Ikea_zamestnancom_ponuka_6_mesacnu_platenu_rodicovsku_dovolenku_2017

Ikea do Indie prináša švédsky štýl pracovných podmienok.

Nábytkársky gigant oznámil, že všetci jej zamestnanci v Indii – ženy a muži – budú mať pri narodení dieťaťa nárok na 26 týždňov platenej rodičovskej dovolenky.

Táto politika sa bude vzťahovať aj na zamestnancov, ktorí majú deti cez náhradných rodičov alebo po adopcii. Matky počas 16 týždňov po ich návrate dokonca budú môcť pracovať iba 50% z denného pracovného času.

Zamestnanci v domovskej krajine spoločnosti Ikea (vo Švédsku) sú na tom ešte lepšie – firmy sú u nich povinné ponúknuť až 16 mesiacov platenej rodičovskej dovolenky, z ktorých tri mesiace sú vyhradené pre otca. Ale aj táto stratégia spoločnosti Ikea je pre Indiu veľkým krokom vpred, keďže prieskum z roku 2015 od Komory obchodu a priemyslu ukázal, že až 25% žien po narodení dieťaťa svoju prácu opúšťa.

Anna-Carin Månsson, ktorá je vedúcou predstaviteľkou pre oblasť ľudských zdrojov v indickej divízií spoločnosti Ikea vo vyhlásení píše: “Vieme, že pre našich spolupracovníkov je rodina veľmi dôležitá a pre Nás sa stáva absolútnou nevyhnutnosťou, aby sme im pomohli, keďže to pre ich život predstavuje naozaj dôležitú fázu ich života,” … “Sme aj naďalej odhodlaní k posilňovaniu svojich spolupracovníkov na pracovisku a zabezpečení rovnakých príležitostí.”

Zmena politiky spoločnosti Ikea sa zhoduje s novými pravidlami v Indii, kde vyžadujú od všetkých firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 10 ľudí, aby poskytli oveľa štedrejšiu úroveň materskej dovolenky. Parlament počas minulého týždňa zákon prijal, takže čoskoro vstúpi aj do platnosti.

Matky následne majú nárok na 26 týždňov trvajúcu, plne hradenú dovolenku. Predtým sa jednalo o 12 týždňov. Tým sa tak India dostáva pred niekoľko oveľa bohatších ekonomík, vrátane USA, Japonska, Nemecka a Francúzska.

Ikea však išla ešte ďalej, ako je požadované, keďže prišla s ponukou voľna aj pre otcov.

Súvisiace:
IKEA na 400 pracovných miest dostala 20 000 žiadostí
Ako budú vyzerať naše kuchyne v roku 2025 – podľa spoločnosti IKEA

Nová politika spoločnosti v súčasnosti platí len pre zhruba 250 zamestnancov, ktorí sú súčasťou maloobchodných operácií. Ale bude k dispozícií aj pre všetkých budúcich zamestnancov spoločnosti Ikea, v Indii.

Ikea do roku 2025 plánuje otvoriť 25 obchodov, čo znamená že by to v konečnom dôsledku mohlo byť prínosom pre viac ako 15 000 ľudí.

Jedná sa však stále len o kvapku v oceáne, pre obrovskú pracovnú silu v Indii, ale rýchlo rastúca ekonomika sa jednoznačne snaží uľahčiť novým rodičom, aby pokračovali v práci a zároveň vychovávali svoje dieťa.

Z nových pravidiel bude ťažiť zhruba 1,8 milióna zamestnaných žien. Drvivá väčšina žien pracuje v dočasných alebo príležitostných zamestnaniach a nemajú tak nárok na materskú dovolenku alebo podobné platby.

 

Zdroj: TheGuardian, Economist

Facebook komentár