Kompletny-zoznam-spolocnosti-ktore-sa-z-Ruska-stahuju-top

Každým dňom je vidno rastúci počet medzinárodných spoločností, vrátane mien ako Apple, Disney a Ford, ktoré obmedzujú svoje operácie v Rusku, kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

Skupina Exxon oznámila, že ukončí svoj posledný ruský projekt, zatiaľ čo výrobca lietadiel a motorov Boeing oznámil, že pozastavil všetky svoje veľké operácie v Moskve.

Podobne sa dištancovali aj ďalší svetoví hráči v oblasti energetiky, vrátane BP a Shell. Taktiež reagovali aj zábavné štúdiá, ako je Disney a WarnerMedia, ktoré v Rusku prestali vydávať svoje filmy.

Rusko sa snaží zastaviť hromadný odchod novými kontrolami kapitálu. Medzitým krajiny na celom svete uvalili sankcie na Rusko vrátane Európskej únie, Spojených štátov, Británie, Japonska, Švajčiarska a Austrálie.

Tu je pohľad na najnovšie hlavné odchody spomedzi firemných sektorov.

Automobily

Skupina Ford oznámila, že pozastavuje svoju činnosť v Rusku. Americká automobilka má 50-percentný podiel v spoločnom podniku Ford Sollers, ktorý zamestnáva najmenej 4000 pracovníkov a zdieľa ho s ruskou spoločnosťou Sollers.

Predajné a servisné stredisko Ford.

Predajné a servisné stredisko Ford.

Spoločnosť má závody v mestách Petrohrad, Jelabuga a Naberežnyje Čelny, ale uviedla, že v posledných rokoch “výrazne ukončila” svoje ruské operácie. Automobilka uviedla, že je “hlboko znepokojená situáciou na Ukrajine” a poznamenala, že má “silný kontingent ukrajinských štátnych príslušníkov pracujúcich pre automobilku Ford po celom svete”.

General Motors uviedla, že „až do odvolania“ zastavuje všetky exporty do Ruska.

Automobilka GM tam významné zastúpenie nemá: podľa hovorcu predáva len okolo 3000 vozidiel ročne, prostredníctvom 16 obchodných zastúpení. To je z viac ako 6 miliónov vozidiel, ktoré ročne predáva automobilka so sídlom v Detroite.

Toyota oznámila, že prestane vyrábať autá v Rusku alebo ich dovážať do krajiny „až do odvolania z dôvodu prerušenia dodávateľského reťazca“.

Skupina Volkswagen zastavuje výrobu vozidiel v Rusku a pozastavila export na ruský trh. Rozhodnutie sa vzťahuje na ruské výrobné závody v Kaluge a Nižnom Novgorode.

Automobilka Nissan pozastavil export vozidiel do Ruska a dodala, že „predpokladá, že čoskoro zastaví výrobu v našom závode v Petrohrade“.

Letectvo

Skupina Boeing oznámila, že pozastaví podporu ruským aerolíniám.

Hovorca spoločnosti potvrdil, že výrobca lietadiel pozastavil “služby okolo súčiastok, údržby a technickej podpory pre ruské letecké spoločnosti” a taktiež “pozastavila hlavné operácie v Moskve a dočasne zavrela svoju kanceláriu v Kyjeve”.

Airbus nasledovala Boeing podobnými krokmi. Vo vyhlásení spoločnosť uviedla, že “pozastavila podporné služby ruským aerolíniám, ako aj dodávky náhradných dielov do krajiny”.

Veľké technologické spoločnosti

Apple prestala predávať svoje produkty v Rusku.

Technologický gigant vo vyhlásení uviedol, že je “hlboko znepokojený” ruskou inváziou. V reakcii na to spoločnosť taktiež v Rusku pristúpila k obmedzeniu prístupu k digitálnym službám, ako je Apple Pay, v Rusku a obmedzila dostupnosť aplikácií ruských štátnych médií mimo krajiny.

Obchod re:Store v centre Moskvy. re:Store je jedným z najväčších predajcov spoločnosti Apple v Rusku.

Obchod re:Store v centre Moskvy. re:Store je jedným z najväčších predajcov spoločnosti Apple v Rusku.

Facebook a jej materská spoločnosť Meta uviedla, že zablokovala prístup k ruským spravodajským kanálom Sputnik a RT – Ruskom podporovanej televíznej siete, ktorá je neslávne známa propagáciou programu ruského prezidenta Vladimíra Putina v celej Európskej únii.

Tento krok prichádza po tom, čo spoločnosť dostala „žiadosti od viacerých vlád a EÚ, aby podnikla ďalšie kroky vo vzťahu k ruským, štátom kontrolovaným médiám,“ ako napísal Nick Clegg, viceprezident pre globálne záležitosti spoločnosti Meta, v statuse na sociálnej sieti Twitter.

Spoločnosť Meta tiež uviedla, že na ruské štátne médiá uplatnila algoritmické obmedzenia, ktoré by mali zabrániť tomu, aby sa tieto príspevky objavovali na popredných miestach, nachádzajúcich sa v informačných kanáloch používateľov.

Ďalšia sociálna sieť Twitter podobne oznámil plány na „zníženie viditeľnosti a zosilnenia“ obsahu ruských štátnych médií.

Netflix oznámil, že pozastaví svoju streamovaciu službu v Rusku.

Hovorca spoločnosti Netflix poznamenal: „Vzhľadom na okolnosti sme sa rozhodli pozastaviť naše služby v Rusku.“

Neboli poskytnuté žiadne ďalšie podrobnosti.

Predtým spoločnosť uviedla, že odmieta vysielať ruské štátne televízne kanály – niečo, čo by platforma mala od tohto týždňa robiť na základe ruských zákonov.

Firma uviedla: “Vzhľadom na súčasnú situáciu neplánujeme pridať tieto kanály do našej služby.”

Firma Spotify oznámila, že zatvorila svoju kanceláriu v Rusku „na neurčito“ a obmedzilo relácie „vlastnené a prevádzkované ruskými štátnymi médiami“. Hovorca spoločnosti dokonca uviedol, že streamovacia služba odstránila všetok obsah z RT a Sputnik v Európe a ďalších regiónoch.

Hovorca dodal: “Sme hlboko šokovaní a zarmútení nevyprovokovaným útokom na Ukrajinu,” … “Našou prvou prioritou za posledný týždeň bola bezpečnosť našich zamestnancov a zabezpečenie toho, aby Spotify aj naďalej slúžila ako dôležitý zdroj globálnych a regionálnych správ v čase, keď je prístup k informáciám dôležitejší než kedykoľvek predtým.”

Spoločnosť Roku, ktorá predáva hardvér umožňujúci používateľom streamovať obsah cez internet, zakázala stream stanice RT, v rámci celého sveta.

YouTube, ktorý vlastní Google, uviedla, že blokuje ruské štátne médiá na Ukrajine, vrátane RT. Video platforma tiež uviedla, že „výrazne obmedzila odporúčania pre tieto kanály“.

Google a YouTube tiež uviedli, že už nedovolia ruským štátnym médiám zobrazovať reklamy alebo speňažovať ich obsah.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ skupiny Airbnb – Brian Chesky vo svojom tweete uviedol, že jeho spoločnosť pozastavuje všetky operácie v Rusku a Bielorusku.

Spoločnosť Intel oznámila, že zastavila všetky dodávky do Ruska a Bieloruska.

Skupina Microsoft oznámila, že pozastavuje všetky nové predaje svojich produktov a služieb v Rusku. Prezident a podpredseda Brad Smith tiež uviedol, že spoločnosť zastavuje „mnohé aspekty“ svojho podnikania v Rusku v súlade s vládnymi sankciami. Microsoft tiež uviedla, že bude pokračovať v pomoci v ukrajinskej kybernetickej bezpečnosti.

Generálny riaditeľ IBM – Arvind Krishna uviedol, že spoločnosť pozastavila všetky svoje obchody v Rusku.

Krishna ďalej poznamenal: “Na Ukrajine sme neustále v kontakte s našimi miestnymi tímami a naďalej poskytujeme pomoc, ktorá zahŕňa premiestnenie a finančnú podporu,” … “Bezpečnosť a ochrana zamestnancov IBM a ich rodín vo všetkých oblastiach ovplyvnených touto krízou zostáva našou najvyššou prioritou.”

Cloudová divízia firmy Amazon – Amazon Web Services, 8. marca oznámila, že zastaví nové registrácie tejto služby v Rusku a na Ukrajine. Spoločnosť v blogovom príspevku uviedla, že už má “dlhodobú politiku neobchodovania s ruskou vládou” a nemá žiadne dátové centrá, infraštruktúru ani kancelárie v Rusku.

Skupina Amazon uviedla: „AWS má jasné zmluvné podmienky, kde ak zákazník používa služby AWS na vyhrážanie sa, podnecovanie, propagovanie alebo aktívne podnecovanie násilia, terorizmu alebo inej vážnej ujmy, nebude mu povolené používať naše služby,“ … “Každý zákazník, o ktorom vieme, že sa zúčastňuje na tomto type správania, bude mať pozastavený prístup k AWS.”

Energie

Skupina BP uviedla, že plánuje opustiť svoj 19,75% podiel v najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť a pozastaviť ich spoločné podniky, čo predstavuje jednu z najväčších zahraničných investícií v Rusku.

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Equinor oznámila, že taktiež začne opúšťať svoje spoločné podniky v Rusku.

Generálny riaditeľ – Anders Opedal, uviedol: „Všetkých nás hlboko znepokojuje invázia na Ukrajinu, ktorá predstavuje strašnú prekážku pre svet.“

Spoločnosť uviedla, že na konci roka 2021 mala v Rusku dlhodobé investície o objeme 1,2 miliardy dolárov. V Rusku pôsobí už viac ako 30 rokov a má zmluvu o spolupráci s firmou Rosnefť.

Exxon sa zaviazala ponechať pozastavený svoj posledný zostávajúci projekt ropy a zemného plynu v Rusku a neinvestovať do nového vývoja v krajine.

Na webovej stránke projektu sa uvádza, že projekt Sachalin-1 je „jednou z najväčších samostatných medzinárodných priamych investícií v Rusku.“ Dcérska spoločnosť Exxon má 30% podiel, pričom podiel vlastní aj gigant Rosneft.

Ukončením tohto projektu by Exxon ukončila viac ako štvrťstoročie nepretržitej obchodnej prítomnosti v Rusku.

Shell sa taktiež sťahuje z Ruska a zrieka sa svojich spoločných podnikov s ďalším ruským gigantom – Gazprom, vrátane zapojenia sa do umierajúceho plynovodu Nord Stream 2.

Ropná spoločnosť so sídlom v Spojenom kráľovstve v pondelok uviedla, že sa zbaví svojho podielu v zariadení na skvapalnený zemný plyn, svojho podielu v projekte rozvoja polí v západnej Sibíri a svojho záujmu o prieskumný projekt na polostrove Gydan na severozápade Sibíra.

Generálny riaditeľ skupiny Shell – Ben van Beurden vo vyhlásení uviedol: “Sme šokovaní stratou životov na Ukrajine, ktorú odsudzujeme v dôsledku nezmyselného činu vojenskej agresie, ktorá ohrozuje európsku bezpečnosť.”

Čerpacia stanica Shell v Moskve.

Čerpacia stanica Shell v Moskve.

TotalEnergies taktiež odsúdila kroky Ruska a uviedla, že už nebude poskytovať kapitál na nové projekty v krajine.

Francúzsky ropný gigant v Rusku podniká 25 rokov a nedávno pomohla spustiť veľký projekt skvapalneného zemného plynu na sibírskom pobreží.

Financie

Nórsky premiér uviedol, že Nórsky štátny investičný fond s aktívami v hodnote 1,3 bilióna dolárov sa zbaví akcií 47 ruských spoločností, ako aj ruských vládnych dlhopisov.

Skupina Mastercard oznámila, že pozastavuje svoje sieťové služby v Rusku. Karty podporované ruskými bankami nebudú fungovať v sieti spoločnosti a žiadne karty vydané mimo Ruska nebudú fungovať v rámci krajiny.

Platobný gigant, ktorý pôsobí v Rusku viac ako 25 rokov, predtým oznámil, že v dôsledku protiruských sankcií „zablokoval viaceré finančné inštitúcie“ zo svojej siete a „bude pokračovať v spolupráci s regulačnými orgánmi v dňoch dopredu.”

Visa uviedla, že pozastavuje všetky svoje operácie v Rusku. Ukončí všetky transakcie spoločnosti Visa v rámci svojich hraníc a karty Visa vydané v Rusku už nebudú fungovať mimo krajiny. Okrem toho všetky karty Visa na celom svete „už nebudú fungovať v rámci Ruskej federácie.“

American Express vo vyhlásení uviedla, že globálne vydané karty firmy American Express už v Rusku nebudú fungovať a karty vydané v Rusku mimo krajiny taktiež nebudú fungovať. Spoločnosť tiež oznámila, že končí svoju obchodnú činnosť v Bielorusku.

Ratingová agentúra Moody’s uviedla, že pozastavuje komerčné operácie v Rusku. Jej služba pre investorov bude “udržiavať analytické pokrytie pre existujúce ratingy z krajín mimo Ruska. ”

Účtovná firma KPMG International uviedla, že jej „ruské a bieloruské firmy opustia sieť KPMG“.

Spoločnosť uviedla: „KPMG má v Rusku a Bielorusku viac ako 4 500 ľudí a ukončenie nášho pracovného vzťahu s nimi, z ktorých mnohí sú súčasťou skupiny KPMG už mnoho desaťročí, je neuveriteľne ťažké,“ … “Toto rozhodnutie nie je o nich – je to dôsledok činov ruskej vlády. Sme účelovo vedená a hodnotovo orientovaná organizácia, ktorá verí, že robí správnu vec.”

Médiá a zábava

DirecTV prerušuje vzťahy so stanicou RT.

Hovorca amerického viackanálového distribútora videoprogramov uviedol, že už skôr prehodnocovali, či obnovia zmluvy, ktorých platnosť by mala vypršať koncom tohto roka. Vojna Ruska proti Ukrajine ich rozhodnutie urýchlila.

Disney tiež pozastavuje uvedenie svojich kinofilmov v Rusku s odvolaním sa na „nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu“.

Zábavný gigant mal v najbližších mesiacoch pripravených niekoľko filmov na uvedenie v Rusku. To zahŕňa „Doctor Strange in the Multiverse of Madness“ od značky Marvel počas 5. mája a „Lightyear“ od Pixaru 16. júna.

Nakupujúci otvárajúci dáždnik s princeznami Disney v Centrálnom detskom obchode na moskovskom námestí Lubjanka v roku 2017.

Nakupujúci otvárajúci dáždnik s princeznami Disney v Centrálnom detskom obchode na moskovskom námestí Lubjanka v roku 2017.

Hovorca skupiny Disney, uviedol: “Budúce obchodné rozhodnutia budeme robiť na základe vyvíjajúcej sa situácie.”

Spoločnosť WarnerMedia už v pondelok uviedla, že pozastaví vydanie filmu „Batman“ v Rusku.

Film je jedným z najväčších trhákov roka a vo väčšine krajín ho uvádza spoločnosť Warner Bros., ktorá je divíziou skupiny WarnerMedia.

Hovorca spoločnosti uviedol, že rozhodnutie bolo prijaté “vo svetle humanitárnej krízy na Ukrajine” a že spoločnosť dúfa “v rýchle a mierové riešenie tejto tragédie”.

Maloobchod

H&M pozastaví všetky predaje v Rusku.

Vo vyhlásení spoločnosť uviedla, že je “hlboko znepokojená tragickým vývojom na Ukrajine a stojí pri všetkých trpiacich.”

Predajne odevného gigantu na Ukrajine sú už z bezpečnostných dôvodov zatvorené.

H&M Group, ktorá prevádzkuje množstvo značiek, podľa svojej webovej stránky mala k novembru v Rusku 168 obchodov.

Ikea, ktorá je najväčšou nábytkárskou spoločnosťou sveta, v Rusku zatvára svojich 17 obchodov. Spoločnosť uviedla, že konflikt má “obrovský dopad na ľudí” a “má za následok vážne narušenie dodávateľského reťazca a obchodných podmienok”. Okrem pozastavenia svojich maloobchodných a výrobných operácií v Rusku pozastaví všetok obchod s krajinou a jej spojencom – Bieloruskom.

Ikea uviedla, že odstávka v regióne priamo ovplyvnení 15 000 zamestnancov. Spoločnosť ich bude aj naďalej platiť, aspoň zatiaľ.

Inditex, materská spoločnosť značky Zara, uviedla, že pozastavuje operácie v Rusku a zatvára 502 obchodov v krajine. Vo vyhlásení spoločnosť uviedla, že Rusko predstavuje približne 8,5 % jej zisku pred úrokmi a zdanením.

Nemecká spoločnosť športového oblečenia Puma oznámila, že pozastavuje prevádzku všetkých svojich obchodov v Rusku. Firma uviedla, že v krajine prevádzkuje viac ako 100 obchodov.

Luxusný módny dom Prada pozastavuje svoju maloobchodnú prevádzku v Rusku.

Generálny riaditeľ Procter & Gamble – Jon Moeller 7. marca v liste zamestnancom uviedol, že spoločnosť „prerušila všetky nové kapitálové investície v Rusku“ a „pozastavuje všetky mediálne, reklamné a propagačné aktivity“.

Moeller ďalej poznamenal: “Výrazne zredukujeme naše produktové portfólio, aby sme sa zamerali na základné položky týkajúce sa zdravia, hygieny a osobnej starostlivosti, ktoré potrebujú mnohé ruské rodiny, ktoré sú na nich v každodennom živote závislé,” … “Keďže budeme pokračovať so zníženým rozsahom našich ruských operácií, budeme sa podľa potreby aj naďalej prispôsobovať.”

Estée Lauder Companies 7. marca uviedla , že “pozastaví všetky komerčné aktivity v Rusku, vrátane zatvorenia všetkých obchodov, ktoré vlastníme a prevádzkujeme, ako aj našich značkových zastúpení a zásielok ktorýmkoľvek našim maloobchodníkom v Rusku.” Spoločnosť zároveň uviedla, že už pozastavila obchodné investície a iniciatívy v Rusku.

Yum Brands, ktorá má v Rusku 1000 franšíz značiek KFC a Pizza Hut, uviedla, že pozastaví všetky investície a rozvoj reštaurácií v krajine. Spoločnosť uviedla, že “posúdi ďalšie možnosti” a presmeruje všetky zisky z operácií v Rusku na humanitárne úsilie.

McDonald’s dočasne zatvára svoje ruské reštaurácie. Podľa dokumentu spoločnosť prevádzkuje 84 percent miest značky McDonald’s v Rusku. Ruské reštaurácie spolu s ďalšími 108 na Ukrajine, všetky prevádzkované spoločnosťou McDonald’s, v roku 2021 predstavovali 9 % podiel príjmov spoločnosti.

Unilever uviedla, že „bude pokračovať v dodávke našich každodenných základných potravín a hygienických výrobkov vyrobených v Rusku ľuďom v krajine“ a dodal, že „to budeme podrobne kontrolovať“. Spoločnosť však poznamenala, že pozastavila dovoz svojich produktov do Ruska a okrem zastavenia vývozu odtiaľ zastavuje všetky investície v krajine. Povedala, že nebude profitovať zo svojej prítomnosti v Rusku.

Preprava tovaru

UPS a FedEx pozastavili prevádzky v Rusku a Bielorusku. FedEx uviedla, že pozastavila operácie na “podporu ľudu Ukrajiny”. DHL uviedla, že pozastavila prichádzajúce zásielky do Ruska a Bieloruska.

Maersk a MSC Mediterranean Shipping Company zastavujú rezervácie nákladu s Ruskom.

Dánska spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Keďže sankcie už priamo a nepriamo ovplyvňujú stabilitu a bezpečnosť našich operácií, nové rezervácie firmy Maersk smerujúcich do a z Ruska budú dočasne pozastavené, s výnimkou potravín, zdravotníckych a humanitárnych potrieb.“

Spoločnosť dodala: “Sme hlboko znepokojení tým, ako kríza na Ukrajine neustále eskaluje.”

MSC, ktorá je švajčiarskou kontajnerovou skupinou, uviedla, že jej pozastavenie sa bude vzťahovať na „všetky prístupové oblasti vrátane Pobaltia, Čierneho mora a Ďalekého východu Ruska“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, BBC, TheGuardian

Facebook komentár