Zeny_aktualne_opat_prevysuju_pocet_muzov_v_pracovnej_sile_USA

Podľa najnovšej správy o zamestnanosti, zverejnenej zverejnenej v piatok, ženy v americkej pracovnej sile po prvýkrát od bezprostredného následku Veľkej recesie prevyšujú počet mužov.

Údaje Ministerstva práce USA ukázali, že ženy v decembri získali 50,04% podiel na pracovných miestach, čím sa ich podiel na pracovnej sile zvýšil k hodnote 76,2 milióna. Ženy získali 139 000 pracovných miest v porovnaní so 6 000, ktoré v rovnakom období získali muži.

Naposledy tvorili väčšinu pracovnej sily ženy, v desaťmesačnom období od júna 2009 do apríla 2010, kedy hospodárstvo čelilo rušeniu pracovných miest v odvetviach, ktoré zamestnávali väčšinou mužov, ako je výroba.

Odborníci uviedli, že nárast bol realizovaný skôr v odvetviach, ktoré vo vyššej miere zamestnávajú ženy.

Ariane Hegewisch, programová riaditeľka Inštitútu pre výskum politiky žien pre The Wall Street Journal, poznamenala: „Sektory, ktoré dosahujú rast počtu pracovných miest, ako napríklad vzdelávanie a zdravotná starostlivosť, sú prevažne oblasťami kde prevažuje zamestnávanie žien,“ … „Pri pohľade na 21. storočie je skutočne úžasné, aká hlboká je určitá časť segregácie na trhu práce.“

Iní však poznamenali, že počet žien v produktívnom veku, ktoré majú zamestnanie v USA, zostal nižší ako v ostatných vyspelých ekonomikách. Ernie Tedeschi, bývalý ekonóm ministerstva financií, v statuse na sociálnej sieti Twitter uviedol, že hrať úlohu by mohol nedostatok výhod pre pracujúce matky.

Súvisiace: Ženy by mohli navýšiť ázijské ekonomiky až o $ 4,5 bilióna

Tedeschi ďalej uviedol: „Zamestnávanie žien v hlavnom veku v USA, ktoré kedysi viedlo svet, však zaostalo za našimi partnerskými krajinami,“ … „Na pracovnom trhu sa nachádza veľa faktorov, ale výskum poukázal na naše relatívne slabé politiky týkajúce sa rodiny v USA, ako na jednu z hlavných.“

Správa Medzinárodného menového fondu z apríla roka 2018 konštatovala, že Austrália, Kanada, Japonsko a mnoho európskych národov sa dostali vysoko pred Spojené štáty, teda čo sa týka podielu žien na pracovných miestach.

V Spojených štátoch stále existuje priepasť medzi mierou účasti pracovnej sily u žien a mužov a mierou podielu ľudí, ktorí pracujú alebo sa snažia nájsť prácu. V decembri bol tento pomer u žien na hodnote 57,7% a 69,2% u mužov. Taktiež zostáva výrazný rozdiel v platoch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár