Ste unavený z investovania do akcií a dlhopisov? Skúste nákup viac likvidných aktív – whisky!

Investori po celom svete vsádzajú vo veľkom na whisky, ktorej cena môže vyletieť na hodnote a dosiahnuť tak monštruózne výnosy.

Vzhľadom k tomu, že prvý “index whisky” vznikol pred šiestimi rokmi, niektoré top značky vzrástli na hodnote viac ako 660%, čím hravo porazili výkonnosť akciových trhov a iných aktív. V januári jedna jediná fľaša škótskej whisky Macallan “M” bola v aukcií predaná za rekordných 628 205 amerických dolárov.

Súvisiace: Vzácna whisky Macallan vydražená za 628 205 dolárov

Stephen Notman z Whisky Corporation poznamenal: “Whisky ako investícia je poháňaná stupňujúcim sa medzinárodným dopytom, v kombinácii so stále klesajúcou dodávok vzácnych a jedinečných značiek.”

Whisky je vyrobené z obilia – kukurice, ryže, jačmeňa – kde je ich kaša destilovaná, a potom zreje v dubových sudoch. Je nutné podotknúť, že whisky zreje len v sudoch, v žiadnom prípade nie vo fľaši. Približne 2 až 5 % whisky sa ročne vyparí behom zrenia v sudoch do ovzdušia. Množstvo tohto úbytku, ktorému sa poeticky hovorí “anjelská daň” závisí od vlhkosti vzduchu v sklade, kde sú sudy uložené a na dreve z ktorého sú sudy vyrobené. Ktosi spočítal, že ročne sa v Škótsku odparí až 20 miliónov galónov whisky, čo iste musí mať dobrý vplyv na kvalitu miestneho ovzdušia. Niektoré whisky sa v sudoch odparujú, preto je ťažšie ich čo najlepšie uzavrieť.

To je dôvodom, prečo staršia whisky je vzácná a cenná.

Napríklad škótska fľaša 1937 Glenfiddich, vo veku 64 rokov bola predaná za 46 000 libier (72 000 dolárov) v aukcii v roku 2012 aukčnej siene Christie’s. Pôvodne jej bolo vyrobených zhruba 60 fliaš.

Odborníci sú presvedčení, že znak týchto obmedzených zásoby starších, vzácnych whisky znamená, že tento trh je pripravený pre ďalší a strmý rast.

Súvisiace: Najlepšia whisky na svete? Škótska sa nedostala ani medzi Top 5

Investičný poradca Whisky Dog’s, Nicholas Pollacchi poznamenal: “Rovnako ako mnoho iných investícií, investície do whisky začínajú vytvárať silné portfólio.

Dodal: “Nejedná sa o exaktnú vedu,” … “Hľadá sa väčšinou rarita … [a] je to o kúpe jednotlivej fľaši.”

Aj keď dobre známe značky môžu taktiež zvýšiť portfólio, “nie je to nevyhnutne [o] výdavkoch … ak míňate veľa peňazí, uistite sa, že chápete, čo je cenné.”

A samozrejme investori si musia dávať pozor aj na to, aby nevypili svoje investície – pokiaľ je to možné Pollacchi odporúča kupovať dve fľaše, jednu pre svoje investičné portfólio a jednu pre vychutnanie.

Investori si však taktiež môžu kúpiť aj podiel v celosvetovom investičnom fonde whisky, ktorý sa začal obchodovať na začiatku tohto roka a podarilo.

Súvisiace: Nový fond – Whisky ako alternatívna investícia pre investorov

Portfólio fondu obsahuje viac ako 3000 fliaš, a to predovšetkým zo Škótska a Japonska. Manažéri fondov sa už získali 4 milióny dolárov a očakávajú, že  do konca tohto roka získajú ďalších 6 miliónov dolárov a plánujú už aj vyplácať ročné dividendy zo zisku predaných fliaš.

Rickesh Kishnani, ktorý spravuje fond poznamenal: “Naša stratégia spočíva zameraním na ikonické značky liehovarov, ktoré predávajú limitovanú edícia výberov a špičkových zahraničných whisky,” … “Budeme sa zaoberať nákupom a predajom whisky priebežne každý rok, takže sa jedná o aktívny obchodovateľný fond, nie ako dlhodobé fondy v stratégií kúp a drž.”

A zatiaľ čo investovania do whisky je otvorené komukoľvek, nie je v ňom práve najlacnejšie získať majetok. Kishnaniho fond vyžaduje minimálnu investíciu vo výške 250 000 dolárov, zatiaľ čo niektoré súkromné investičné fondy požadujú vstup v hodnote niekoľkých miliónov.

Zdroj: Wall Street Journal, BusinessWeek

Facebook komentár