Spoločnosť Google v Taliansku dostala pokutu v oblasti ochrany údajov uloženú po sťažnostiach a musí zaplatiť 1 milión euro (1,4 miliónov amerických dolárov), keďže automobily používajúce pre záznam fotografií na talianskych uliciach v roku 2010 neboli jasne rozpoznateľné – uviedol hlavný regulátor v jeho tohto týždňovom vyhlásení.

Vo vyhlásení sa píše: “Vozidlá, ktoré patria do obrej spoločnosti založenej v Mountain View sa v talianskych uliciach pohybovali, bez toho aby boli úplne zrozumiteľné o čo sa jedná – teda ľudia prítomní v týchto miestach sa nemohli rozhodnúť, či chcú byť fotografovaný, alebo nie.”

( Súvisiace: Google dával tieto otázky na prijímacích pohovoroch, avšak sú také náročné, že už boli zakázané )

Google v Spojených štátoch a Európe čelí početným súdnym spory o ochrane osobných údajov, týkajúcich sa služieb, vrátane služby Street View, ktorá poskytuje panoramatický pohľad na uliciach po celom svete.

Hovorca spoločnosti Google povedal: “Pokuta od tohto regulátora sa týka starého prípadu, ktorý sa datuje do roku 2010. V tej dobe sme sa samozrejme snažili dodržiavať všetko čo bolo pre regulátorov potrebné.”

Pokuta vo štvrtok oznámil, sa vzťahuje len na vozidlá, ktoré neboli označené dosť jasne. Regulátor v Taliansku taktiež súdnym orgánom ohlásil, že Google náhodne zachytil útržky elektronických komunikácií v rámci svojho mapovania výskumu v krajine.

Google nereagoval na žiadosti o komentár.

V septembri roka 2013 americký federálny odvolací súd zamietol ponuku spoločnosti Google k zamietnutiu žaloby obvinenia z porušenia federálneho zákonu ohľadom odposluchu, kedy získal aj náhodne zhromaždené osobné údaje pri vytváraní jeho služby Street View.

Spoločnosti Google v minulom roku od regulátora súkromia v Nemecku taktiež dostala pokutu vo výške 145 000 eur, za nechcené odpočúvanie e-mailov, užívateľských mien, hesiel a ďalších údajov zo sietí Wi-Fi, keď vykonával fotografovanie pre Street View a rozhodla sa napadnúť pokutu.

( Súvisiace: Facebook a Google sú v technologickej studenej vojne )

Impozantne vyššia pokuta z tohto týždňa bola udelená talianskym regulátorom, keďže vzal do úvahy “konsolidované tržby prevádzkovateľa vyhľadávača vo výške viac ako 50 miliárd dolárov”.

Spoločnosť Google taktiež okamžite uviedla, že prijala opatrenia, vrátane jasného požadovaného označenia vozidiel použitých pri zbere záznamov a zverejnení informácií na svojich internetových stránkach a v miestnych médiách o oblastiach, ktoré jej automobily navštívia.

(Aktuálny kurz: $ 1 = 0,7263 eur)

Zdroj: Reuters

Facebook komentár