Bitcoin sa stále viac začína označovať ako digitálne zlato.

Bitcoin sa stále viac začína označovať ako digitálne zlato.

Bitcoin sa často označuje ako digitálne zlato. A v súčasnosti vedúci analytik najväčšej firmy pre správu aktív na svete poznamenal, že táto kryptomena môže jedného dňa nahradiť žltý kov, ako investíciu do bezpečného prístavu.

Ceny bitcoinu v piatok vzrástli o 4% na viac ako 18 700 dolárov, čím sa blíži k historickému maximu, ktoré sa nachádza tesne pod hodnotou 20 000 dolárov, dosiahnutých v decembri 2017, po tom, čo hlavný investičný riaditeľ spoločnosti BlackRock pre oblasť aktív s fixným príjmom – Rick Rieder v rozhovore pre CNBC uviedol, že bitcoin je tu na to, aby tu bol aj z dlhodobého hľadiska.

Rieder poznamenal: “Pýtate sa, či si myslím, že sa jedná o odolný mechanizmus, ktorý by mohol do veľkej miery nahradiť zlato? Áno, pretože má oveľa viac možností, ako keď míňate zlato.”

Potvrdenie od investičného gigantu BlackRock, ktorý v aktívach spravuje takmer 8 biliónov dolárov, je posledným znakom uznania Bitcoinu do tradičného finančného sveta.

Bitcoin sa pre svoje jedinečné vlastnosti uchovávania hodnoty niekedy označuje ako „digitálne zlato“. Najhorlivejší zástancovia bitcoinu sa tak domnievajú, že nakoniec získa značnú časť trhovej kapitalizácie zlata, keď si viac investorov uvedomí jeho užitočnosť.

Spoločnosť Square a PayPal ju schválili ako životaschopnú formu platieb a vplyvní manažéri hedžových fondov – Stanley Druckenmiller a Paul Tudor Jones ju označili za investičné aktívum.

Aj napriek tomu sa zlato v piatok posúvalo na vyššie hodnoty. Zlato a bitcoin ťažili zo oslabenia hodnoty amerického dolára. Investori čoraz viac vnímajú bitcoin ako životaschopnú alternatívu k papierovým, vládou podporovaným menám.

Dokonca Deutsche Bank uviedla, že investori čoraz viac uprednostňujú bitcoin pred zlatom, ako zaistenie inflácie

Podľa analytikov nemeckej investičnej banky Deutsche Bank sa príťažlivosť bitcoinu ako alternatívneho úložiska hodnotných aktív jednoznačne zvyšuje.

Jim Reid, ktorý je výkonným riaditeľom tejto nemeckej banky, poznamenal: “Zdá sa, že existuje rastúci dopyt po bitcoinoch tam, kde sa kedysi zlato používalo na zaistenie voči dolárovému riziku, inflácie a ďalších vplyvov.”

Zatiaľ čo bitcoin tento rok získala 144%, zlato dosahuje výnos len 22%. Zdá sa, že obe aktíva profitovali z monetárnej a fiškálnej politiky zvyšujúcej infláciu, ktorú spustili centrálne banky a vlády na celom svete s cieľom potlačiť hospodársky vplyv z pandémie koronavírusov.

Kryptomena len počas tohto mesiaca vzrástla o viac ako 25%, a to aj napriek nádejam na rýchle globálne ekonomické oživenie z dôvodu potenciálnych vakcín proti koronavírusom a zvýšenému apetítu na trhu s akciami. Zlato si však udržalo svoju povesť útočiskového aktíva a tento mesiac tak zatiaľ pokleslo o 1%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár