Ako-sa-USA-stali-novym-svetovym-uzlom-na-tazbu-bitcoinov

Predtým, ako sa Čína rozhodla vykopnúť všetkých svojich bitcoinových baníkov, hromadne boli na odchode a nové údaje z Cambridgeskej univerzity ukazujú, že pravdepodobne smerovali do Spojených štátov.

USA sa rýchlo stali novým miláčikom sveta ťažby bitcoinov. Jedná sa o druhú najväčšiu ťažobnú destináciu na planéte a od apríla 2021 predstavuje takmer 17% všetkých svetových bitcoinových ťažiarov. To je od septembra 2020 nárast o 151%.

Darin Feinstein, zakladateľ spoločností Blockcap a Core Scientific, uviedol: “Za posledných 18 mesiacov sme zaznamenali rozsiahly nárast ťažobnej infraštruktúry v USA,” … „Zároveň sme zaznamenali aj výrazný nárast ťažobných operácií, ktoré sa snažia presťahovať do Severnej Ameriky, hlavne do USA.“

Tento súbor údajov nezahŕňa exodus hromadnej ťažby z Číny, ktorý viedol k tomu, že polovica svetových baníkov upadla do režimu offline, a odborníci tvrdia, že podiel USA na ťažobnom trhu je pravdepodobne ešte väčší, ako naznačujú čísla.

Podľa novo zverejnených údajov z Cambridge, tesne pred začiatkom čínskeho zákazu ťažby, krajina predstavovala 46% z celkového podielu tzv. “hashrate” vo svete, čo je priemyselný výraz používaný na označenie kolektívnej výpočtovej sily bitcoinovej siete. To predstavuje prudký pokles zo 75,5% v septembri 2019 a toto percento je pravdepodobne oveľa nižšie vzhľadom na aktuálne prebiehajúci odchod.

Súvisiace: Ťažba bitcoinov spotrebuje menej energie ako tradičné bankovníctvo

Fred Thiel z firmy Marathon Digital, poznamenal: „500 000 čínskych ťažobných súprav už predtým hľadalo svoje domovy v USA,“ … “Ak by boli nasadené, znamenalo by to, že Severná Amerika by mala do konca roku 2022 približne 40% globálneho podielu hashrate.”

Nová mekka baníkov

Rastúca dominancia USA je jednoduchým prípadom prípravy na vhodný okamih. USA už roky potichu budujú svoju kapacitu.

Predtým, ako ťažiari bitcoinov začali skutočne prichádzať do USA, spoločnosti po celej krajine vykonali riskantnú stávku, ktorá (ak bude k dispozícii adekvátna infraštruktúra) nakoniec bude zrodom pre nové odvetvie v USA.

Zdá sa, že táto hazardná stávka sa vypláca.

Keď sa cena bitcoinu koncom roku 2017 zrútila a širší trh vstúpil do viacročnej “kryptozimy”, veľký dopyt po veľkých bitcoinových farmách nebolo vidno. Prevádzkovatelia ťažby v USA videli možnú príležitosť a skočili na šancu nasadiť lacné peniaze určené pre vybudovanie banského ekosystému v štátoch.

Mike Colyer, generálny riaditeľ spoločnosti firmy z oblasti kryptomien – Foundry, ktorá pomohla do Severnej Ameriky priniesť ťažobné zariadenia v hodnote viac ako 300 miliónov dolárov, uviedol: „Veľkí verejne obchodovaní baníci boli schopní získať kapitál na uskutočnenie veľkých nákupov.”

Spoločnosti ako severoamerický operátor ťažby kryptomien – Core Scientific neustále vytvárali možnosti počas celej kryptozimy, aby podľa Colyera mali kapacitu zapojiť nové objemy.

Ďalej uviedol: „Väčšina nových zariadení vyrobených od mája 2020 do decembra 2020 bola odoslaná do USA a Kanady.“

Alex Brammer z Luxor Mining, ktorý je kryptomenovým fondom vytvoreným pre pokročilých baníkov, poukazuje na to, že dozrievanie kapitálových trhov a finančných nástrojov v ťažobnom priemysle taktiež zohralo veľkú úlohu pri rýchlom vzostupe odvetvia v USA. Brammer tvrdí, že mnoho z týchto amerických operátorov dokázalo rýchlo expandovať, akonáhle zabezpečili financovanie využitím viacročných výsledkov v oblasti ziskovosti a existujúceho kapitálu ako kolaterálu.

Svoju úlohu zohral aj Covid.

Aj keď celosvetová pandémia zastavila veľké napredovanie ekonomík, následné stimulačné platby sa ukázali byť prínosom pre americké ťažobné spoločnosti.

Developer pre ťažbu bitcoinov – Brandon Arvanaghi, vysvetlil: “Všetko to tlačenie peňazí počas pandémie znamenalo, že bolo potrebné nasadiť viac kapitálu.“

Arvanaghi pokračoval: „Ľudia hľadali miesta, kde by mohli uložiť svoje finančné prostriedky. Dopyt po rozsiahlych investíciách nikdy nebol väčší. Mnoho z nich sa pravdepodobne dostalo do ťažobných operácií bitcoinov na miestach mimo Číny.“

Produkcia z USA

Zárodky migrácie do USA podľa Colyera začali začiatkom roku 2020. Ťažobná dominancia Číny už pred náhlym zásahom Pekingu začala klesať.

Súčasťou zmeny je, že USA pre týchto migrujúcich baníkov predstavovali veľa pozitív.

Feinstein ďalej poznamenal: “Ak chcete premiestniť stovky miliónov dolárov od baníkov z Číny, chcete sa ubezpečiť, že máte geografickú, politickú a jurisdikčnú stabilitu.” Tiež sa chcete ubezpečiť, že pre aktíva, ktoré presúvate, existujú ochrany súkromného vlastníctva.“

Taktiež pomáhalo to, že USA sú tiež domovom niektorých z najlacnejších zdrojov energie na planéte, z ktorých mnohé majú tendenciu byť obnoviteľné. Pretože baníci vo veľkom meradle konkurujú v priemysle s nízkou maržou, kde ich jedinou variabilnou cenou je zvyčajne energia, sú motivovaní migrovať k najlacnejším zdrojom svetových energií.

Súvisiace: Bitcoin práve získal svoju prvú aktualizáciu za posledné 4 roky

Thiel očakáva, že väčšina nových ťažiarov presídlených do Severnej Ameriky bude poháňaná obnoviteľnými zdrojmi alebo plynom, ktoré sú kompenzované kreditmi za obnoviteľnú energiu.

Zatiaľ čo zakladajúci partner spoločnosti Castle Island Ventures, Nic Carter, poukazuje na to, že ťažba v USA kompletne nepochádza z obnoviteľných zdrojov, tvrdí, že baníci sú na tom oveľa lepšie, pokiaľ ide o výber obnoviteľných zdrojov a získania jednotlivých kompenzácií.

Nakoniec poznamenal: “Migrácia je určite celkovo pozitívna,” … “Presun hashrate do USA, Kanady a Ruska bude znamenať oveľa nižšiu intenzitu uhlíkovej stopy.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár