Americký minister zahraničných vecí – Blinken v nedeľu uviedol, že Spojené štáty a ich európski spojenci zvažujú zákaz dovozu ruskej ropy, čo by znamenalo novú významnú eskaláciu sankcií uvalených na Rusko v dôsledku jeho invázie na Ukrajinu.

Blinken v rozhovore pre CNN povedal: „Aktuálne diskutujeme s našimi európskymi partnermi a spojencami, aby sme sa koordinovaným spôsobom pozreli na vyhliadku zákazu dovozu ruskej ropy a zároveň zabezpečili, že na svetových trhoch stále existuje primeraná zásoba tejto energetickej suroviny. Na základe toho prebieha veľmi aktívna diskusia.“

Ako tvrdo by zákaz z týchto krajín zasiahol ekonomiku Ruska?

Ako ukazuje graf spoločnosti Statista, s použitím najnovších údajov OSN Comtrade, kombinovaný účinok zastavenia dovozu z USA do EÚ by bol významný, napriek tomu, že Čína je s veľkým náskokom najväčším príjemcom ruskej ropy.

Súvisiace:
Ako je Európa závislá od Ruska, pokiaľ ide o energetické potreby?
Použije Putin ropu a zemný plyn, ako odpoveď na sankcie Západu?

Aj keď vezmeme do úvahy krajiny uvedené na hornom konci tohto zoznamu, zákaz by mal za následok odstránenie viac ako 40 percent ruskej obchodnej hodnoty z vývozu ropy.

Pri započítaní dovozu zo všetkých krajín EÚ a Spojených štátov toto číslo presahuje 48 percent – v roku 2020 sa jednalo o obchod v hodnote 35 miliárd dolárov.

Graf-Najdoležitejsi-partneri-pre-export-ropy-z-Ruska-1

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Statista

Facebook komentár