Legalny_trh_s_marihuanou_navysi_danove_prijmy_Britanie_o_1_mld_libier

Legálny trh s marihuanou by mohol priniesť daňové príjmy o objeme viac ako 1 miliardy libier (1,33 miliardy dolárov) – čo je podobná suma, ktorá by mohla kompenzovať eskalujúci deficit vládnej agentúry pre zdravie (NHS).

Medzinárodná rozvojová organizácia Health Poverty Action, v správe zverejnenej koncom minulého týždňa tvrdí, že “takzvaná vojna proti marihuane“ bola postavenou na vratkých základoch” a tvrdí, že regulácia môže “chrániť zraniteľné skupiny a povedie k podpore verejného zdravia.”

V správe sa uvádza, že zákaz je “neefektívny a drahý” a naopak vytvorenie legálneho trhu s marihuanou by viedlo k ročným daňovým príjmom o hodnote “najmenej 1 miliardy libier, ale potenciálne aj viac”, na základe iných porovnateľných trhov.

Súvisiace: Marihuanový priemysel do roku 2020 vytvorí 283 000 pracovných miest

Regulovaný trh marihuany v Holandsku ročne generuje 1,4 miliardy eur a 2,26 miliardy amerických dolárov (3,02 miliardy dolárov) v Colorade a vo Washingtone, ktoré sa stali prvými štátmi z USA, keď v priebehu roka 2012 legalizovali marihuanu na rekreačné použitie.

Alkohol zvyšuje objem štátnej pokladnice ročným tempom o 1,9 miliardy libier (2,54 miliardy dolárov), zatiaľ čo tabak sumou na úrovni 3,5 miliardy libier (4,67 miliardy dolárov).

To znamená, že by teoreticky mohol kompenzovať deficit NHS, ktorý je podľa údajov za posledný finančný rok na hodnote “takmer miliardy libier”.

Legalny_trh_s_marihuanou_navysi_danove_prijmy_Britanie_o_1_mld_libier_1

Legalizácia marihuany získala podporu zo strany Liberálnych demokratov a Zelenej strany Anglicka a Walesu a spoločnosť Healty Poverty Action tvrdí, že má ďalšie výhody, pretože výrobky budú testované a predávané v rámci požadovaných limitov pre jej účinnosť a tlak na policajnú činnosť bude taktiež nižším.

Súvisiace: Ako dlho v tele zostáva marihuana, drogy a alkohol?

Podľa správy z roku 2016 v britskom denníku Independent je to krok, ktorý veľa ľudí v Spojenom kráľovstve podporuje a podľa prieskumu by bolo za až 47% respondentov, teda v rámci podpory predaja marihuany prostredníctvom licencovaných obchodov. Z tých, ktorí boli opýtaní, bolo 39% proti, zatiaľ čo 14% hlasovalo “neviem”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár