Apple a 2 bilióny dolárov.

Apple a 2 bilióny dolárov.

Je to oficiálne: Apple je prvou spoločnosťou kótovanou na burze v USA, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu vo výške 2 biliónov dolárov.

Akcie technologického gigantu dnes vzrástli v o 1,2% na historicky najvyššiu hodnotu 467,84 dolárov na akciu, čím sa jej podarilo dosiahnuť tento dôležitý míľnik.

Ropný gigant Saudi Aramco je jedinou ďalšou verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu 2 biliónov dolárov. Prekročil túto hodnotu v decembri roka 2019, čo bolo deň po pôvodnej verejnej rekordnej ponuke akcií.

Spoločnosť Apple dnes zaznamenala rastúcu trhovú hodnotu, spoločne s hlavnými indexmi akciového trhu v USA, ktoré tak dosahovali rekordné hodnoty. Od dosiahnutia viacročného minima v marci, dosiahli prudký nárast, podporený záplavou stimulov od Federálneho rezervného systému, očakávaniami úspešnej vakcíny proti koronavírusom a nádejou na nový balík hospodárskej pomoci.

Toto nie je prvýkrát, čo spoločnosť Apple prekonala rekordnú hodnotu v rámci amerického akciového trhu. V auguste 2018 sa stala prvou americkou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú hodnotu 1 bilióna dolárov. Následne prekročili hranicu 1 bilióna dolárov firmy ako Amazon, Microsoft a materská skupina spoločnosti Google – Alphabet.

Apple sa v posledných desaťročiach rozrástla do celosvetového technologického gigantu, odkedy spoločnosť založil Steve Jobs v kalifornskej garáži. Od uvedenia iPhonu, ktorý bol pravdepodobne jej najslávnejším produktom, sa spoločnosť rozšírila o služby a nositeľné výrobky, ktoré každý rok prinášajú príjmy v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

Aj napriek pandémii koronavírusov zažíva spoločnosť Apple silný rok, keď sa jej hodnota rozšírila o 60% a vykázala štvrťročné zárobky, ktoré prekonali očakávania Wall Street. Investori sa zamerali na investície do spoločnosti Apple a ďalších technologických gigantov vrátane spoločností Facebook, Amazon, Netflix, Alphabet (Google) a Microsoft ako spoločnosti, ktoré majú jedinečnú pozíciu, aby odolali pandémii koronavírusov a následnej recesii.

Spoločnosť okrem toho nedávno oznámila svoje piate rozdelenie akcií v snahe osloviť širšiu základňu investorov. 24. augusta spoločnosť Apple tak vykoná rozdelenie jednej svojej akcie za štyri.

Hodnota_Apple_uz_na_2_bilionoch_dolaroch_1

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI, WSJ

Facebook komentár