Ak by napodobňovanie bolo najúprimnejšiu formou pochvaly, potom by Elon Musk získal vrchné priečky.

Okrem zvýšenej konkurencii od veľkých výrobcov automobilov, sa do tejto oblasti v súčasnosti dostávajú startupy s podporou rizikového kapitálu, ktoré ešte len v elektrickom automobilovom priemysle začínajú pracovať na svojom prvom automobile. Podľa poskytovateľa dát o startupoch – Tracxn, medzi konkurentov spoločnosti Tesla patria firmy ako Faraday Future, NextEV a Atieva.

Súvisiace: Porsche predstavilo nadupanú konkurenciu pre elektromobil Tesla Model S

Týchto niekoľko spoločností úspešné získalo niekoľko stoviek miliónov dolárov od popredných investičných firiem z oblasti rizikového kapitálu, keďže majú odvážnu snahu napodobniť úspech automobilky Tesla, ktorej akcie po počiatočnej verejnej ponuke akcií (IPO) v roku 2015 vzrástli zo 17 dolárov na 200 dolárov.

Konkurenti spoločnosti Tesla

Faraday Future je možno jednou z najzaujímavejších mien tohto zoznamu. Táto spoločnosť opierajúca sa o čínskeho internetového miliardára – Jia Yuetinga je notoricky tajnostkárskou a ešte verejne neodhalila meno svojho generálneho riaditeľa. Bolo však naznačené, že jej technológie by mohli spôsobiť vážny útok na automobilku Tesla. Výkonný riaditeľ startupu Faraday Future – Nick Sampson, ktorý mal na starosti vozidlá a podvozky v spoločnosti Tesla povedal, že cieľom jeho firmy je “vykonať revolúciu rovnakým spôsobom, ako sa to podarilo iPhonu v oblasti smartphonov.”

Spoločnosť plánuje stavať vozidlá s variabilnou platformou (VPA), ktorá vozidlám umožní, aby boli vyrábané s viacerými motormi, spoločne s konfiguráciou hnacieho ústrojenstva, ktorú možno prispôsobiť pre konkrétny rozsah batérií a jazdnej dynamiky. Faraday Future nedávno položila svoj základný kameň vo svojej nevadskej továrni v hodnote 1 miliardy dolárov, s cieľom začať produkovať svoj prvý automobil už v roku 2017.

Súvisiace: Auto od konkurenta Tesly – Faraday Future konečne predstavené

NextEV je ďalším startupom s čínskym prepojením, ktorému sa údajne podarilo získať viac ako 500 miliónov dolárov od veľkých investičných mien, vrátane Sequoia Capital, Tencent, a Joy Capital. Založil ju William Li, ktorý predtým vytvoril najväčšieho poskytovateľa poskytovateľa cien automobilov od čínskych obchodníkov. Spoločnosť má podobnú víziu, ako Faraday Future: chce sa zamerať na prepojiteľnosť a zábavné funkcie, aby sa stal viac než len vozidlom na elektrický pohon. Na pomoc v tomto pláne si firma NextEV najala Martina Leacha, ktorý predtým bol prezident európskej divízie automobilky Ford, ako aj generálnym riaditeľom automobilky Maserati.

A konečne, Atieva nedávno získala pôdu na trhu elektrických automobilov, keďže si zistila majoritnú podporu od jednej z najväčších čínskych automobiliek. Spoločnosť bola v roku 2007 založená Bernardom Tse, ktorý bol predtým súčasťou dozornej rady automobilky Tesla. Atieva pôvodne plánovala poskytnúť monitorovací softvér pre akumulátory elektrických vozidiel. Avšak v súčasnej dobe sa spoločnosť údajne pohybuje smerom k produkcií elektromobilov s víziou “kde chcú definovať, ako môžu vytvoriť ikonický automobil od základu.”

Vytvorenie automobilu na elektrický pohon je pre spoločnosti od základov náročná úloha, a mnoho napodobiteľov už okázalo zlyhalo. Ako napríklad Fisker Automotive, ktorá po “spálení” vyše 1,4 miliardy dolárov v roku 2013 vyhlásila bankrot, čím sa jej automobil za $ 35 000 nepresadil.

Je však možné, že tento zoznam môže vyzerať v blízkej budúcnosti inak.

Zdroj: Yahoo, VisualCapitalist

Facebook komentár