Kolko_penazi_zaraba_podnikanie_YouTube_a_Cloud

Skupina Alphabet prvýkrát zverejnil veľkosť rôznych obchodných jednotiek v rámci spoločnosti Google – vrátane reklamy na sieti YouTube, ktorá v roku 2019 priniesla príjmy z reklamy vo výške 15 miliárd dolárov.

Predaj reklamy na platforme YouTube sa od roku 2018 navýšil o 36% a od roku 2017 o 86%.

Spoločnosť historicky rozdelovala iba finančné prostriedky na reklamné podnikanie spoločnosti Google a „ďalšie“ oblasti podnikania spoločnosti Google, ktoré spájajú také kľúčové segmenty, ako sú YouTube, cloud a vyhľadávanie.

Finančná riaditeľka (CFO) Ruth Porat v pondelkovom vyhlásení uviedla: „Aby sme poskytli ďalšie informácie o našej firme a budúcich príležitostiach, aktuálne pristupuje k zverejňovaniu našich príjmov z podrobnejšieho pohľadu, a to aj z oblasti vyhľadávania, reklám na platforme YouTube a služieb okolo cloudu.“

Akcie spoločnosti v pondelok poklesli o takmer 5% po tom, ako firma za tri mesiace končiace v decembri úzko minula prognózy celkových výnosov od analytikov z Wall Street. Skupina Alphabet za spomínaný štvrťrok vykázala celkové príjmy na hodnote 46 miliárd dolárov, v porovnaní s odhadom vo výške 46,9 miliárd dolárov.

Zisky však boli výrazne nad očakávaniami Wall Street. Alphabet vykázala zisk na akciu 15,35 dolárov, zatiaľ čo analytici predpokladali dosiahnutie hodnoty 12,53 dolárov na akciu.

Samozrejme, že hlavná činnosť spoločnosti Google, ktorú v súčasnosti označuje ako „Vyhľadávanie Google a ďalšie“, stále predstavuje 60% celkového príjmov skupiny Alphabet. Nové zverejnenia sú však pravdepodobne pokusom potlačiť akékoľvek obavy týkajúce sa potenciálu ďalších obchodných segmentov spoločnosti Google.

Tieto informácie taktiež prichádzajú s tým, ako sa zdá, že celkový rast výnosov spoločnosti Alphabet sa spomaľuje. Štvrťročný príjem spoločnosti za posledný štvrťrok medziročne vzrástol iba o 17% v porovnaní s 20% a 19% v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch a miery rastu nad hodnotou 20% v predchádzajúcich rokoch.

Kľúčové obchodné aktivity spoločnosti Google v posledných rokoch “dozrievali“. Analytici a investori sa preto pýtajú, či by sa ďalšie oblasti jej podnikania mohli stať zmysluplnými hnacími silami, najmä za účasti regulačnej kontroly reklamných a vyhľadávacích divízií spoločnosti Google.

Toto je prvá správa o týchto príjmoch, odkedy generálny riaditeľ Sundar Pichai, ktorý už viedol spoločnosť Google, bol tiež menovaný za výkonného riaditeľa materskej skupiny Alphabet po tom, čo spoluzakladatelia Sergey Brin a Larry Page v decembri odstúpili.

Analytici na zvýšenú transparentnosť reagovali pozitívne.

Analytička banky Goldman Sachs – Heather Bellini po výsledkoch skupiny Alphabet uviedla: „Ďakujem vám za vylepšené zverejnenie informácií,“ … „Myslím si, že je to najlepšie oznámenie ohľadom aktivít divízie Google – alebo skupiny Alphabet, na ktorom som sa zúčastnila od doby, odkedy sa zaoberám touto spoločnosťou.“

Reklamné podnikanie YouTube v hodnote 15 miliárd dolárov

Silný rast reklamného biznisu platformy YouTube v priebehu roka bol spôsobený predovšetkým reklamou na značku a tiež reklamou „s priamou odozvou“, ako sú reklamy typu “click-to-buy“, ktoré sa zobrazujú na videách s recenziami produktov.

Analytička z eMarketer – Nicole Perrin uviedla: „Veľkou správou je, že spoločnosť Google prvýkrát zverejňuje príjmy z reklám na platforme YouTube,“ … „K tomuto sa investori snažili dopátrať, ale informácie by mali inzerentom poskytnúť aj cenné informácie o dôležitosti služby YouTube ako digitálneho reklamného prostriedku. Podľa tejto správy služba YouTube výrazne rastie a príjmy sú vyššie, než si ich spoločnosť eMarketer myslela.”

V priebehu troch mesiacov končiacich v decembri spoločnosť YouTube dosahovala aj ďalšie výnosy z reklamy, ako napríklad predplatné, v hodnote 3 miliárd dolárov. Dodal, že platforma má v súčasnosti viac ako 20 miliónov odberateľov hudby YouTube a prémiových platiteľov.

Porat zo spoločnosti Google však počas výsledkov varovala, že rastúca služba YouTube tiež prináša náklady, vrátane platenia tvorcov obsahu, výdavkov na infraštruktúru a nákladov spojených s jej „úsilím o zodpovednosť za obsah“.

Zvyšovanie konkurencie v cloude

Medzi ďalšiu dôležitú kľúčovú oblasť rastu je pre Alphabet služba Google Cloud.

Na cloudovom trhu sa spoločnosť Google nachádza na treťom mieste, s konkurenciou služieb Amazon Web Services a Microsoft Azure. Snaží sa však od týchto vedúcich predstaviteľov tohto odvetvia získať.

Google Cloud za celý rok 2019 vykázal tržby na hodnote takmer 9 miliárd dolárov, čo je menej, ako dosiahla služba AWS len v poslednom štvrťroku.

Jej príjmy za tri mesiace končiace v decembri dosiahli hodnotu 2,6 miliardy dolárov, čo je o 52% viac ako v rovnakom období minulého roka. Štvrťročné príjmy spoločnosti AWS vzrástli o 34%, zatiaľ čo v rovnakých troch mesiacoch príjmy služby Azure vzrástli o 62%.

Pichai ďalej uviedol, že k štvrťročnému rastu služby Google Cloud prispel počet obchodov v hodnote viac ako 50 miliónov dolárov, ktorý sa od minulého roka viac ako zdvojnásobil.

Analytik spoločnosti Synovus Trust – Dan Morgan v pondelkovej v poznámke ku klientom uviedol, že výsledky naznačujú, že Google Cloud získava podiel na trhu od AWS a Azure.

Porat poznamenal, že skupina Alphabet do tohto podnikania značne investuje a v najbližších troch rokoch plánuje strojnásobiť počet zamestnancov v službe Google Cloud, vďaka novým technickým a aktivitám okolo prenájmu.

Pichai nakoniec poznamenal: „Najmä v jednom z týchto väčších obchodov (spoločnosti) efektívne hľadajú technologického partnera,“ … „V mnohých prípadoch to, čo prinášame ako Google“ … Časom si tiež myslím, že riešenia založené na umelej inteligencii, na ktorých pracujeme, sa nakoniec stanú ďalším rozlišovacím faktorom.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár