

Trh nie vždy dôveruje ženám, ale čísla z výskumov nám ukazujú, že investori by možno mali prehodnotiť svoje výpočty. „Nielenže by väčší prílev žien vo výkonných funkciách priniesol takmer 6 biliónov dolárov globálnemu trhu v nasledujúcich desiatich rokoch, ale podľa S&P Global, by vyrovnanie počtu pracujúcich žien voči mužom mohlo priniesť 12 biliónov dolárov pre celosvetový hrubý domáci trh,“ uviedol McKinsey. Dardenová stále dúfa, že sa jedného dňa tento „problém pohlaví“ úplne vyrieši.

Ďalej poznamenala: „Samozrejme, že by sme mali zamestnať najlepších ľudí na pracovné pozície, ale najlepším človekom môže byť hocikto v spoločnosti,“ .… „A myslím si, že by sme mali ženy viac motivovať, aby sa nebáli prijať aj väčšie kariérne výzvy, napríklad v odvetviach, kde sa ženy doposiaľ ešte nepresadili. Samozrejme, s tým súvisí aj istota spravodlivej kompenzácie a tiež ubezpečenie, že spôsob akým hodnotíme výsledky práce, nie je založený na pohlaví.“

YWCA Impact Shares Womens Empowerment ETF, ktorá sleduje index spoločností z celého sveta, ktoré sa venujú ženskej rovnoprávnosti a začleňovaniu žien do firiem, prekonáva tento rok oba indexy Dow Jones Industrial Average a tiež aj S&P 500.

Pre tých, ktorí zvažujú, kam uložiť svoje peniaze, história naznačuje, že lukratívnou voľbou by mohla byť práve stávka na nežnejšie pohlavie.

Preložil: Mgr. Matej Hákač

 

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár