Elon Musk kúpil 9 % v spoločnosti Twitter.

Elon Musk kúpil 9 % v spoločnosti Twitter.

Akcie spoločnosti Twitter v pondelkovom rannom obchodovaní prudko vzrástli po tom, čo oznámenia odhalili, že generálny riaditeľ automobilky Tesla – Elon Musk v tejto sociálnej sieti kúpil 9,2% podiel.

Muskových 73 486 938 akcií z neho robí najväčšieho akcionára firmy Twitter a agentúra CNBC ich pri piatkovej záverečnej cene ocenila na 2,89 miliardy dolárov, čo je podľa agentúry Bloomberg len zlomok majetku najbohatšieho muža sveta v objeme 273 miliárd dolárov.

Musk je už roky jedným z najznámejších používateľov sociálnej siete Twitter, so základňou sledovateľov, ktorá je aktuálne v objeme viac ako 80 miliónov. Jeho tweety (statusy) ho v minulosti dostali do problémov, vrátane súdneho procesu za ohováranie v roku 2019 po tom, čo nazval britského prieskumníka jaskýň „pedofilom“.

V roku 2018 mu Komisia pre cenné papiere a burzu naúčtovala pokutu vo výške 20 miliónov dolárov z dôvodu „zavádzanie investorov tweetmi“. Stretnutie so SEC tiež viedlo k tomu, že Musk musel nechať niektoré jeho tweety preveriť právnikmi spoločnosti Tesla.

V posledných týždňoch Musk kritizoval Twitter za „nedodržiavanie zásad slobody prejavu“ a dokonca povedal, že zvažuje vybudovanie novej platformy sociálnych médií.

Uvidí sa, aký dopad, ak vôbec nejaký, bude mať Muskovo vlastníctvo v sociálnej sieti. Muskov vlastnícky podiel bol podľa pôvodných informácií označený za pasívny, čo znamená, že bol považovaný za riadneho akcionára a nemal žiadnu účasť na chode spoločnosti.

Avšak neskôr vyšli informácie, že Elon Musk sa pripojí k predstavenstvu firmy Twitter.

Generálny riaditeľ Parag Agrawal v tweete uviedol: „Pomocou rozhovorov s Elonom v posledných týždňoch nám bolo jasné, že by nášmu predstavenstvu priniesol veľkú hodnotu.“

Už zverejnil status ohľadom spoločnosti siete Twitter.

Už zverejnil status ohľadom spoločnosti siete Twitter.

Analytici, ako Dan Ives zo spoločnosti Wedbush, však špekulovali, že by sa nakoniec mohol pokúsiť o „nejaký druh odkúpenia“.

Podľa Ivesa: “To dáva zmysel vzhľadom na to, o čom sa Musk vyjadroval.“

Muskova akvizícia okamžite spôsobila, že akcie sociálnej siete v pondelok ráno vzrástli o viac ako 20 %.

Ak by ste pred piatimi rokmi 4. apríla 2017 investovali do spoločnosti Twitter 1 000 dolárov, podľa výpočtov agentúry CNBC by vaša investícia k pondelku večeru vzrástla o 236,7 %, s celkovou trhovou hodnotou 3 366,92 dolárov.

Stálo by to však menej, keby ste investovali do sociálnej sieti Twitteru za cenu IPO (počiatočnej ponuky akcií) v roku 2013 na cene 26 dolárov. Rovnaká investícia 1 000 dolárov uskutočnená 7. novembra 2013 by mala hodnotu 1 902 dolárov pri cene 49,46 dolárov v pondelkových poobedných hodinách, čo predstavuje návratnosť na úrovni 90,2 %.

Za rovnaké dve časové obdobia všeobecný akciový index S&P 500 vzrástol o 93,7 % a 161,7 %.

Napriek rastu akcií firmy Twitter v priebehu rokov a Muskovej nedávnej angažovanosti, minulé výnosy jednotlivých akcií nepredpovedajú ich buúcnosť. Pred investovaním si dôkladne preštudujte svoje možnosti.

A namiesto toho, aby ste sa pokúšali predpovedať, ktoré akcie pôjdu hore a ktoré klesnú, zvážte nákup nízko-nákladových indexových fondov a ich držanie. Tento typ diverzifikovaného fondu zvyčajne zostáva relatívne konštantný a vyhýba sa vzostupom a pádom, ktoré prichádza s výberom jednotlivých akcií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár