Globalizacia_nie_je_pre_svet_takou_hrozbou_ako_roboti_2016

Víťaz Nobelovej ceny za ekonómiu varoval, že rast robotiky a automatizácie by mohli po celom svete zničiť milióny pracovných miest.

Angus Deaton, ktorý počas minulého roka získal Nobelovu cenu za jeho prácu v oblasti zdravia, bohatstva a nerovnosti pre denník Financial Times uviedol, že verí, že roboti sú v Spojených štátoch pre zamestnanie oveľa väčšou hrozbou než globalizácia.

Túto teóriu sa snažil riešiť v prezidentských voľbách aj Donald Trump, ktoré vyhral, keďže navyšoval odpor USA voči globalizácii. Deaton pre Financial Times povedal: “Zda sa mi, že globalizácia nie je hlavným blížiacim sa problémom a pripadá mi veľmi zvláštne o nej tak uvažovať, keďže ako výsledok sa jej podarilo vytiahnuť miliardy ľudí z chudoby. Nemyslím si, že globalizácia môže byť blízkou hrozbou, tak ako roboti.”

A dodal: “Je ťažké si myslieť, že Mark Zuckerberg v podstate niekoho ochudobňuje, keď zbohatol na sociálnej sieti Facebook, ale automobily bez vodičov sú úplne iná záležitosť.”

Obamov Biely dom vo štvrtok varoval, že pokroky v oblasti umelej inteligencie a robotiky majú potenciál vyhladiť milióny pracovných miest v továrňach a priemyselných odvetviach, ako je cestná nákladná doprava, čo potenciálne zvyšuje nerovnosť.

Súvisiace:
2/3 zamestnancov v rozvojových krajinách budú nahradení robotmi
Elon Musk a ostatní velikáni investujú $ 1 miliardu v oblasti umelej inteligencie

Svetové ekonomické fórum (WEF) na začiatku tohto roka predpovedá “Štvrtú priemyselnú revolúciu”, kde automatizácia a robotizácia transformujú globálnu ekonomiku a spôsoby našej práce. WEF očakáva, že na základe tohto trendu do roku 2020 sa zníži 5 miliónov pracovných miest.

Globalizacia_nie_je_pre_svet_takou_hrozbou_ako_roboti_2016_1

Ďalšie rozsiahle štúdie z banky Citi a Oxfordskej univerzity taktiež zistili, že automatizácia v Číne ohrozuje až 77% všetkých pracovných miest a 57% všetkých pracovných miest v celej OECD.

Zmeny sú už začínajú byť vidno. Foxconn, ktorá je kľúčovým výrobným partnerom pre firmy Apple, Google, Amazon a zároveň je 10. najväčším svetovým zamestnávateľom, už robotmi nahradila 60 000 pracovníkov. A dvaja z desiatich najväčších svetových zamestnávateľov po celom svete – Walmart a Amerického ministerstva obrany – používajú bezpilotné lietadlá, k dodaniu tovarov a ochrany.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes

Facebook komentár