Lionele Messi v PSG.

Lionel Messi v PSG.

Finančný balík Lionela Messiho vo francúzskom futbalovom klube Paris Saint-Germain obsahuje krypto tokeny.

Messi v priebehu tohto týždňa s klubom PSG podpísal dvojročnú zmluvu s možnosťou opcie, čo mu prinesie ročný plat 41 miliónov dolárov plus bonusy a ohlásený poplatku za prestup v hodnote 30 miliónov dolárov.

PSG vo štvrtok uviedlo, že Messiho „uvítací balíček“ obsahuje kryptomenu „$ PSG Fan Tokens“.

Tento vývoj vyvolal nárast v krypto tokenoch, ktoré PSG prvýkrát vydala pre svojich fanúšikom pred viac ako rokom. Token $ PSG, vytvorený v januári 2020 s krypto platformou Socios.com, bol navrhnutý tak, aby pomohol PSG vybudovať novú komunitu fanúšikov.

PSG poznamenala, že 34-ročnému Argentínčanovi zaplatí kryptomenou jedna z „najinovatívnejších a avantgardných športových značiek na svete“.

Kryptomeny a krypto tokeny sú považované za veľmi volatilné aktíva a ich hodnota môže dokonca cez noc prudko narastať alebo môže čeliť razantnému prepadu. Kritici tvrdia, že mnohé z týchto kryptoaktív sú v reálnom svete zbytočné a regulačné orgány ich v nasledujúcich rokoch obmedzia.

Marc Armstrong, vedúci oddelenia partnerstiev v klube PSG, vo vyhlásení uviedol, že prijatie spoločností Socios.com a $ PSG Fan Tokens umožnilo klubu zapojiť sa do nového celosvetového publika a vytvoriť významný digitálny zdroj príjmov.

Anglický Manchester City v marci pre svojich fanúšikov spustil svoj vlastný token, pomocou rovnakej technológie.

Generálny riaditeľ spoločnosti Socios.com – Alexandre Dreyfus vo vyhlásení uviedol: „Fan Tokens a Socios.com zohrávajú v športe stále významnejšiu úlohu v rámci najvyššej úrovne.“

Prezident PSG Nasser Al-Khelaifi v stredu novinárom povedal, že svet bude „šokovaný“ finančnými príjmami, ktoré klub priniesol podpísaním konkraktu s futbalovou superhviezdou.

Očakáva sa, že tento podpis prinesie neočakávané komerčné príjmy prostredníctvom takých spôsobov, akými je najmä predaj dresov. Keď sa Cristiano Ronaldo v roku 2018 upísal talianskemu gigantu Juventus, len za 24 hodín sa jeho dresy predali až v hodnote viac ako 60 miliónov dolárov.

Messi nastúpil do PSG ako voľný hráč po tom, čo Barcelona uznala, že si už nemôže dovoliť splniť päťročnú zmluvu tohto elitného hráča.

Messi sa v pondelok rozlúčil s Barcelonou a na stredajšej tlačovej konferencii povedal, že minulý týždeň pre ňho predstavoval „emocionálnu horskú dráhu“.

Získal cenu FIFA za hráča roka a európsku zlatú kopačku pre najlepšieho strelca kontinentu, v každom v priebehu posledných šiestich krát, a z Barcelony odišiel po dvoch desaťročiach v katalánskom klube, v ktorom prispel 672 gólmi vo všetkých súťažiach a získal 34 trofejí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár